Venezuela és Oroszország elmélyíti kapcsolatait


A stratégiai szövetség elmélyítésének jegyében Venezuela és  Oroszország új terveket dolgoz ki a kőolajipari, fegyverszállítási  és fejlett technológiák alkalmazásában való együttműködésről -  közölte a venezuelai kormány csütörtökön.
Hugo Chávez venezuelai elnök, aki a jövő héten látogat Moszkvába, orosz vállalatokkal tervez új olajipari projekteket. A  két ország novemberben közös hadgyakorlatot tart a Karib-tengeren.  Venezuela orosz légvédelmi rendszerek és páncélozott járművek  beszerzéséről tárgyal, valamint érdeklődik az új Su-35-ös  vadászgépek iránt is. Oroszország és Venezuela 2005 óta négymilliárd  dollár értékben kötött fegyverek szállításáról szóló szerződéseket,  amelyek alapján Venezuela Szuhoj-repülőket, Mi-17-es helikoptereket  és százezer Kalasnyikovot vásárolt.
Két Tu-160 típusú orosz hadászati bombázó csütörtökön tért  vissza Caracasból állomáshelyére, a délkelet-oroszországi Engelsz  városba. Nyolcnapos venezuelai tartózkodásuk során két alkalommal  végeztek gyakorló repülést a Karib-tenger térségében.
Ezzel egy időben Caracasban tárgyal Igor Szecsin orosz  miniszterelnök-helyettes, akit üzletemberek népes küldöttsége kísért  el. Szecsin közölte, hogy az öt legnagyobb orosz olajvállalat - a  Rosznyeft, a Lukoil, a Gazprom Nyeft, a Szurgutnyeftegaz és a TNK-BP  - konzorcium létrehozására készül, hogy 6,5 milliárdos beruházással  nyersolaj-finomítót építsen Venezuelában.
Oroszország azt is tervezi, hogy hajó- és fegyvergyárakat épít  Venezuelában, valamint pilótakiképző központot létesít. A Szecsint  kísérő üzletemberek még azt is felajánlották, hogy Caracasban  kiépítik a szélessávú vezeték nélküli (Wi-Fi) internethálózatot.
Oroszország gazdasági befolyása egyértelműen erősödik  Latin-Amerikában. Bolívia éppen csütörtökön jelentette be, hogy  megállapodást köt a Gaprom orosz nagyvállalattal kőolaj- és földgázlelőhelyeinek feltárásáról.

Hazatértek Venezuelából az orosz hadászati bombázók

Hazaérkezett Venezuelából a két orosz Tu-160 típusú hadászati  bombázó, s péntekre virradóan leszállt a Szaratovi területen lévő  Engelsz légitámaszponton.
Előzőleg a két repülőgépet - amelyet nyugati kódnevén Black Jackként, Oroszországban pedig Fehér Hattyúként emlegetnek -  Nagy-Britannia térségében a levegőben feltankolták Il-78-as  tartálygépekről. Ilyen műveletet első ízben hajtottak végre éjszaka.
Alekszandr Blazsenko, az illetékes hadosztályparancsnok  hangsúlyozta: a két bombázó venezuelai látogatásának semmi köze  nincs a dél-oszétiai konfliktushoz, véletlen egybeesésről van szó  csupán. A misszióra már régen készültek, csak azt nem tudták, mely  országot keresik majd fel a gépek, mígnem végül Venezuela ajánlotta  fel az együttműködést.
A két Tu-160-as szeptember 10-én 13 órás, leszállás nélküli út  után, nukleáris fegyverek nélkül érkezett a venezuelai Libertador  légitámaszpontra - útközben egy ideig a NATO vadászrepülői kísérték  -, és látogatása során kétszer járőrözött a Karib-tenger és az  Atlanti-óceán térségében.
A Tu-160 nukleáris és hagyományos rakéták hordozására alkalmas  hadászati bombázó, a repülés történetében a legnagyobb gép, amely a  hangsebességnél gyorsabban repül.
Gyártását 1984-ben kezdték, s 35 gép elkészülte után, 1992-ben  leállították. Ugyanabban az évben Oroszország egyoldalúan  leállította a hadászati bombázók távoli régiókba irányuló  repüléseit. A nemzetközi szerződéseknek megfelelően 2001-ben 15  Tu-160-as gép volt hadrendben az orosz légierőnél, s közülük hatot  manőverező robotrepülőgépekkel szereltek fel. Egy gép 2003-ban  lezuhant gyakorlat közben, s helyére egy korszerűsített gép került,  majd idén tavasszal hadrendbe állítottak egy 16. Fehér Hattyút is. 
Oroszország tavaly augusztusban felújította és azóta állandó  jelleggel végzi a stratégiai légierő repüléseit távoli térségekbe.
A gép hossza 54,1 méter, változtatható szögben álló szárnyainak  felülete 232 négyzetméter, személyzete négy fő, hatósugara 14 ezer kilométer.

(MTI/AP/AFP)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.