Szilvásy György szerint egy biztonsági vállalkozás információgyűjtésre alkalmas titkos hálózatot hozott létre. Demeter Ervin szerint az ügy arra szolgál, hogy Szilvásy György koncepciós eljárással próbálja lejáratni a Fideszt. Az egykori titokminiszter az ügyészséghez fordul hivatali hatalommal való visszaélés miatt.
Nemzetbiztonsági Kabinet: kormányzati adatbázist is támadtak
A Nemzetbiztonsági Kabinet pénteki ülésén úgy döntött: meg kell erősíteni a fontos intézmények és létesítmények informatikai biztonsági védelmét és fel kell gyorsítani az informatikai biztonságot fokozó törvényelőkészítést - közölte a testület ülése után Szilvásy György miniszter titkársága az MTI-vel.
A kabinet a polgári nemzetbiztonsági szolgálatokat irányító miniszter kezdeményezésére, egy folyamatban lévő büntetőügy kapcsán ült össze. Mint a közleményben olvasható: egy "titkos hálózat működtetői megkísérelték a behatolást az elektronikus kormányzati gerinchálóhoz kapcsolódó egyes kormányzati szervek információ rendszerébe, veszélyeztetve ezzel e szervek törvényes és biztonságos működését".
Szilvásy György arról tájékoztatta a kabinetet, hogy egy a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) látókörébe került biztonsági vállalkozás eredeti rendeltetésétől eltérően "internetes kapcsolattartásra és információgyűjtésre alkalmas titkos hálózatot hozott létre".
"Ezt széles körű jogosulatlan titkos adatgyűjtésre - gyanú szerint egyebek közt minősített információk megszerzésére - használták fel" - tudatták a közleményben.
A tájékoztatás szerint az ügyben az NBH főigazgatója szeptember 10-én tett feljelentést a rendőrségen "számítástechnikai rendszer és adatok elleni bűncselekmény, államtitoksértés, valamint más cselekmények gyanúja miatt", a nyomozás során a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) még aznap a cég telephelyén illetve magánszemélyeknél számítástechnikai eszközöket foglalt le, az adatok kiértékelése folyamatban van.
A miniszter beszámolója alapján a kabinet "kezdeményezte a képviselői érintettségre és a folyamatban levő ügy kiemelkedő társadalompolitikai és nemzetbiztonsági jelentőségére tekintettel a Nemzetbiztonsági Bizottság rendkívüli ülésén történő soron kívüli tájékoztatását" - olvasható a közleményben.
Horváth József, az UD Zrt. vezetője a nyomozással kapcsolatban a Magyar Hírlapnak nyilatkozva azt mondta, egyértelműen aktuálpolitikai célja lehet annak, hogy házkutatást tartott cégénél a rendőrség. A lap pénteki számában Horváth József közölte: valójában nem ő és cége áll a célkeresztben, hanem például a Fidesz, amelynek kormányzása idején nevezték ki a Nemzetbiztonsági Hivatalnál műveleti főigazgató-helyettessé. Innen a kormányváltás után, még 2002-ben küldték nyugdíjba, 42 évesen.
Az ügy kapcsán a támadással összefüggésbe hozott Freemail levelezőrendszert üzemeltető Origo azt közölte az MTI-vel, hogy nincs tudomásuk tömeges elektronikus támadásról.
Demeter: előre felépített koncepciós eljárás
Demeter Ervin, az Orbán-kormány egykori titokminisztere pénteken sajtótájékoztatón azt mondta: a napokban nyilvánosságra került adatgyűjtési ügy arra szolgál, hogy Szilvásy György titkosszolgálatokért felelős tárca nélküli miniszter előre felépített, koncepciós eljárással próbálja lejáratni a Fideszt, és ezért hivatali hatalommal való visszaélés miatt az ügyészséghez fordulnak.
Demeter Ervin kijelentette: tudomása szerint a Fidesznek semmilyen kapcsolata nincs ezzel a céggel.
