Szlovén visszaszámlálás

Tajkunizáció, korrupció, provokáció: ez a három leggyakrabban ismételt szó Szlovéniában, ahol a közelgő választások hevében még csúszópénz elfogadásával is megvádolták a miniszterelnököt. Vasárnap 1,7 millió szavazó tizenhat párt jelöltjei közül küldhet 90 képviselőt a kétkamarás szlovén parlament nemzetgyűlésébe.

A kormányalakításért valójában csak két párt mérkőzik egymással, a jelenleg kormányzó, jobboldali SDS Janez Jansa vezetésével és a szociáldemokraták (SD) Borut Pahorral az élen. A többiek a nemzetgyűlésbe kerülésért küzdenek, illetve koalíciós partnernek ajánlkoznak.

A választási szabályok szerint a pártok kampánymenedzserei nyitnak bankszámlát a támogatási pénzeknek. Bárki, bármennyit befizethet, kivéve azokat a cégeket, amelyekben az államnak 25 százaléknál nagyobb tulajdoni hányada van. Ha egy párt minden körzetben indít jelöltet, akkor összesen 680 ezer euróból kell kihoznia a teljes kampányát.

Jansa négy nappal a választások előtt lesz ötvenesztendős, életrajzában mindig kiemeli, hogy katolikus ljubljanai munkáscsaládban született. Ő volt Szlovénia tíznapos függetlenségi háborúja idején a védelmi miniszter, 2004-ben a szlovénok aztán benne látták az erőskezű vezetőt, aki képviselheti a kétmilliós ország érdekeit az unión belül is. Népszerűsége a gazdasági és inflációs problémák sűrűsödésével mostanra jelentősen visszaesett.

A kampány kezdetén új fogalmat vezetett be: a "tajkunizációt". A japán taikun szóval Jansáék a politikai kapcsolatokkal rendelkező, és állami vállalatok privatizálása során vagyonokat szakító újgazdagokat jelölik. Az újraválasztásáért küzdő kormányfő veszélyes játékba kezdett, amikor név szerint sorolta fel azokat a vállalkozókat, akik szerinte "üres bőrönddel érkeztek egy állami céghez, s ott jól teletömték azt".

Sokan ezen erők ellentámadásának tulajdonítják, hogy Jansát is visszaélésekkel vádolják. Így még szeptember elején egy finn televízió állította: neve szerepelt a Patria finn hadiipari cég kifizetési listáján. Tegnap a Dnevnik napilap pedig azt írta, hogy Jansa pénzt adott egy regionális televíziónak exkluzív interjú készítéséért.

A kormányfő szerint üldözendő tajkunok persze a trónkövetelő 45 esztendős politológus Borut Pahor mögé sorakoztak fel. Szlovénia jelenleg legnépszerűbb politikusa most nem kevesebbet ígér, mint, hogy a jelöltek között egyébként 37 hölgyet is felsorakoztató szociáldemokraták új korszakot nyitnak a szlovén politikában.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.