Várhatóan szerdán dönt a kormány a távfűtés új támogatási rendszeréről, amely már október közepétől, a fűtési szezon kezdetétől segítséget jelenthet mind a 645 ezer érintett háztartásnak. A legnagyobb támogatásra a leginkább rászorulók számíthatnak. A kormány a gyorssegély mellett javaslatokat dolgozott ki a hoszszabb távú megoldásra is. Az erről szóló törvényjavaslatot ma nyújtja be a parlamentnek. Ugyancsak ma kerül a Ház elé a Robin Hood adó is.
Gyorssegély a hideg ellen
Támogatást ma is lehet kérni az egyedi fűtésszabályozás és -mérés kialakításához, de ehhez önrész is kell. Ezen változtatna a kormány, és önrész nélkül - részben központi, részben önkormányzati támogatással - minden távfűtött otthon számára biztosítaná az átalakításhoz szükséges forrásokat.
A törvényjavaslat a kompenzációs rendszerről és annak forrásairól is rendelkezik. Ez utóbbi az úgynevezett Robin Hood adó, amit átmeneti jelleggel vezetne be a kormány, és amit az energetikai cégeknek kellene megfizetniük a banki különadó mintájára. A törvényjavaslat szerint az új adót két évre vezetnék be. 2010. december 31-én automatikusan megszűnne.
Az addig abból származó 30 milliárdos többletbevétel kiegészítené a gáz- és távfűtés-támogatásra rendelkezésre álló költségvetési forrásokat. (Az idén 82 milliárd áll rendelkezésre, jövőre - a 30 milliárddal kiegészítve - az egyébként csökkenéssel tervezett keret már 96 milliárd forint lesz.)
A parlamentben a törvény megszavazásához egyszerű többség, vagyis a jelen lévő képviselők több mint felének igen szavazata szükséges. A kormány arra számít, hogy ehhez a javaslathoz annak ellenére is meglesz a szükséges támogatás, hogy az ellenzéki pártok jelezték, nem szavazzák meg az energetikai cégek különadóját.
A távfűtés támogatási rendszerének módosítása azt jelenti, hogy például egy átlagosnak tekinthető budapesti, 47 négyzetméteres lakás esetében a két legkisebb jövedelmű kategóriába tartozók kiadása 2,1, illetve 5,2 százalékkal csökken. Ott, ahol eddig nem volt támogatás, a 8,8 százalékos hődíjemelés - változatlan alapdíj mellett - "csak" 3,3 százalékkal terheli az embereket. Például a nyugdíjminimum kétszereséből élők most 19 156 ezer forintot fizetnek, a fűtési szezon kezdetétől várhatóan 18 153 forint lesz a számla. A nyugdíjminimum két és fél-háromszorosát keresők viszont a mostani 23 820 forint helyett 24231 forintot fizetnek majd.