A konzervatívok 38, a liberálisok 31, a szociáldemokrata NDP 17, a Bloc Québécois és a zöldek pedig hét-hét százalékot szerezhetnek a Nanos legújabb felmérése szerint a kanadai választásokon.
A toryknak áll a zászló Kanadában
Az előrehozott voksolást október 14-én tartják, egy bő évvel korábban a tervezettnél. A mostani felálláshoz hasonló eredmény azáltal csikarhat ki változásokat, hogy a pártok vezetésében átrendezi az erőviszonyokat.
Stephen Harper kormányfő két hete kezdeményezte az ottawai törvényhozás feloszlatását. Ennek oka az volt, hogy 27 fős kisebbségben lévő konzervatív kabinetje már csak vergődött a parlamentben. Az is szokatlan az országban, hogy 31 hónapon át kitartson ilyen körülmények között a kormány. De az ellenzéki liberálisoknak a parlament feloszlatása érvet adott a kezébe, hiszen a toryk korábban azzal érveltek: a megmérettetésre négy évente kell sort keríteni, "kivéve, ha a kormány elveszíti a bizalmat." A 49 éves Harper - aki eleve "piszkos", személyét támadó választási kampányra számított - nem hajlandó magyarázkodni sokszor agresszívnak tartott vezetési stílusa miatt. Most azt mondta, ha újra kisebbségi kabinetet irányíthat, nem hajlandó eltűrni olyan ellenzéket, amely akadályozza a bűnözéssel szembeni törvényhozást. - A miniszterelnököket két dologgal szokták vádolni. Azzal, hogy nem elég keménykezűek, illetve azzal, hogy puhányak. Ha már választani kell, akkor inkább az előbbivel vádoljanak - fogalmazott.
A gazdaság a kampány előterébe került. A világ nyolcadik vezető gazdaságában az elmúlt tizenhat év leglassabb növekedésére, 0,8 százalékos ütemre számítanak az idén. Viszont tíz éve többletet mutat a költségvetés. A munkanélküliség 6,1 százalék, éppen annyi, mint az USA-ban. John McCainnel ellentétben az ottawai konzervatívok nem készülnek adócsökkentésre. Támadják viszont a francia ajkú, angolul nehézkesen beszélő Stéphane Dion vezette liberálisok tervét a szénhidrogén-alapú energiafogyasztás 15 milliárd dolláros megadóztatására. A liberálisoknak nem kedvez, hogy az eddig jobbára őket támogató bevándorlók közül is sokan elfordulnak tőlük.
A kanadai politikusoknak ugyanakkor osztozniuk kell a közvélemény figyelmében az amerikai elnökválasztási kampány főszereplőivel és a Wall Streeten történtekkel a magát rendre az Egyesült Államokhoz mérő országban. A reklámoffenzívát fékezi, hogy szerdán 20-20 millió kanadai dollárban (3,1 milliárd forint) rögzítették annak az összegnek a felső határát, amelyet a pártok elkölthetnek. A 308 választókörzetben indulók legtöbbje nem költhet többet 90-90 ezer dollárnál (14,2 millió Ft). A finanszírozási különbség így mintegy kilencszeres az Egyesült Államokhoz képest, ahol a republikánus és a demokrata kampányra 1,2 milliárd amerikai dollárt költöttek el eddig.
Szőcs László, Washington