Az UD Vagyonvédelmi Zrt. vezetőjénél tartott házkutatást szerdán a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) - értesült a Népszabadság. Az NNI magántitok megsértésének gyanújával nyomoz, de lapunk úgy tudja, államtitoknak minősülő információk is eljuthattak a céghez.
Nemzetbiztonsági kockázatok - Lecsaptak az adathalászra
Hivatalos források egyelőre nem nyilatkoznak arról, milyen összefüggés van az Origo Freemail ellen közelmúltban végrehajtott hackertámadás, illetve a rendőrség közleménye szerint "egy neves vagyonvédelmi cég" több vezetőjénél és irodájában tartott szerdai házkutatás között. Számos jel utal azonban arra, hogy az adatlopás és egy meg nem nevezett vagyonvédelmi cég szervereinek lefoglalása ok-okozati összefüggésben állnak egymással.
Az NNI közleménye szerint a rendőrség magántitok jogosulatlan megszerzése és más bűncselekmények miatt nyomoz. Lapunk hivatalos forrásokból úgy értesült, a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) hónapokkal ezelőtt figyelt fel egy vagyonvédelmi cégre, amely "saját titkos hálózatot hozott létre bizonyos információk gyűjtésére". A hálózat törvénytelen eszközökkel megszerzett információi között forrásaink szerint azonban nemcsak magántitkok, hanem államtitoknak minősüli információk is voltak. Ez utóbbiakról azonban a rendőrségi közlemény nem tesz említést.
Információnk szerint a "saját titkos hálózat" létrehozása lényegében nem jelent mást, mint hogy feltörték az Origo Freemailt és feltérképezték az onnan jogosulatlanul megszerzett sokezernyi postafiók tulajdonosának kapcsolatrendszerét. Egyes hírforrások szerint telefon-híváslistákhoz is hozzájutották.
A Nemzeti Nyomozó Iroda a Nemzetbiztonsági Hivatal feljelentése nyomán indított nyomozás. Úgy tudjuk, a rendőri egységek "fegyverrejtegetésre" hivatkozva léptek akcióba. Miután kiderült, hogy a cég egyik tisztségviselőjének birtokában lévő két Kalasnyikov gépkarabélyt korábban engedéllyel szabályosan hatástalanították, a rendőrök nem nyúltak a fegyverekhez. Ellenben lefoglalták a cég számos számítógépét, valamint több, a vállalkozás által kezelt, de más cégek adatait tartalmazó szervert.
"Vállalatunk munkatársainak nincs tudomása sem a levelezőrendszert érintő a hírben szereplő nyomozásról, sem a Freemail elleni komolyabb kárt okozó támadásról, ami legalábbis kétségessé teszi az idézett szakértők feltételezésének valóságalapját".
A közlés szerint a felhasználók adatai biztonságban vannak.
Úgy tudjuk, az UD Vagyonkezelő Zrt. vezetői határozottan cáfolják, hogy magántitkokat sértettek volna. A titkosszolgálatoknak ugyanakkor információink szerint adatai vannak arra is, hogy az UD kapcsolatban állt a politikai élet számos szereplőjével. Úgy tudjuk, adatokat gyűjtöttek az MDF egy prominens tagjáról is. Az UD vezetői ezt tagadják, ahogy azt is, hogy jogosulatlanul megszerzett internetes adatok alapján kapcsolati térképeket készítettek volna.
Az ügy súlyát jelzi, hogy mára Szilvásy György, a polgári titkosszolgálatokat irányító tárca nélküli miniszter kezdeményezésére ülést tart a kormány nemzetbiztonsági kabinetje, ahol az eset kapcsán várhatóan különösen sürgető igényként vetődik majd fel az internet-biztonsággal kapcsolatos irányításról és ellenőrzésről szóló törvény mielőbbi megalkotása.