"Nem félünk!"

A Demokratikus Charta rendezvénye három órakor kezdődött. A menet a Clark Ádám térről indult a Lánchídon át a Roosevelt térre, ahol a roma demonstráció részvevői csatlakoztak hozzájuk. A rendezvényen felszólalt Vitányi Iván, Gyurcsány Ferenc és Demszky Gábor. A miniszerelnök beszédében hangsúlyozta, hogy egy a kötelessége minden hazafinak: tanuljon meg ne gyűlölni, hanem szeretni.

Úgy 300-400 ember gyűlt össze a Magyar Demokratikus Charta rendezvényére várva szombat délután két órára, egy órával a kezdés előtt a fővárosi Roosevelt téren. Ekkorra már felállították az öt, nemzetiszínű lobogóval feldíszített színpadot, a helyükre tették a hangfalakat és a kivetítőt is.

A résztvevők többsége a ruhájára ragasztott, kék színű, Magyar Demokratikus Charta 2008 feliratú matricával várakozik a téren. A matricákat, az azonos feliratú karszalagokat, illetve a rendezvény térképét és "házirendjét" kék pólós rendezők osztogatják.

Több vidéki résztvevő is különbusszal érkezett, a helyszínen egy szerencsi és két nyíregyházi szimpatizánsokkal teli jármű érkezését látták. A környéken rendőröket csak elvétve látni, de viszonylag sok biztonsági őr van a tömegben. A rendőrségi két óra után nem sokkal lezárta a Lánchídra felhajtó sávot. Megjelentek az árusok is, akiktől kürtős kalácsot, perecet és üdítőket lehet vásárolni.

A Clark Ádám téren délután két óráig körülbelül 200-250 ember gyűlt össze - jelentették a helyszínről. A teret tűzszerészek vizsgálják át. A folyamatosan érkező résztvevők itt is Magyar Demokratikus Charta 2008 feliratú matricát kapnak, amelyet a ruhájukon viselnek. A megkérdezettek többsége békés hangulatú felvonulásban bízik és reméli, nem lesznek atrocitások a nap folyamán. A tér környékén jelentős számban vannak jelen rendőrök és biztonsági emberek.

Három óra után indult el a menet

Nem sokkal 15 óra előtt a Clark Ádám térre megérkezett Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és felesége. A demonstráción megjelent Draskovics Tibor igazságügyi és rendészeti miniszter, Veres János pénzügyminiszter, Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője, Hagyó Miklós és Horváth Csaba főpolgármester-helyettes is. Részt vesz az eseményen továbbá Gőgös Zoltán, a földművelésügyi minisztérium államtitkára, Lévai Katalin, az MSZP európai parlamenti képviselője, Lamperth Mónika, az MSZP elnöki kabinetének vezetője és Teleki László, romaügyekért felelős miniszterelnöki megbízott, valamint több közéleti személyiség is, köztük Vágó István televíziós műsorvezető és Vásárhelyi Mária szociológus.

A menet előtt fiatalok egy transzparenst tartottak, amelyen az olvasható volt: "A köztársaságért, a demokráciáért, a szabadságért".

A Demokratikus Charta és a roma demonstráció résztvevői egyesültek

A Magyar Demokratikus Charta demonstrációjának résztvevői nem sokkal háromnegyed 4 előtt érkeztek meg a budapesti Kossuth térre.

A Clark Ádám térről elindult mintegy kétezres menetet a Roosevelt téren körülbelül ezerötszázan várták és tapssal fogadták. Itt a két tömeg -a Demokratikus Charta és a roma demonstráció résztvevői - egyesült, és az Akadémia utcán tovább indultak a Kossuth térre. Tudósítónk becslése szerint közel tizenötezren lehetnek a Kossuth téren.

A demonstráción sokan egyforma piros kalapot viselnek, Kapcsolat.hu felirattal, és sokak ruháján látható Magyar Demokratikus Charta feliratú matrica. A térre kordonokon keresztül lehet bemenni, a rendőrök szúrópróbaszerűen ellenőrzik az érkezőket. Az Akadémia utcára merőleges utcákban hatalmas a rendőri készültség - egy-két utca mélységig kordonnal zárták le a területet. A Kossuth tér környékére délután fél 5 körül újabb kétszáz rendőr érkezett erősítésként - jelentették az MTI tudósítói a helyszínről.

