Az ügyészség elutasította Dávid Ibolya feljelentését

A Fővárosi Főügyészség csütörtökön elutasította Dávid Ibolya feljelentését, miszerint egy birtokába került hangfelvétel szerint Almássy Kornél - a párt azóta visszalépett elnökjelöltje - érintett lehet az ő személyére vonatkozó adatgyűjtésben.

A Fővárosi Főügyészség tudatta: a feljelentésben rögzített cselekmény a magántitok jogosulatlan megismerése bűntettének megállapítására adhatna alapot. A főügyészség emlékeztetett rá: a magántitok jogosulatlan megismerése bűncselekménynek tényállási elemei - amelyek megvalósításával a bűncselekmény befejezetté válik - a más lakásának, egyéb helyiségének, vagy ezekhez tartozó bekerített helynek titokban történő átkutatása, az ott történtek technikai eszközzel való megfigyelése és rögzítése, vagy a másnak címzett zárt küldemény felbontása, megszerzése, illetve tartalmának technikai eszközzel történő rögzítése, esetlegesen más hírközlő berendezés útján továbbított közleményének kifürkészése és annak technikai eszközzel való rögzítése.

Dávid Ibolya, az MDF elnöke pénteken a Legfőbb Ügyészséghez és a Nemzeti Nyomozó Irodához (NNI) fordult, soron kívüli vizsgálatot kérve, mert egy birtokába került hangfelvétel szerint Almássy Kornél - a párt azóta visszalépett elnökjelöltje - érintett lehet egy, az ő személyére vonatkozó adatgyűjtésben.
Az MDF elnöke közölte: a hangfelvétel szerint egy T. A. monogramú vállalkozó egy III/III-as háttérrel is rendelkező vagyonvédelmi céget azzal bízott meg, hogy gyűjtsenek róla terhelő adatokat, amiket a párt elnökválasztási kampányában használnának fel. A megbízás mögött Almássy Kornél áll, a párt élén történő váltást - mint jelezte, a hangfelvétel szerint - S.-ék pénzelik.
Dávid Ibolya feljelentése ügyében a Nemzeti Nyomozó Iroda hétfőn feljelentés-kiegészítést rendelt el, a Legfőbb Ügyészség pedig -, miután megvizsgálta és értékelte az MDF elnöke által benyújtott hangfelvételt - a hatáskörrel és illetékességgel rendelkező Fővárosi Főügyészséghez továbbította a feljelentést.

A hvg.hu által nyilvánosságra hozott hangfelvétel szerint a T.-vel jelzett férfi Tombor András, Orbán Viktor egykori külpolitikai főtanácsadója, az S. pedig Stumpf István egykori kancelláriaminisztert jelöli. A beszélgetés T. J. (Tóth János, az UD Vagyonvédelmi Zrt. egyik tulajdonosa) és egy általa "elnök úrnak" nevezett személy között folyt - szombaton Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója elismerte, hogy vele beszélt Tóth János. Stumpf István a hétvégén visszautasította, hogy bármi köze lenne az ügyhöz.

Az UD Vagyonvédelmi Zrt.-nél és vezetői lakásán - összesen hat helyszínen - a Nemzetbiztonsági Hivatal főigazgatójának lőfegyverrel visszaélés miatt tett feljelentése nyomán tartott házkutatást a Nemzeti Nyomozó Iroda múlt szerdán. A házkutatás során kiderült, hogy a fegyverek nem minősülnek lőfegyvernek, a rendőrség azonban több számítógépet és adathordozót lefoglalt, az ezeken található adatokat jelenleg szakértők elemzik. A rendőrség magántitok jogosulatlan megismerése miatt folytat eljárást ismeretlen tettes ellen.

A bűnügy kapcsán ülésezett a Nemzetbiztonsági Kabinet. Szilvásy György, a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok irányításáért felelős tárca nélküli miniszter közleménye szerint egy "titkos hálózat működtetői megkísérelték a behatolást az elektronikus kormányzati gerinchálóhoz kapcsolódó egyes kormányzati szervek információs rendszerébe, veszélyeztetve ezzel e szervek törvényes és biztonságos működését".

