Wollsdorfi bőrgyár: jelentősen csökkenni fog a Rába terhelése
Joachim Haidacher elmondta, hogy az első lépcsőben, amely 2008 végéig fejeződik be, olyan technológiát kívánnak üzembe állítani, amelynek segítségével a folyóba engedett naftalin-1,5-diszulfonát mennyisége a jelenlegi évi 5,7 tonnáról 1,75 tonnára apad. A beruházás értéke 1,2 millió euró. Az eljárás lényege, hogy a cserzésnél más anyagot fognak alkalmazni, ami lehetővé teszi majd a naftalin-1,5-diszulfonát kiváltását, következésképpen kibocsátásának nagymértékű csökkentését.
A második, 2010 végéig tartó szakaszban pedig el kívánják érni az ausztriai bőrgyárak szennyvízkibocsátási határértékeiről tavaly kiadott általános rendelet előírásainak teljesítését.
A Greenpeace magyar és osztrák aktivistái legutóbb a múlt héten tiltakoztak a bőrgyárnál amiatt, hogy miközben a Boxmark cég feldbachi és jennersdorfi egysége komoly lépéseket tett a szennyvíztisztító technológia korszerűsítésére, a wollsdorfi üzem véleményük szerint továbbra is jelentősen szennyezi a Rábát. A környezetvédő szervezet nyilatkozata szerint az üzem szennyvízében az idén végrehajtott összes hivatalos vizsgálat azt mutatta ki, hogy a gyár messze túllépi az engedélyezett határértékeket, például a foszfor tartalmú és a szerves halogénanyagoknál. A Greenpeace különösen aggasztónak tartotta, hogy a szennyvízben továbbra is igen magas a környezetre rendkívül veszélyes, a vízben lebomlani nem képes naftalin-1,5-diszulfonát mennyisége. Az aktivisták utaltak arra, hogy az osztrák hatóságok huszonkétszer büntették meg az egységet a szennyezés miatt.
A wollsdorfi ügyvezető pénteken azt mondta, hogy a Rába habzásáért egyébként nem a naftalin-1,5-diszulfonát a felelős, mert a vegyületnek nincsenek habképző tulajdonságai.
Szabó Imre magyar környezetvédelmi és vízügyi miniszter a múlt héten találkozott osztrák kollégájával, és a megbeszélésen szó esett a Rába vízminőségének javítására tett intézkedésekről is. Elhangzott, hogy a Boxmark cég feldbachi bőrgyárában megkezdődött a magasabb fokú szűrőberendezés építése, illetve megszűnt a fürstenfeldi geotermikus erőmű magas sótartalmú termálvizének Lapincs folyóba bocsátása. A jennersdorfi bőrgyárban jövő év közepéig épül meg a vízminőséget javító szűrőberendezés, a wollsdorfi üzem pedig önként vállalta egy új tisztítási technológiával működő berendezés megépítését.
A két ország közösen dolgozta ki a Rába komplex ökológiai rehabilitációs tervét az osztrák területen lévő Kis-Rába szurdok és a magyarországi, körmendi duzzasztó közötti szakaszra. Ennek részeként már nyert az a két - összesen 750 millió forint értékű - uniós pályázat, melyet a két ország közösen nyújtott be a folyó ökológiai rehabilitációjára.