Szociális chartát indított útjára Szabó Máté és Vecsei Miklós
"Az aláírók rögzítik azokat az alapelveket, amelyek meghatározzák a konkrét cselekedetek kereteit. Kizárólag a szakembereken és a politikusokon múlik, hogy mennyire tudják az elfogadott alapelveket és a gyakorlatot egymással összhangba hozni. Ez a feladat valamennyi - a döntés-előkészítésben és a végrehajtásban dolgozó - szakember számára is" - áll a dokumentumban.
Az alapelvek között szerepel: a helyi szociálpolitika gyakorlati alapelveként fogalmazható meg, hogy az ellátás középpontjában a szociális segítségre szoruló polgár áll; a helyi szociálpolitikai feladata a kirívó esélyegyenlőtlenségek mérséklése, az ebből adódó társadalmi feszültségek csökkentése; a közszereplők felelőssége, hogy megakadályozzák a település társadalmának szétszakadását.
"Az utcán 'létező', ennél fogva de facto életveszélyben lévő ember alapvető jogai nem szűnnek meg az otthontalanná válással. A 'törvényen kívüliség' nem jelent egyúttal alapjogvesztést" - zárul a charta.
Vecsei Miklós azt mondta, az szeretnék üzenni a chartával, hogy "a törvényeken túl is van élet, (...) nem lehet mindent törvények közé szorítani, az egész életnek kéne az emberről szólni".
Szeretnék, hogy minél többen csatlakozzanak a chartához, amelynek egy bővített változatát megküldik az önkormányzatoknak - közölte.
A volt hajléktalanügyi miniszteri biztos szólt arról is, hogy a hétvégén átadták a Szociális és Munkaügyi Minisztériumnak a Merre tovább? Egy nemzeti hajléktalanügyi stratégia lehetséges keretei című szakértői javaslatot.
A javaslattal a cél a hajléktalanság kialakulását megelőző, és a kialakult hajléktalanság felszámolása irányába ható lakhatási támogatási rendszer megvalósítása.
A kormányzati felkérésre készült javaslatnak három stratégiai területe van: javaslatot tesznek a lakáshoz jutás és a lakás megtartását segítő rendszer kialakítására, a segítő eszközök bővítésére, a hajléktalanellátás napjainkra kialakított rendszerének átalakítására. Végül javaslatot tesznek a fedél nélkül alvók és napjaikat a közterületen élők számának csökkentésére a "Nyitás az utcára" programmal. E programban szerepel " a pozitív zéró tolerancia" bevezetése, amely arra vonatkozik: melyek azok a körülmények, amelyek az utcán alvók életét oly módon veszélyeztetik, hogy fennállásukkor nem lehet őket tovább az utcán hagyni.
Vecsei Miklós megjegyezte, a javaslatban "megléphető feladatokat" tárnak a kormány elé.
Szabó Máté azt mondta, hogy a javaslat és charta egy szélesebb szociális hálót, egy szövetségesi rendszert próbál az ügy mögé állítani.
A közreadott sajtóanyagban az olvasható: "A kormány elköteleződését a középtávú stratégia elfogadása fejezi ki, az önkormányzatok elköteleződését a Szociális Charta".
(MTI)