A pulpituson állnak a Demokratikus Charta hajdani alapítói: Vitányi Iván, Konrád György és Farkasházy Tivadar. Ugyanazt a performance-t láthattuk, mint 1993-as Charta rendezvényén: a színpadon  állók együtt nyitják ki a nemzeti színű esernyőiket, a "barna eső" elleni védekezésül. Konrád György író úgy fogalmazott:  azért nyitottuk ki az esernyőnket, hogy félresöpörhessük a vad, embertelen ideológiákat.

Vitányi Iván: "1993 szeptemberében a charta tagjai ugyanúgy álltak a Kossuth téren, mint most. Két okból: valami ellen és valamiért"

Vitányi Iván szocialista politikus felszólalásával kezdődött meg a beszédek sora, nem sokkal délután 4 óra után a Kossuth téren. Vitányi hangsúlyozta: 1993 szeptemberében a charta tagjai ugyanúgy álltak a Kossuth téren, mint most, két okból: valami ellen és valamiért.

A charta alapítója azt mondta, megmutatják, hogy Magyarországon nem csak a szélsőségesek vannak jelen a politikai téren, hanem a magyar demokraták is. Megjegyezte, hogy a szociális demokratáknak, a liberális demokratáknak és a nemzeti konzervatív demokratáknak nem csak arról kell vitatkozniuk, hogy miben különböznek, hanem azt is fel kell mutatniuk, amiben egyetértenek. Vitányi Iván úgy fogalmazott, a demokrácia hívei közül sokan közönybe menekültek vagy elbújtak félelmükben, de ne féljenek, mert sokan vannak. Megjegyezte, úgy gondolja, hogy többen vannak, akik a magyarságot és a demokráciát egynek gondolják, mint akik nem.

Felhívta a figyelmet arra, hogy a társadalomnak két dologgal kell szembenéznie. A lakosság számottevő része nem részesült azokban az értékekben és javakban, amelyeket a társadalom megteremtett. Véleménye szerint az ő felemelkedésük az igazi probléma. Ehhez viszont erős, fejlődő gazdaság kell, csökkenteni kell az adóterheket, a bürokráciát és a feketegazdaságot, illetve növelni a versenyképességet

Mint mondta: nem hagyjuk, hogy a szélsőjobb harcszíntérré változtassa az utcákat. Hangsúlyozta, hogy céljuk a demokrácia és a társadalom felemelkedése, majd hozzátette:  itt az utcán egyetértünk, de nem itt kell megoldani a helyzetet, hanem a társadalomban.

Demszky Gábor: "Nem félünk!"

"Azért gyűltünk itt össze, hogy kinyilvánítsuk, nem félünk" - mondta DemszkyGábor főpolgármester, majd felidézte, hogy az elmúlt két évben milyen típusú szélsőjobboldali fenyegetések történtek az országban. Példaként említette a többi közt a Magyar Gárdát, s a szélsőjobboldali internetes fenyegetéseket.

Mint mondta, békésen felvonuló emberekre és házakra Molotov-koktélokat dobnak, vandál csoportok pedig menetrendszerűen rongálnak Budapest utcáin. Velük szemben meg kell védeni a békés magyar demokráciát - tette hozzá.

- Azokkal szemben is megvédjük demokráciánkat, akik megnyilvánulásaikkal felbátorítják az ilyen elvadult embereket - hangsúlyozta. Demszky Gábor úgy vélekedett: vannak olyan politikusok, akik szóban elítélik az utcai erőszakot, "áhítatosan rácsodálkoznak" a nyílt rasszizmusra, de például az önkormányzatokban koalíciót kötnek a szélsőjobboldali párttal, a Jobbikkal. - Ezek a farizeusok, álszent politikusok nem demokraták - mondta, hozzátéve: az ilyen kettős beszéd véleménye szerint szétrombolhatja a magyar demokráciát.

Nagy taps fogadta azt, amikor a városvezető kijelentette, hogy vannak bírák, akik elképesztő indoklással mentik fel a rendőrséggel szemben is erőszakot alkalmazó bűnözőket.

Demszky Gábor úgy fogalmazott: a legfontosabb feladatunk embernek maradni, amikor mások magasra emelik a gyűlölet zászlóját.

A liberális politikus szerint hiba volt, hogy 17 évvel ezelőtt a demokratikus charta aláírói közt pártok is voltak. Mint mondta, örül annak, hogy ez most nincs így, mert nem zárhatják be magukat politikai szekértáborok mögé, ha a demokrácia védelméről van szó. A főpolgármester elmondta: szombaton a szabadság- és békeszerető magyar polgárok újraélesztik a demokratikus chartát, amelyet éppen 17 évvel ezelőtt tettek közzé. A chartának olyan íratlan normának kell lennie, amelynek szellemét minden magyar demokrata elfogadja - tette hozzá, hangsúlyozva, hogy a kirekesztés, a gyűlöletkeltés az egész országnak árt.

