"Ki itt belépsz, hagyj fel minden reménnyel!" A drámai felkiáltás egy blogbejegyzéshez fűzött megjegyzésből származik. A szerző szerint a hi5 (ejtsd: háj fájv) nevű internetes közösségi oldalhoz való csatlakozás végzetes lehet adataink biztonsága szempontjából. A regisztrálás után Dante poklába való belépéshez hasonlóan feladhatunk minden reményt, hogy személyes adataink és partnereink(!) érintetlenek maradjanak.
Átverésből ötös a hi5 portál
Védekezés a hi5 csapdája ellen
Olvasóink is tapasztalhatják, hogy az utóbbi időkben megnőtt a közeli-távoli ismerőseinktől vagy teljesen ismeretlenektől érkező ún. barátkérő levelek száma, amiben közlik, hogy szeretnének a barátunk lenni, és ehhez csatlakozzunk a hálózatépítő oldalhoz. A hetente több ehhez hasonló levelet legjobb spamnek jelölni, és örökre, megnyitás nélkül törölni. Sokan azonban másként gondokodnak:
"Persze, beugrunk megnézni az ismerős fotóit, barátait, egy kattintás csupán..." Ekkor azonban az "adj egy ötöst!" (a hi5, vagyis a high five szabad fordításban), vagyis a fiatalos stílusú, ismerkedési közösségi háló már el is kezd beszőni minket!
De hogyan hessegessük el a pókhálót, ami eltakarja a San Franciscó-i alapítású, immár öt éve létező oldal valódi célját? És mi is a valódi cél?
A magyar nyelven is elérhető oldalra tévedő látogatót a bejelentkezés (regisztráció) második lépésében az e-mail postafiók jelszavának megadására kérik, amit a gyanútlan felhasználók többsége meg is ad.
A következő lépésben ugyan látszólag van lehetősége, hogy kijelölje, mely ismerőseinek küldhet ún. barátkérő levelet a rendszer, a gyakorlatban ez nem működik. Vagyis minden felhasználót, akit levelezőprogramunk címtárában talált a közösségi oldal programja, már meg is fertőztünk... Adataikat "leszívta" a rendszer, következmények nélkül, hisz gyakorlatilag nem lehet büntetni. Pedig az adatkezelésről megtévesztően nyilatkozik, és hiába az új, szigorúbb ún. "spamtörvény" (vagyis az elektronikus kereskedelemről szóló törvény), úgy látszik, a hatóság (Nemzeti Hírközlési Hatóság, www.nhh.hu) nem tud érvényt szerezni a büntetésnek egy nem magyarországi székhelyű vállalkozással szemben. Talán még több bejelentés segítene?
A 2003-ban alapított oldal - e sorok írója szerint - elképesztő pimaszságának is köszönhetően világszerte a leglátogatottabb oldalak között szerepel. Népszerűsége kétes értékű, hisz közel sincs annyi szolgáltatása, mint riválisainak (http://mashable.com/2008/ 07/23/hi5-growth-2). Mégis látogatószámban maga mögé utasítja a szórakoztató, valódi közösségi szolgáltatásokat kínáló oldalakat, mint pl. a FaceBook-ot vagy a MySpace-t.
A hi5 magyar változata a jelek szerint agresszív levelezőtámadásának, a nehezített kilépésnek vagy figyelmetlen embereknek "köszönheti" népszerűségét, és egyben ellenségeit is. A passzív mérgelődésen kívül több dolgot is tehetünk, hogy megszabaduljunk a kéretlen levelek áradatától. Több magyar nyelvű tanácsadó blogger (http://ladyuser.blog.hu, http://www.viruskommando.hu) is felfigyelt a témára, érdemes tanácsaikat megfogadni!