Az Orbán-kormány egykori titokminisztere arról is beszélt, hogy a szocialisták nem először alkalmazzák ezt a módszert, hiszen - mint sorolta - korábban a "Mucuska-gate" ügybe Németh Zsoltot, Rogán Antalt és Révész Máriuszt próbálták belekeverni, majd az előző választások idején szlovák terrorveszéllyel fenyegettek a Fidesz-gyűlése kapcsán, szintén 2006-ban fideszes képviselők telefonjait hallgatták le, majd az utóbbi időben rálőttek a rendőrpalotára a terrorveszély erősítése érdekében, most pedig Szilvásy György hétvégi házának kapuját égették meg. Szerinte ezekben az ügyekben az az érdekes, hogy egyetlen elkövetőt sem találtak meg mindeddig, ami vagy alkalmatlanságot, vagy szándékosságot mutat.
Demeter Ervin szerint a napokban nyilvánosságra került adatgyűjtési ügy arra szolgál, hogy Szilvásy György titkosszolgálatokért felelős tárca nélküli miniszter előre felépített, koncepciós eljárással próbálja lejáratni a Fideszt - az Orbán-kormány egykori titokminisztere ezért pénteki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy hivatali hatalommal való visszaélés miatt az ügyészséghez fordulnak.Szintén kérdésre a fideszes politikus úgy vélte, egyértelműen előre felépített koncepciós eljárásról van szó, amit szerinte az események sora bizonyít. Mint mondta: szeptember 10-én az Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) főigazgatója, Laborc Sándor feljelentést tett jogosulatlan lőfegyverhasználat és magántitok jogosulatlan megismerése miatt, még ugyanezen a napon házkutatást is tartottak a biztonsági cégnél, a vezetők lakásán és a vidéki telephelyeken, majd amikor ez este hétkor véget ért, akkor kellett Szilvásy Györgynek dönteni a Nemzetbiztonsági Kabinet ülésének összehívásáról, de még lapzárta előtt, hiszen az ügy már a másnapi újságban megjelent - fejtette ki a fideszes politikus.
Demeter Ervin szerint a titkosszolgálatokért felelős tárca nélküli miniszter "piszkos játszmára" használja a NBH-t, "nem a nemzet biztonságát, hanem a Gyurcsány-kormány túlélését próbálja szolgálni".
"A Gyurcsány-Szilvásy-Draskovics trió gátlástalanul igénybe vesz minden olyan eszközt, ami egy demokráciában, jogállamban elfogadhatatlan. Az emberi tisztességen túlmegy, minden képzeletet és demokratikus elgondolást felülír és negligál az a magatartás, amit ez a triumvirátus csinál" - jelentette ki Demeter Ervin. Szerinte a szereposztás egyértelmű: Szilvásy György javasolta az NBH élére Laborc Sándort, akit Gyurcsány Ferenc miniszterelnök nevezett ki, Draskovics Tibor igazságügyi és rendészeti miniszter pedig az engedélyeket adja a titkos információgyűjtéshez, a megfigyelésekhez, lehallgatásokhoz.
A fideszes képviselő arra hívta fel a figyelmet, minderre akkor kerül sor, amikor Magyarországon az MSZP-t kivéve egyetértés van a parlamenti pártok között abban, hogy Magyarország jövője Gyurcsány Ferenc nélkül fordulhat jóra. Demeter Ervin ezért ígéretet tett arra, hogy egy kormányváltást követően minden ilyen lépésnek meglesz a következménye, de addig is hivatali hatalommal való visszaélés miatt az ügyészséghez fognak fordulni. A politikus emellett arra szólította fel Szilvásy Györgyöt, hogy mondjon le, és "bandájával együtt távozzon a közéletből".
Az Orbán-kormány egykori titokminisztere arról is beszélt, hogy a szocialisták nem először alkalmazzák ezt a módszert, hiszen - mint sorolta - korábban a "Mucuska-gate" ügybe Németh Zsoltot, Rogán Antalt és Révész Máriuszt próbálták belekeverni, majd az előző választások idején szlovák terrorveszéllyel fenyegettek a Fidesz-gyűlése kapcsán, szintén 2006-ban fideszes képviselők telefonjait hallgatták le, majd az utóbbi időben rálőttek a rendőrpalotára a terrorveszély erősítése érdekében, most pedig Szilvásy György hétvégi házának kapuját égették meg.