Iványi Gábor: "szégyelljük, hogy több mint fél évezred után nem tudtuk integrálni a cigányságot"

- A demokrata fél, félti az alig nagykorú, 19 éves magyar demokráciát - mondta Iványi Gábor lelkész, a Wesley János Lelkészképző Főiskola vezetője közölte: szégyelljük, hogy több mint fél évezred után nem tudtuk integrálni a cigányságot, és azt, hogy csöndes össztársadalmi egyetértés látszik kibontakozni arról, velük szemben bármi megengedett.

Hozzátette, nem akarja, hogy újra olyanok irányítsák Magyarországot, akik ellentmondást nem tűrően képviselik azt, ők kívánják megmondani, kinek az életformája tűrhető, kinek a hite történelmi, kinek a politikai nézetei szolgálják a haza javát. Mint mondta: nem azért követeltük sikerrel a rendszerváltás hajnalán a munkásőrség felszámolását, hogy most szünet nélkül tűrjük egyenruhás, félkatonai, szélsőjobboldali szervezetek masírozását, ijesztgetését és a velük együtt járó csőcseléket. Mint mondta, ezek jellegzetesen mindig csak az egyik oldal képviselőit gyalázzák - jórészt büntetlenül.

Hangsúlyozta, hogy olyan parlamentet akar, amelyben felelős törvényhozás folyik az ország valós gazdasági helyzetének figyelembe vételével. - Soha nem akarjuk, hogy szitok, tojás, kő, vagy bármi eltántoríthasson minket demokráciánk védelmétől - fűzte hozzá.

Gyurcsány: "egy a kötelessége minden hazafinak: tanuljon meg ne gyűlölni, hanem szeretni"

"Először jobboldali honfitársaimhoz szólok, azokhoz, akik gyanakodva figyelnek ránk, olykor sértegetnek, bántanak. De ha másként gondolkodnak is, ők a honfitársaink a testvéreink. Majd így folytatta: Nem kicsinyes küzdelmekhez kell pazarolni az energiánkat, hanem egy jó és büszke Magyarországra. A jóindulatú emberek, egymásra nyitott Magyarországát keresem! - mondta a miniszterelnök a Kossuth téren egybegyűlteknek.

A miniszterelnök azt kérte a résztvevőktől, vigyék el az üzenetet, hogy létezik egy olyan Magyarország, amelyben megértés és béke honol, és ebben az országban mindenkire szükség van. - Mi egy nyugodt, békés országot akarunk, ahol mindenki az lehet, ami akar. Ebben, a legszentebben közösek vagyunk, magyarok és demokraták - közölte.

A miniszterelnök kifejtette: nem állítom, hogy nem hibáztam, de mint mondta, bűnbe se esett. Hozzátette:mindig  kereste az utat másokhoz, próbálta megérteni őket és tenni azért, hogy egyben lehessen tartani ezt a nemzetet.

Gyurcsány hangsúlyozta: egy a kötelessége minden hazafinak: tanuljon meg ne gyűlölni, hanem szeretni, nyitottnak lenni és annak maradni. - Mi mindannyian magyarok vagyunk, ha csak egy embert is kirekesztünk, mi leszünk kevesebben, én nem akarok ilyen Magyarországot - tette hozzá.

A miniszterelnök leszögezte: aki magyar, csak azt kívánhatja, hogy legyen egy erős nemzeti közösség, amelyben baloldali, jobboldali, liberális, konzervatív és szociáldemokrata megfogja egymás kezét, mert sokszínűségéből ered Magyarország ereje. - A magyarok egymásnak nem ellenfelei, hanem bajtársai, testvérei; magyar nem háborúzhat magyarral - mondta.

- Arra hívtam az embertársaimat, hogy keressük meg mindazt, ami összeköti az országot. Vagy olyan sokan vagyunk, hogy azzal kellene foglalkozni, hogyan lehetnénk még kevesebben? - tette fel a kérdést.

Kiemelte: nem ahhoz kell bátorság, hogy valaki brutális szavakat mondjon, vagy a gonoszt hívja segítségül, hanem ahhoz, hogy Magyarország újra összekapaszkodjon. Gyurcsány Ferenc végül annyit mondott, Magyarországon a demokraták erősek és erősebbek lesznek, összefognak és maguk közé várnak mindenkit.

A miniszterelnök beszédét lelkesen ünnepelték az egybegyűlték.

A rendezvény békésen zajlott. Este hatra szinte kiürült a tér.

(NOL/MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.