Észak-Korea megint be akarja indítani a jongbjoni atomreaktorát
Hjon Hak Bong, a két Korea között energetikai tárgyalások észak-koreai küldöttségvezetője kijelentette, hogy megtették az előkészületeket a nukleáris létesítmények helyreállítására, de azt nem mondta, hogy mikor fognak üzemelni ismét. A delegációvezető a két Koreát elválasztó fegyvermentes övezetben található Panmindzsonban beszélt erről, mielőtt megkezdte szöuli tárgyalópartnerével az Észak-Koreának szánt energiasegélyről szóló megbeszélést. A segély az atomreaktor leállításához hasonlóan ugyancsak része az atomválság rendezését szolgáló hatoldalú megállapodásnak.
Sean McCormack amerikai külügyminisztériumi szóvivő Washingtonban úgy reagált az észak-koreai lépésre, hogy Phenjannak el kell döntenie: jobb viszonyt szeretne a világ országaival, vagy továbbra is nemzetközi elszigeteltségben marad. A szóvivő újságíróknak elmondta azt is, hogy Észak-Korea még nem hozta üzemképes állapotba az atomreaktort, de egyre közelebb jut hozzá. Az Egyesült Államok mindazonáltal azt szeretné, ha Phenjan ezt a pontot nem érné el - tette hozzá.
A kommunista vezetésű ország augusztus végén jelentette be, hogy felfüggesztette atomlétesítményeinek működésképtelenné tételét, és hogy szándékában áll ezek újbóli üzembe helyezése. Azzal indokolta döntését, hogy Washington nem törölte a terrorizmust támogató országok listájáról. Az Egyesült Államok azonban azt mondja: csak azután törli Észak-Koreát a lajstromból, ha megengedi szakembereknek, hogy ellenőrizzék és igazolják az atomlétesítmények leszerelésének megtörténtét. Hjon Hak Bong azonban leszögezte, hogy Washingtonnak nem kellene erőltetnie ezt a kérdést, mert - mondta - a hitelesítés sosem volt a leszerelési megállapodás része.
"Az Egyesült Államok szorgalmazza, hogy fogadjuk el egyoldalú követeléseit, amelyekről nem állapodtunk meg. Azt akarják, hogy bármikor és bárhol mintákat vehessenek és vizsgálatokat folytathassanak mérőberendezéseikkel" - mondta a diplomata. Nőni fog a feszültség, ha arra próbálják rákényszeríteni Észak-Koreát, hogy belegyezzen az effajta - mint fogalmazott - "tolvajkodó" ellenőrzésekbe.
Hjon cáfolta azokat az értesüléseket, amelyek szerint Kim Dzsong Il észak-koreai államfő beteg. "Ez gonosz emberek szofisztikája, akik meg akarják törni az egységet a két Korea között" - mondta.
Észak-Korea nagyszabású katonai parádéval ünnepelte szeptember 9-én a kommunista állam megalapításának 60. évfordulóját. A 66 éves Kim Dzsong Il korábban rendszeresen megjelent a hasonló rendezvényeken, aznap azonban nem volt látható a díszszemle nézői között. Szöuli lapok azt írták titkosszolgálati forrásokra hivatkozva, hogy az észak-koreai diktátor agyvérzést kapott, és megműtötték.
(MTI)