Szerinte ezekben az ügyekben az az érdekes, hogy egyetlen elkövetőt sem találtak meg mindeddig, ami vagy alkalmatlanságot, vagy szándékosságot mutat. Amikor a szocialisták nagy bajban vannak, akkor húzzák elő ezt a kártyát. Az antiszemita kártyával próbálkoztak, az nem volt eredményes, most a terror-kártya van napirenden - fogalmazott Demeter Ervin.
A Magyar Hírlapnak nyilatkozó Horváth József, az UD Zrt. vezetője azt mondta, egyértelműen aktuálpolitikai célja lehet annak, hogy házkutatást tartott cégénél a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI).
A lap pénteki számában Horváth József közölte: valójában nem ő és cége áll a célkeresztben, hanem például a Fidesz, amelynek kormányzása idején nevezték ki a Nemzetbiztonsági Hivatalnál műveleti főigazgató-helyettessé. Innen a kormányváltás után, még 2002-ben küldték nyugdíjba, 42 évesen.
"Persze az is lehet, hogy csupán egy újabb megfigyelési ügyet akarnak kreálni" - fogalmazott a cégvezető, aki mindenképpen panaszt tesz a jogszabálysértő házkutatás miatt. A napilap ismerteti: Horváth Józsefnek az is szöget ütött a fejébe, hogy mivel szerda este ért véget az akció, a Népszabadság miként lehetett képes másnap komplett cikkben beszámolni a történtekről, sőt ott már azt is tudták, hogy a nemzetbiztonsági kabinetet összehívják. "Sajnos egyre inkább úgy tűnik, előre megírt forgatókönyv alapján történt minden, és nyilván megvannak az elérendő célok is" - mondta a cégvezető.
A Magyar Nemzetnek a cégvezető jogi képviselője, Futó Barnabás azt mondta, hétfőn panaszt tesz a jogszerűtlen házkutatás miatt. A lefoglalt tárgyakat ugyanis nem sorszámozták, csupán azt írták a jegyzőkönyvbe, hogy hány darabot foglaltak le belőlük. Így később nem lehet majd beazonosítani, hogy egy-egy tárgyat hol foglaltak le, sőt azt sem lehet majd igazolni, hogy azok egyáltalán a cég vagy vezetőinek tulajdonában voltak-e.
Draskovics: "alpári megfogalmazások" Demeter sajtótájékoztatóján
"Alpári megfogalmazásoknak" nevezte a Demeter Ervin pénteki sajtótájékoztatóján elhangzottakat Draskovics Tibor igazságügyi és rendészeti miniszter a kormányszóvivői tájékoztatón. A fideszes országgyűlési képviselő sajtótájékoztatóján elhangzottakkal kapcsolatban Draskovics Tibor azt mondta: az igazságügyi tárca vezetője gyakorolja a jogszabályban adott hatásköreit, és ezt a jogszabályoknak megfelelő módon teszi.
Azzal kapcsolatban, hogy pénteken ülésezett a Nemzetbiztonsági Kabinet, elmondta: nem áll módjában Szilvásy György, a polgári nemzetbiztonsági szolgálatokat felügyelő tárca nélküli miniszter közleményében szereplő információkon túl továbbiakat adni. Azt azonban közölte, hogy a testület nem folyamatban lévő nyomozásról tárgyalt, mert nem ez a dolga, hanem arról, hogy ennek az ügynek kapcsán milyen teendői vannak a kormánynak. Példaként említette a közigazgatási, állami szervek informatikai biztonságának javítását. Hozzátette: folyik az erre vonatkozó törvény előkészítése, a tervezetet várhatóan októberben nyújtják be a parlamentnek.
Azzal kapcsolatban, hogy a Demeter Ervin szerint Szilvásy György koncepciós eljárással próbálja lejáratni a Fideszt, Draskovics Tibor azt mondta: egyedül az ellenzéki képviselő említette a Fideszt ennek az ügynek a kapcsán, és kérdésként vetette fel, hogy vajon mit tudhat Demeter Ervin, amit sem ő, sem a rendőrség, sem a nemzetbiztonsági hivatal.
(MTI)