Barroso: Európának nagy szüksége van a közös energiapolitikára
Az Európai Bizottság elnöke hangsúlyozta a nemzeti parlamentek szerepének fontosságát az Európai Parlament mellett. Mint mondta, ha közelebb akarjuk hozni az emberekhez az Európai Uniót, akkor a nemzeti parlamenteknek aktívabbá kell válniuk az európai politikában.
Nagyon fontos a polgárokhoz való közelség Európában: nem lehet, hogy bürokraták, technokraták legyünk, demokratáknak kell lennünk, és demokratikusnak működésünkben - fogalmazott Barroso. Hozzátette: a jövőben a nemzeti parlamenteknek egyre nagyobb lehetőségük lesz hangjuk hallatására az EU-ban.
Barroso azt mondta, Magyarország Európa központjához tartozik, hiszen ez volt az első tagállam, amely ratifikálta a lisszaboni szerződést. Emlékeztetett arra, hogy hétfőtől Magyarország ad otthont az Európai Innovációs és Technológiai Intézetnek, és mint fogalmazott, nagyon nagyra értékeli a nemzeti konszenzust az európai tudomány szempontjából ilyen fontos intézet ügyében. Az innováció sarkalatos fontosságú, és az intézet központi szerepet fog játszani az innovatív Európa fejlesztésében - jelentette ki. Hozzátette: az intézet budapesti helyszíne tisztelgés a magyar tudomány hagyományai előtt, hiszen nem sok ekkora ország büszkélkedhet ennyi Nobel-díjassal.
Az európai újraegyesítésről szólva Barroso kifejtette: három legfontosabb alapelve, pozitív hozadéka a béke, a szabadság és szolidaritás.
Az európai békével kapcsolatban közölte: ez nem egyszerűen azt jelenti, hogy nincsenek háborúk, hanem azt, hogy egy újfajta politikai rend és felállás alakult ki: intézmények, tárgyalások és szabályok léptek az erőszak, a háborúk helyébe. A bővítés azonban a szabadságról is szól - mondta Barroso, aki példaként említette 1956-ot. Kifejtette: ötvenkét évvel ezelőtt az emberek Budapest utcáin mondták el szabadságszeretetüket, és bár rövid távon nem teljesülhettek vágyaik, a szellemet sohasem lehetett kiirtani, és 1989-ben Magyarország végleg a szabad világ részévé válhatott.
A harmadik alapelve a bővítésnek Barroso szerint a szolidaritás. Mint kifejtette, a szociális és gazdasági kohézió Európa alapvető politikai elve; az EU pedig nem lehet megosztott: nem lehetnek szegény és gazdag, régi és új, nagy és kis államok. Barroso szerint a kibővült EU megfiatalodott és erősebbé vált.
Beszéde végén José Manuel Durao Barroso magyarul is szólt a képviselőkhöz. "Azt kívánom a magyar népnek és vezetőinek, hogy az európai család megbecsült tagjaként legyenek sikeresek demokráciájuk fejlesztésében, gazdaságuk felvirágoztatásban" - mondta.
Teljes egyetértés a Nabuccoról és a többi energiaprojektről
Nem biztos, hogy veszélyeztetik a Nabucco megvalósulását a párhuzamosan futó gázvezeték-projektek - mondta José Manuel Barroso, azt követően, hogy tárgyalt a magyar kormányfővel.
Egyre több energetikai kapcsolatra van szüksége Európának. Épp ezért komoly elkötelezettségünk van a Nabucco-projekt iránt. Az ezzel párhuzamosan tervezett projektek azonban nem szükségszerűen kontraproduktívak a Nabuccóval - mondta José Manuel Barroso.
Fontos, hogy diverzifikáljuk az energiaforrásokat, a szállítási útvonalakat és az energiafajtákat. A diverzifikáció mellett fontos azonban az energiatakarékosság is - tette hozzá.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök kiemelte, hogy az energetikával és klímapolitikával kapcsolatos magyar álláspont megegyezik az uniós állásponttal.
(forrás: MTI)