Horváth József, az UD Zrt. vezetője a nyomozással kapcsolatban kijelentette: valójában nem ő és cége áll a célkeresztben, hanem például a Fidesz, amelynek kormányzása idején nevezték ki a Nemzetbiztonsági Hivatalnál műveleti főigazgató-helyettessé. Innen a kormányváltás után, még 2002-ben küldték nyugdíjba, 42 évesen.

"Tekintettel arra, hogy a bűncselekmény megállapíthatóságához szükséges (...) tényállási elemek azért nem valósultak meg, mert az elkövetési magatartás előkészületi szakban maradt, és a feljelentésben foglaltak más bűncselekményre sem utalnak, ezért a Fővárosi Főügyészség a feljelentést a mai napon elutasította" - közölte a főügyészség. Hozzátették: a határozat ellen a feljelentő nyolc napon belül panasszal élhet.

Orbán Viktor szerint méltatlan a polgári kormányhoz Dávid és Stumpf vitája

Orbán Viktor szerint a polgári kormányhoz méltatlan Dávid Ibolya MDF-elnök, egykori igazságügy-miniszter és Stumpf István, volt kancelláriaminiszter vitája - a Fidesz elnöke erről csütörtökön beszélt az InfoRádióban.

Az 1998 és 2002 közötti kormányt irányító Orbán Viktor egykori minisztereinek azt javasolta, hogy üljenek le megbeszélni a történteket, és csak ezután álljanak ki a nyilvánosság elé.

"Hogy két volt miniszterem a nyilvánosság előtt egymást vádolja, vagy legalábbis az egyik a másikat, a másik meg védekezik, ez lehangoló a számomra" - fogalmazott a politikus, aki szerint a kialakult helyzet és viselkedés méltatlan a volt polgári kormányhoz.

Mint mondta, ha két embernek valami gondja, gyanúja van egymással, akkor - különösen, ha négy éven keresztül egy kormányban szolgáltak - az elvárható lenne tőlük, hogy egymás között rendezzék a dolgot, üljenek le, beszéljék meg és ezután álljanak ki a nyilvánosság elé.

Arra a felvetésre, hogy Dávid Ibolya igazából a Fideszt vádolja, Orbán Viktor azt mondta: az MDF elnöke Stumpf Istvánt fideszesnek bélyegzi, pedig ő annyira tagja a Fidesznek, mint Dávid Ibolya.

A pártelnök arra a kérdésre, hogy a Fidesz Stumpf Istvánhoz hasonlóan tervez-e jogi lépéseket az ügyben, úgy válaszolt: "ha lesz és lehet, akkor persze, ezt a jogászok majd eldöntik".

Orbán Viktor az üggyel kapcsolatban arra figyelmeztetett, egyre erősödik a gyanú, hogy a titkosszolgálatok részt vesznek a politikai események alakításában. Szerinte kínosan ügyelni kell arra, hogy a titkosszolgálatokat távol tartsák a politikai küzdelmektől, mert egyébként könnyen a "politikai banditizmus" felségterületén találjuk magukat.

A pártelnök szerint az ügyben kérdés, hogy ki hallgatott le kit, a nemzetbiztonság hallgatott le vagy sem, ha pedig a magyar állam készítette a felvételt, akkor az hogyan került nyilvánosságra, és államtitoknak minősül-e.

A Fidesz elnöke megismételte korábbi kijelentését, miszerint a Fidesz nem foglalkozik az MDF-fel, a Fidesz számára lényegtelen kérdés, hogy ki az MDF elnöke.

A pártelnök arról is beszélt, hogy ősszel lesz néhány egyértelmű helyzet a parlamentben - a kormányfő Megegyezés című programjáról szóló szavazás, majd az adótörvények és a költségvetés -, amikor "a majomnak bele kell ugrania a vízbe", nem lehet tovább lebegtetni, hogy ki ellenzéki és ki kormánypárti. Szerinte az első ilyen helyzet a parlament feloszlatása volt, ahol - mint mondta - a MDF nem szerepelt rosszul, hiszen ők terjesztették be a javaslatot.

Orbán Viktor ismét kijelentette, hogy a Fidesz készen áll a kormányzásra, akár holnap reggel.

 

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.