Fidesz: alkotmányosan aggályos az új Ptk.
A politikus szerint a gyűlöletbeszédre vonatkozó rész és a regisztrált élettársi kapcsolat szabályozása vet fel alkotmányos kételyeket, ez utóbbi esetében még folyamatban van az alkotmánybírósági eljárás is. A kormánynak ezt meg kellett volna várnia, mert ez alapvetően változtathatja meg a családjogi viszonyokat, ha az Alkotmánybíróság alkotmányellenesnek találja a regisztrált élettársi kapcsolatra vonatkozó szabályokat - tette hozzá.
Répássy Róbert emellett arra is felhívta a figyelmet, hogy káoszt fog előidézni, ha a kétezer paragrafusból álló új törvénykönyvet már 2010 január 1-jével hatályba akarja léptetni a kormány, mert a polgári és a jogi társadalom nem képes ilyen rövid idő alatt elsajátítani az új szabályokat.
Szerinte minimum két év felkészülési idő kellene, de azt sem tartaná túlzásnak, ha két parlamenti cikluson keresztül történne meg a hatályba lépés. A fideszes politikus Hollandiát hozta példaként, ahol az új polgári törvénykönyvet, fejezetenként két éves eltolódással léptették életbe, így az egész folyamat majdnem tíz évig tartott.
Arra is felhívta a figyelmet, hogy az új polgári törvénykönyv következményeként számos más törvényt és alacsonyabb szintű jogszabályt is módosítani kell, a kormány pedig jövőre akarja ezt elvégezni, vagyis a kapcsolódó változtatásokra még egy év felkészülési idő sem lesz majd.
A rendszerváltás után 20 évvel, egy konszolidált társadalomban nem olyan polgári törvénykönyvre van szükség, amely "egy csapásra" megváltoztatja az emberek mindennapjait, hanem olyanra, amely az eddig kialakult szokásokat és hagyományokat kodifikálja. A Fidesz csak ilyen törvényt tud támogatni - mondta a képviselő.
A Fidesz jogi kabinetvezetője azt is aggályosnak tartotta, hogy az új ptk. kidolgozásával foglalkozó bizottság elképzeléseit, egységes logikáját és koncepcióját megbontotta, megcsonkította a kormány, így a benyújtott javaslatot számos ponton kritizálja a szakma.
Répássy Róbert szerint egyébként a polgári törvénykönyv mostani beterjesztésével a kisebbségi kormány csak a cselekvőképtelenségét próbálja leplezni, holott alkalmatlan arra, hogy az emberek életét több évtizedekre maghatározó polgárjogi kódexet adjon az országnak.
A Fidesz frakcióigazgatója szerint ezeket az érveket mondja majd el a Fidesz a törvénykönyv közel két hónapos parlamenti vitájában, és igyekeznek majd módosító javaslatokkal korrigálni a tervezetet, de szerinte már önmagában a hatályba lépés dátuma megkérdőjelezi, hogy a javaslat valóban az emberek érdekeit szolgálja.
Répássy Róbert a regisztrált élettársi kapcsolatra vonatkozó kérdésre azt mondta: a Fidesz a törvény vitájában is azt az álláspontot képviselte, hogy a regisztrált élettársak viszonyát kevesebb kötöttség és lazább kapcsolat jellemezze, szemben a mostani szabályokkal, amelyek szerint a regisztrált élettársi kapcsolat "kvázi házasság", és gyakorlatilag anyakönyvezető előtt, a házasság formalitásaival és ünnepélyességével ismerik el.
Megbomlani látszik az új Ptk.-t övező politikai egyetértés
A bizottság letette a javaslatát, de arról szó sem volt és szó sem lehet, hogy a kormány a maga törvény-előkészítő felelősségét átruházza szakértőkre. A szakértőknek a döntés-előkészítés a dolguk - mondta, hozzátéve: a javaslatokat a kormány apparátusa "korrigálta", például azért, mert bírák, jogalkalmazók nem tudták elfogadni a szakértők javaslatát. Felhívta a figyelmet arra, hogy sok kérdésben maga a szakértői bizottság sem volt egységes, de a benyújtott törvénytervezet "túlnyomórészt a szakértői bizottság javaslatára támaszkodik".
(MTI)