Totális kapituláció - így értékelik az MDF-ben, hogy Almássy Kornél visszalépett, s csapatával együtt kivonult az ülésről. Szeptember 27-én, az MDF tisztújító országos gyűlésén egyetlen elnökjelölt állhat a pódiumra: Dávid Ibolya. Riválisa, Almássy Kornél ugyanis szombaton, az MDF választmányának zárt ülésén - melyet rendkívüli biztonsági intézkedések mellett, az Apáczai Kiadó épületét "leárnyékolva" rendeztek - az első percekben felállt, és közölte: visszalép.
Dávid rivális nélkül maradt
Megértette ugyanis, hogy a belső megosztottság árt a pártnak, sőt azt is belátta, hogy a Dávid Ibolya által követett politikai irányvonal a helyes, éppen ezért arra kérte híveit, hogy az elnök asszonyt és a "csapatát" támogassák - ismertette Almássy Kornél felszólalását már délután, a választmányi ülés után Hock Zoltán elnökhelyettes a sajtó képviselőivel.
"Totális kapituláció" - értékelte az MDF egyik régi politikusa lapunknak az alelnök meghátrálását. Különösen azok után, hogy pénteken, a megfigyelési botrány kirobbanása után Almássy Kornél még határozottan úgy nyilatkozott: "egészen elképesztőnek tartom azt, ami itt ma történt, és ez pont megerősít abban, hogy megérte elindulni az MDF elnöki posztjáért, és végig kell csinálnom ezt a harcot".
Hogy mi történt egyetlen éjszaka alatt? - "Biztos megzsarolták", "nem bírta idegileg", "a megfigyelési ügy után az esélyei a nullára csökkentek az elnök asszonnyal szemben" - ezeket a verziókat lehetett hallani a távozó választmányi küldöttektől. Lapunk szerette volna megkérdezni Almássy Kornélt is, erre azonban nem nyílt lehetőségünk, mert a politikus a bejelentése után egy alagsori hátsó ajtón, titokban távozott. Vele együtt még tizenketten hagyták el a választmányi ülést és magát a választmányt is: Lasztovicza Gábor, Szilassy Cézár, Jakabfy Zoltán, Fosztó Csaba, Huber Szebasztián, Lévai Zoltán, Hegedűs Máté, Győrfy Attila, Taisz Miklós, Bari Zsolt, Vékás Sándor, illetve Hegyi Hunor.
Almássy Kornél legelkötelezettebb társai még a tanácskozás megkezdése előtt írásban lemondtak választmányi tagságukról - szintén indoklás nélkül. Ezzel állítólag az alelnök kérésének tettek eleget, egyben teljesítették azt a feltételt is, amely lehetővé tette, hogy tagjai maradjanak a pártnak. A hírek szerint a lemondottak mindegyikét megkörnyékezte "az az üzleti kör", amelyik el szerette volna érni Dávid Ibolya megbuktatását. (Munkatársunk sorra próbálta, de nem tudta elérni a távozókat.)
A választmányi ülésen nem vetődött fel Almássy Kornél kizárása, aki így tagja marad az MDF-nek és a parlamenti frakciónak is. A pártelnökségnek viszont nem, mert távozása előtt erről lemondott. "A frakcióban szép csendben meghúzhatja magát" - kommentálta az egyik küldött a történteket.
Szombaton munkatársunk kérdésére, hogy ezek után tehát vajon az MDF részéről az adatgyűjtési ügy, Almássy Kornél esetleges szerepe "el van-e felejtve", Hock Zoltán úgy válaszolt: nincs elfelejtve, de Dávid Ibolya már megtette a szükséges hivatalos lépéseket, az MDF-nek nincs további szerepe, az ügy vizsgálata az ügyészség és a rendőrség feladata. A nyomozás lezárulta után, ha szükséges és indokolt, ismét megtárgyalják az esetet. Arra, hogy a jövőben a történtek után képesek lesznek-e együtt dolgozni, Hock Zoltán közölte: "nem látom akadályát, hogy ezt tegyük. Hiszen Almássy Kornél a pártegység érdekében lépett vissza, s azt gondolom, hogy ezt méltányolni fogja a Magyar Demokrata Fórum összes tagja, vezetője és a képviselőcsoportja is."
Információink szerint szombaton a zárt ülésen - miután az alelnök kivonult a csapatával - Dávid Ibolya a pártegység szükségességéről beszélt. Az MDF elnökének újrajelölésére 66 küldött szavazott igennel (volt 17 ellenszavazat is), vagyis Dávid Ibolya 80 százalékos támogatást könyvelhet el. Mivel két évre választanak elnököt, a fórum a jelen állás szerint Dávid Ibolya vezetésével fut neki a 2010-es választásoknak.