Az SZDSZ leszavazza a parlamentben Gyurcsány Ferenc Megegyezés "programját", a Fidesz viszont kész támogatni Fodor Gábor költségvetési plafont meghúzó javaslatát. "Mintha a Bibó-kollégium pincéjében ültek volna 20 évvel ezelőtt" - fogalmazott a találkozó hangulatáról Orbán Viktor.
Fodor-Orbán: egyezség a Megegyezésről
A Fodor-Orbán-találkozó után szintén külön-külön tartott sajtótájékoztatót a két pártelnök. Fodor Gábor inkább a két párt közeledésére helyezte a hangsúlyt, míg Orbán Viktor úgy ítélte meg, hogy "a két álláspont messze esik egymástól, a tárgyalás elején is így volt és a végén is így maradt". Az eminens politikai célok közül sem a Fodor Gábor által forszírozott szakértői kormányról, sem a Fidesz által sürgetett előre hozott választásokról nem jutottak megállapodásra. Orbán szerint a szabad demokrata elnök szakértői kormányra vonatkozó kezdeményezése "tiszteletre méltó, de életképtelen", Fodor pedig az előre hozott választást nem tartja járható útnak. Fodor és Orbán egyébként három hónapon belül másodszor ült tárgyalóasztalhoz - ezúttal is az SZDSZ elnöke volt a meghívó fél. A szabad demokraták elnökének megfogalmazása szerint azt keresték, hogy "mi a közös bennük".
A Fidesz például egyetértett azzal az SZDSZ-es javaslattal, hogy a parlament szavazzon meg egy törvényt, amely megszabja a költségvetési plafont, vagyis gátat vett a mindenkori kormány költekezésének. Ugyanakkor Orbán Viktor sajtótájékoztatóján aláhúzta: egyetértenek ugyan e téren, de más-más a koncepció; a Fidesz elnöke hallani sem akar kiadáscsökkentésről, az SZDSZ viszont ragaszkodik ehhez. Orbán szerint a hitelből való túlköltekezést "limitált kiadásnövekedéssel" lehetne megakadályozni.
A tárgyaláson az is kiderült, hogy mind Orbán Viktor, mind Fodor Gábor szerint Gyurcsány Ferenc Megegyezés programja alkalmatlan arra, hogy a kibontakozást szolgálja, ez egyben azt is jelenti, hogy a szabad demokraták szorgalmazni fogják azt a fideszes javaslatot, hogy legyen róla parlamenti szavazás.
Orbán Viktor szerint új politikára és új, cselekvőképes kormányra van szükség. Szélcsendben nem lehet érzékelni, ha eltörik a kormány, de most a vihar előszele érződik - utalt a világgazdasági folyamatokra. Épp ezért a politikai pókerjátszmákat abba kell hagyni, a kormánynak pedig nem azzal kell foglalkoznia, hogy hogyan tud "összetákolni, összetoborozni, összedrótozni" parlamenti többséget egy-egy kormánydöntés mögé. Szerinte egy már megbukott koalíció felmelegítésére nincs szükség".
Munkatársunk kérdésére, hogy megítélése szerint az SZDSZ ellenzéki párt-e, úgy válaszolt: "ma a Fodor Gábor vezette SZDSZ ellenzéki párt" (mint ahogy az MDF is - jegyezte meg közbevetőleg, hozzátéve, hogy a Fidesz eddig sem, s ezután sem fog foglalkozni a Magyar Demokrata Fórummal, s számára lényegtelen kérdés, az is, miként hívják a Fórum elnökét), de azt mindenkinek tudomásul kell vennie, hogy "egy tízéves házasságból kijönni nem egyszerű művelet". Lapunk egy másik kérdésére, hogy milyen volt a találkozó hangulata, pedig úgy fogalmazott: noha nyakkendőt és öltönyt viseltek, a megbeszélés mégis fideszes hangulatú volt, olyan, hogy akár ülhettek volna húsz évvel ezelőtt a Bibó kollégium alagsorában is.
Fodor később, az SZDSZ által tartott sajtótájékoztatón azt azért szükségesnek tartotta hangsúlyozni, hogy néhány alapvető kérdésben eltér az álláspontjuk. Fölvetette például: rendkívül károsnak tartja, hogy a Fidesz részese volt egy olyan népszavazási kezdeményezésnek, amely megakasztotta az egészségügyi reformot. Szóba került az is, hogy az SZDSZ nem helyesli, hogy de a miniszterelnök beszéde alatt a fideszesek kivonulnak az ülésteremből. Fodor előadásában a Fidesz delegációtól támogatást kapott ellenben az SZDSZ kisebbségeket védő javaslata, amelyet a párt a közeljövőben a parlament elé kíván a terjeszteni.
Arra az újságírói kérdésre, hogy mit szól Gusztos Péter képviselő azon kijelentéséhez, hogy nem volt jó ötlet előhozni a szakértői kormányt, Fodor Gábor azt mondta: a nyilatkozattal nincs probléma, az SZDSZ-en belül is vita folyik arról, mi a legjobb elnevezés és miként lehet megtalálni egy olyan kormányt, amelyik bírja a parlament többségének támogatását.
Arra a felvetésre pedig, hogy a liberális tárgyalódelegációban a tervekkel ellentétben nem vett részt Kóka János frakcióvezető, Fodor Gábor azt felelte, ennek technikai okai vannak. A Népszabadság szerdán írta meg, hogy Kóka nem vesz részt a tárgyaláson, csütörtökön pedig azt írtuk: valószínűleg mégis ott lesz, bár a delegáció összetételét csak az egyeztetés előtt véglegesítik. Úgy tudjuk, csak tegnap délelőtt dőlt el, hogy Kóka nélkül mennek tárgyalni, mégpedig azért, mert a frakcióvezető nem kívánt egy "fideszes hangulatú" megbeszélésen a szakértői kormányról tárgyalni (miként a frakció sem), ellenben szóvá tette volna a Fidesz és a szélsőjobb együttműködését, illetve az MDF-es lehallgatási botrányban betöltött szerepét, amit viszont Fodor nem tartott szerencsésnek.
A két másik ellenzéki párt különböző módon kommentálta a találkozót: a KDNP úgy vélte, hogy a közeledés maga az eredmény, és a párt elnöke, Semjén Zsolt, ha meghívás érkezik, szívesen találkozik a szabad demokratákkal, míg Dávid Ibolya, az MDF elnöke úgy vélte, hogy a Fidesz is az időhúzásban érdekelt. Az MDF ezek után csak akkor látja értelmét asztalhoz ülni az SZDSZ elnökével, ha Fodor Gábor kitalálja, hogy tulajdonképpen mit is akar.