Előre hozott választásokat tartanak Ferencvárosban, miután a kerület országgyűlési képviselője - a párt egyik legsikeresebb önkormányzati politikusa - lemondott mandátumáról. Elege lett az SZDSZ-t jellemző látványpolitizálásból. Gegesy 1990. október 29. óta ferencvárosi polgármester.
Gegesy távozott pártjából és a T. Házból
- Úgy tudjuk, még a párt vezetői is csak tegnap tudták meg, hogy lemond a képviselőségről és kilép a pártból. Mi történt?
- Az SZDSZ szerintem roszszul politizál. Nem a tartalmi kérdésekkel foglalkozik, csak a látvánnyal, személyi ügyekkel. Sokszor elmondtam a párt belső fórumain, hogy önálló karaktert kell kialakítani, elmondani, hogy mitől liberális a párt, hogy miért szavazzanak ránk az emberek. Ehelyett mi történik? Hiteltelennek tartjuk a miniszterelnököt. Egy hete még nem volt hiteltelen? Folytathatnám a sort. Tárgyalunk mindenkivel, Fodor Gábor ismerkedik a pártvezetőkkel, miközben még elfogadott programja sincs az SZDSZ-nek. Persze minden párt követhet el hibákat, és egy nagy pártnál még az sem baj, ha egy-egy elhibázott döntése miatt akár három-négy százalékot is veszít a népszerűségéből, legfeljebb majd visszaszerzi valahogy. Csakhogy az SZDSZ-nek öszszesen három-négy százalékos a támogatottsága...
- Az SZDSZ döntéshozó testületei nemrég fogadták el a párt stratégiáját...
- Addig nyüstölték Kókáék a pártvezetést, amíg végre a frakció elé került a stratégia, amit hosszas vitát követően elfogadtunk. A közvélemény számára azonban aligha érthető ez a stratégia. Ha a költségvetést jobb híján elfogadjuk, akkor bent ragadunk a szatellit párt szerepében, ha nem szavazzuk meg, akkor előre hozott választás lesz... Melyik rosszat válasszuk? Ilyen alternatívák közül én nem tudok, és nem is akarok választani.
- Mi volna választható alternatíva?
- Több területet is mondhatnék, ezek közül az adóreform az, amely benne van a köztudatban. Ha tárgyalunk, erről kell tárgyalnunk, és nem mindenkivel mindenről beszélni, főleg nem a szakértői kormányról folytatni értelmetlen vitákat. Ebben a tekintetben is egyetértek Kis János alapító elnöknek a Népszabadságnak adott helyzetértékelésével.
Csécsei Béla nyílt levele az SZDSZ elnökéhez: Elég volt, Gábor!
- A velencei frakcióülésen éppen ilyen tartalmú döntés született: saját adócsomagról tárgyalni a pártokkal.
- Igen, és erről vitát is folytattunk, de végül egy ötpontos határozatot hozott a frakció, amiben olyan általánosságok vannak, hogy a parlamentet nem akarjuk feloszlatni, meg hogy egységesen fogunk szavazni. Csakhogy ez kevés. Rá is kérdeztem Velencén: ennyi? Ez a programunk? Ennyi.
- Úgy tudjuk, szándékosan nem "állították élére" ezt a konfliktust a velencei frakcióülésen a stratégiával elégedetlen képviselők, mert pártszakadással fenyegetett volna, ha nyilvánosan megalázzák Fodor Gábort céljainak átrajzolásával. Ön számolt a nyilvános konfrontáció következményeivel?
- Igen, ezeket a félelmeket magam is reálisnak gondolom. De ha nem tehetek semmit az ellen, hogy a szakadék felé rohanunk, akkor inkább nem csinálom tovább. Független polgármester vagyok, és szeretnék a következő önkormányzati választáson is függetlenként indulni.
- Tegnapi hatállyal nyújtotta be lemondását. Miért a sietség? A költségvetési szavazást nem akarta megvárni?
- Maradhattam volna független képviselő, de nem az én stílusom, hogy semmit se csináljak. Érdemi javaslatokat a függetlenek padsorából nem lehet keresztülvinni, nem is nagyon kérik ki még a véleményüket sem. Persze, ülhetnék ott a kispadon, felvehetném a tiszteletdíjat... Csak nem illik.