"Tökkelütött bérencek", akik hiányolják a demokráciát Venezuelában?
Caracasban helyi idő szerint csütörtökön közzétett, 267 oldalas jelentésében a szervezet negatív mérleget vont Chávez hatalomban eltöltött tíz évéről, annak az igazságszolgáltatásra, a médiára és az érdekképviseletekre gyakorolt hatását elemezve. Chávez baloldali kormánya politikailag intoleráns, diszkriminatív, és semmibe veszi a hatalmi ágak megosztásának elvét - állítja a HRW.
"A Chávez-kormány tíz éve: politikai intolerancia és elszalasztott lehetőségek az előrelépésre az emberi jogok terén" címet viselő jelentés szerint a venezuelai kormánynak "nincs hiteles igazságügyi kontrollja". A kormány különösen a független igazságszolgáltatás fogalmának jelentőségét értékelte le, holott az elengedhetetlen az alapvető emberi jogok védelméhez egy demokratikus társadalomban - olvasható a jelentésben.
A New York-i székhelyű szervezet úgy látja, Chávez elnök és hívei 2002 óta "politikailag kisajátították" a legfelsőbb bíróságot, amely azóta nem tesz eleget feladatának, hogy féken tartsa az állam önkényes eljárásait, és garantálja az alapvető jogok érvényre jutását. Az ellenzéki média hangoztathatja ugyan bírálatait, de "Chávez és kormánya megerősítette az államnak azt a képességét, hogy korlátok közé szorítsa a véleményszabadság gyakorlását, erős ösztönzőket hozva létre az öncenzúrára".
Miután Chávez 1998-ban azzal az ígérettel nyerte meg a választást, hogy "megreformálja és megújítja a lejáratódott venezuelai politikai rendszert", az új alkotmány 1999-es jóváhagyása "kivételes lehetőséget" teremtett, amelyet elvesztegettek - jegyezte meg a HRW.
A helyzet mindenekelőtt a 2002. áprilisi elvetélt puccskísérlet után romlott, amikor egy polgári-katonai erőkből álló szövetség megpróbálta megdönteni az 1999 februárja óta kormányzó Chávez uralmát. "A politikai ellenzék kordában tartására és a hatalom megszilárdítására tett erőfeszítései során Chávez elnök kormánya meggyengítette a demokratikus intézményeket és az emberi jogok tiszteletben tartásának garanciáit" - mondta José Miguel Vivanco, a HRW pánamerikai igazgatója a jelentés főbb megállapításait ismertetve.
Állítása szerint a kormány "eltűri, bátorítja, sőt maga is alkalmazza az ellenzék hátrányos megkülönböztetését, amit Chávez időnként nyíltan helyesel". Példaként említette, hogy feketelisták készülnek az ellenzékiekről, akik nem dolgozhatnak kormányhivatalokban vagy az állami olajtársaságnál.
A jelentés óriási felháborodást keltett Venezuelában. Saúl Ortega, a parlament alelnöke "tökkelütöttnek" nevezte a chilei Vivancót, mások az Egyesült Államok bérencének titulálták az igazgatót, akit még aznap éjszaka kiutasítottak Venezuelából.
"Venezuelában erős a demokrácia, amelynek intézményei megszilárdultak, mert a lakosság érdekeit tartják szem előtt" - hangsúlyozta Ortega. Vivanco kiutasítását Nicolás Maduro külügyminiszter jelentette be a közszolgálati televízióban. Indoklása szerint Vivanco súlyos jogsértéseket követett el, ezért kell távoznia a latin-amerikai országból. A HRW pánamerikai igazgatójával együtt el kellett hagynia Venezuelát a szervezet igazgatóhelyettesének, az amerikai állampolgárságú Daniel Wilkinsonnak is.
(MTI/AFP/dpa/AP/Reuters/EFE)