Egységesnek próbálnak látszani, de viták dúlnak az SZDSZ-ben
Miniszterelnök-váltás? Kormánybuktatás? Frakcióvezető-csere? - viták dúlnak az SZDSZ-ben
Hiába kommunikálják, nincs egység az SZDSZ-ben - mondta a Klubrádió Kontra című műsorában Dornbach Alajos, az SZDSZ egyik alapítója. Úgy látja: a miniszterelnök és a frakcióvezető személye is informális belső véleményeltérések tárgya. A frakció többsége és az ügyvivői testület más álláspontot képvisel – mondta. Dornbach Alajos óriási tévedésnek tartja a szakértői kormány ötletét is. Kis János pénteken megjelent interjújával egyetértve hangsúlyozta: az SZDSZ-nek és az MSZP-nek meg kell egyeznie egymással. A liberálisoknak nem szabad megbuktatni a költségvetési törvényt.
Részletek a Klubrádió honlapján>>>>
AZ MTI LAPSZEMLÉJE
Népszava: Hack Péter szerint "már nincs igazán visszaút"
Bár úgy tűnhet, hogy a felek álláspontja közeledik, de a márciusi népszavazással, a koalíció felbomlásával és az azóta elhangzott nyilatkozatokkal mindkét fél olyan helyzetbe került, ahonnan már nincs igazán visszaút - vélekedett a Népszavának nyilatkozó SZDSZ-es Hack Péter.
Az SZDSZ alapító tagja szerint a legvalószínűbb az, hogy az SZDSZ kívülről hajlandó lenne támogatni egy Gyurcsány Ferenc nélküli kormányt. Hozzátette: a liberálisoknak ugyan nem érdeke egy előrehozott választás - ahogy a szocialistáknak sem -, de abban bízhatnak, hogy Gyurcsány eltávolítása fordulatot hozhatna a politikában.
A liberális párt egy másik alapító tagja, Bauer Tamás úgy értékelt: a felek eljutottak odáig, hogy mindketten látják, egymás nélkül nem megy.
Szerinte a Fodor Gábor-féle "kemény" politika sokat ártott a pártnak, ezért is kell, hogy megegyezésre jussanak a kormánnyal, az ugyanis javíthat az SZDSZ társadalmi megítélésén is.
Ami pedig az SZDSZ belső viszonyait illeti, Bauer Tamás úgy fogalmazott: ma már nem két irány van, "sokan sokfelé kínlódnak". Emlékeztetett: először az MSZP gondolta azt, megy majd nekik egyedül is kisebbségben kormányozni. Aztán az SZDSZ gondolta úgy, hogy nincs szüksége senkire.
Bauer arról is szólt, hogy amíg az SZDSZ a koalíció tagja volt, mondhatta, hogy valakivel nem folytatja. Meg is tette Medgyessy Péternél, most viszont már nem szólhatnak bele, ki a miniszterelnök - ismertette a politikus véleményét a Népszava. (MTI)
Népszava: kocsibehajtót vett 720 millió forintért a vagyonkezelő
A köztársasági elnöki rezidenciához "bejárat" céljából 720 millió forintért vásárolt egy telket a vagyonkezelő Budán, a Béla király úton, még tavaly júniusban - értesült a Népszava.
A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV) megerősítette: értékbecslés és közbeszerzési eljárás után valóban vettek 600 millió forint+áfáért egy egyhektáros területet a XII. kerületi önkormányzattól.
A telket a lap pénteken közölt értesülései szerint azért kellett megvásárolni, mert az elnöki rezidencia épületét és egy kéthektáros területet leválasztottak a Béla király út 28. szám alatti, kormányrezidencia néven ismert épületegyüttesről, illetve a hozzátartozó 13,2 hektáros parkról, hogy utóbbit értékesíthessék. A telekmegosztásnál derült ki, hogy az épülethez vezető kocsibehajtó, a védelmi célokat szolgáló sorompó és őrbódé, valamint az ingatlan kerítése nem a kincstáré, hanem a XII. kerületi önkormányzat tulajdonában van.
A 8 milliárdot érő másik területrészt évek óta eladnák, de még meg sem hirdették. A lap ismertetése szerint az "ingatlankeringőt" még 2000-ben az Orbán-kormány indította be. (MTI)
Heves Megyei Hírlap - 300 millióból 30 út újul meg Gyöngyösön
Harminc útszakaszt, illetve utcát újít fel az idén, mintegy 300 millió forint felhasználásával Gyöngyös önkormányzata - nyilatkozta a Heves Megyei Hírlap pénteki számában a település polgármestere.
A beruházások megvalósításához szükséges forrásokat különböző pályázatokon nyerte a város - tolmácsolta Hiesz György szavait az újság.
Az utak többsége új aszfaltszőnyeget kap. Továbbá vannak olyan szakaszok, amelyek esetében az önkormányzat korábban adós maradt a felújítással a csatornázás után. Ugyanakkor egy buszmegálló is létesül az új főiskolai kollégiumok közelében - olvasható a lapban. (MTI)
Zalai Hírlap: fegyelmivel elbocsátották a pókaszepetki idősotthon vezetőjét
Fegyelmivel elbocsátotta az önkormányzat képviselő-testülete a Zala megyei Pókaszepetken az idősotthon vezetőjét, akinek közel ötmillió forint értékű lakóházi ingatlanokat ajándékozott az otthon egyik idős lakója - írta pénteki számában a Zalai Hírlap.
Az egyedül élő, 78 éves asszony rohamosan romló fizikai és szellemi állapota miatt 2006 nyarán került a Szent Marcella Idősek Otthonába. Korábban agyi infarktuson esett át, ezért rendszeres ellátásra, gyógyszerszedésre szorult. Múlt év őszén rokona kölcsönt szeretett volna kérni a hozzátartozójától, amit az igazgató akkor azért utasított el, mert szerinte a néni nem volt olyan szellemi állapotban, hogy ilyen megállapodásról dönthessen, vagy bármit aláírjon. Mindezek ellenére a gondozott 2008 márciusában - ügyvédi közreműködéssel - az ötmillió forint értékű ingatlanokat az otthon vezetőjének ajándékozta, valamint a közel négymillió forint értékű takarékbetétkönyvek is a 27 éves férfi felügyelete alá kerültek - olvasható a cikkben.
A képviselő-testület döntése ellen az otthon vezetője a munkaügyi bírósághoz fordult. Az ügyben egyébként rendőrségi eljárás is folyik, a szakértői vélemények alapján döntik majd el, hogy a szerződés aláírásakor cselekvőképes állapotban volt-e az idős gondozott. (MTI)
Magyar Hírlap, Magyar Nemzet: politikai célja lehet az NNI nyomozásának
Egyértelműen aktuálpolitikai célja lehet a kutakodásnak - mondta a Magyar Hírlapnak Horváth József, az UD Zrt. vezetője annak kapcsán, hogy házkutatást tartott cégénél a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI).
A Magyar Hírlap pénteki számában Horváth József közölte: valójában nem ő és cége áll a célkeresztben, hanem például a Fidesz, amelynek kormányzása idején nevezték ki a Nemzetbiztonsági Hivatalnál műveleti főigazgató-helyettessé. Innen a kormányváltás után, még 2002-ben küldték nyugdíjba, 42 évesen.
"Persze az is lehet, hogy csupán egy újabb megfigyelési ügyet akarnak kreálni" - fogalmazott a cégvezető, aki elhatározta, mindenképpen panaszt tesz a jogszabálysértő házkutatás miatt.
A napilap ismerteti: Horváth Józsefnek az is szöget ütött a fejébe, hogy mivel szerda este ért véget az akció, a Népszabadság miként lehetett képes másnap komplett cikkben beszámolni a történtekről, sőt ott már azt is tudták, hogy a nemzetbiztonsági kabinetet összehívják. "Sajnos egyre inkább úgy tűnik, előre megírt forgatókönyv alapján történt minden, és nyilván megvannak az elérendő célok is" - mondta a cégvezető.
A Magyar Nemzetnek a cégvezető jogi képviselője, Futó Barnabás azt mondta: hétfőn panaszt tesz a jogszerűtlen házkutatás miatt. A lefoglalt tárgyakat ugyanis nem sorszámozták, csupán azt írták a jegyzőkönyvbe, hogy hány darabot foglaltak le belőlük. Így később nem lehet majd beazonosítani, hogy egy-egy tárgyat hol foglaltak le, sőt azt sem lehet majd igazolni, hogy azok egyáltalán a cég vagy vezetőinek tulajdonában voltak-e. (MTI)
A Népszabadság információi az ügyről itt olvashatók>>>
Magyar Nemzet: off-shore cégek a posta körül
Tavaly októbertől idén májusig egy Seychelle-szigeteki off-shore cég, az EU Posta Zrt. bonyolította a budapesti levélforgalom jó részét - értesült a Magyar Nemzet.
A napilap pénteki írása szerint ez a társaság a Magyar Posta Zrt. leányvállalata, a Postai Kézbesítő (Pokéz) Kft. alvállalkozójaként végezte az éves szinten több száz milliós költségvetésű feladatot.
A Magyar Nemzet úgy tudja, az EU Posta Zrt. hat vállalkozásból állt össze, és bár a társaság május óta nem áll szerződésben a Pokézzel, ugyanez a hat cég a Pokéz alvállalkozójaként továbbra is azt a feladatot látja el, mint korábban. A cégek jelenleg Budapest huszonhárom kerületében viszik házhoz a hírlapokat, címezetlen reklámküldeményeket, tizenegy kerületben pedig a levelek egy részét is. (MTI)
Magyar Hírlap: Lezárták a Csányi-ügy nyomozását
Vádemelési javaslattal zárta le csütörtökön a vizsgálatot a Nemzeti Nyomozó Iroda az OTP elnök-vezérigazgatója, Csányi Sándor megzsarolása ügyében - írja a pénteki Magyar Hírlap.
A tettesek 12,5 milliárd forintot követeltek az üzletembertől. A nyomozásban nem derült ki, hogy a három elkövető mögött kik állhattak, annyi azonban bizonyos: az alkalmi társulás komolyan azt hitte, hogy az üzletember fizetni fog.
Az V.–XIII. Kerületi Ügyészségre küldte az OTP elnök-vezérigazgatója, Csányi Sándor tavalyi megzsarolásának ügyét csütörtökön a Nemzeti Nyomozó Iroda - erősítette meg a napilap értesüléseit Bartha László szóvivő. Elmondta: a nyomozást lezárták, minősített zsarolás miatt három gyanúsítottal szemben javasolták a vádemelést. (MTI)