Eger: a lépcsőfordulóban nincs ülősztrájk

Az éhségsztrájk mellett ülősztrájkot is kezdtek az egri Markhot Ferenc megyei kórház alkalmazottai, s az őket támogató civilek közül néhányan. Azt szeretnék elérni, hogy a Heves megyei közgyűlés mondja fel az intézmény működtetésére kötött szerződést a HospInvest Zrt-vel.

A Heves megyei közgyűlés egri, Kossuth utcai épületében szerdán reggel jelent meg Szabó Pál, az egri "kórházvédő" bizottság elnöke három társával, s bejelentette: ülősztrájkot kezdenek a megyeháza épületében, hogy ilyen módon is tiltakozzanak az egri kórház működtetésének magánkézbe adása ellen. A kórházban - mint arról lapunkban hírt adtunk - több szakorvos és ápoló hétfőn reggel kezdett éhségsztrájkba, bejelentésük szerint ők is a szerződés felbontásáért harcolnak.

- Sajnos a célunkat nem sikerült elérnünk, mert a megyei önkormányzat aljegyzője az ügyfélforgalom akadályozására hivatkozva nem engedte meg, hogy az első emeleti lépcsőfordulóban leüljünk - mondta érdeklődésünkre Szabó Pál. Ezért az épület előtti járdaszakaszon folytatták a tiltakozó megmozdulást, s ezen a helyszínen demonstráltak tegnap is. Ezt az akciójukat is a működési szerződés visszavonásáig folytatják - közölte. Hozzátette: arra kérték a megyei főjegyzőt, hogy írásban indokolja meg, miért nem gyakorolhatták alapvető emberi jogaik egyikét, a szabad véleménynyilvánítás jogát.

Benkár József, Heves megye főjegyzője ezzel kapcsolatban tudósítónknak azt mondta: egy hatósági feladatokat is ellátó középületben az ilyen jellegű demonstráció akadályozza az ügyfélforgalmat. Ezért kérték meg az akció résztvevőit, hogy az épületen kívül folytassák az ülősztrájkot.

Mánya Kristóf, az egri kórház gyermekgyógyász főorvosa, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) titkára tegnap érdeklődésünkre elmondta: csütörtökön az egyik szakorvos romló egészségi állapota miatt felfüggesztette az éhségsztrájkját, helyébe azonban újak léptek. Eddig tizenkét kórházi alkalmazott és az egri önkormányzat egyik fideszes tagja jelentette be, hogy éhségsztrájkba kezd.

Szocialista kérdések a kórházvezetéshez


Török Zsolt szocialista országgyűlési képviselő azt várja az egri kórház vezetésétől és a fenntartó Heves Megyei Önkormányzattól, hogy határozott lépésekkel biztosítsa az intézményben a nyugodt gyógyító munka feltételeit. A politikus az Egerben tartott sajtótájékoztatón azt mondta, hogy a médiában negatív megítélés alá esik az elhúzódó kórházvita és a tüntetések kapcsán Eger városa és maga az intézmény is. A megyei kórház főorvosi karának óriási felelőssége van abban, hogy így alakulhattak az események - közölte.

Török Zsolt az intézmény menedzsmentjének az alábbi kérdéseket tette fel:

Tájékoztatták-e a dolgozókat arról, hogy amíg az egyik pályázó 300 dolgozó elbocsátását tervezte, addig a győztes, a létszám fenntartása mellett 15 százalékos béremelést kíván adni?
Tájékoztatták-e a dolgozókat arról, hogy míg az egyik pályázó 3 milliárd forintos beruházást vállalt, addig a győztes 6 milliárd forintot kíván fejlesztésekre fordítani?
Mikor kívánnak rendet tenni a kórházban és megakadályozni, hogy az intézmény területén bárki gyűlést, demonstrációt, rendezvényt tarthasson, akadályozva a gyógyító munkát?

Az MSZP-s politikus szerint a kialakult helyzet nyomán egyre több Heves megyei beteg választ más intézményt, és az ebből eredő bevételkiesés akár előidézheti egyes osztályok bezárását is. Kérdéseit eljuttatja a kórház vezetéséhez, és várja a válaszokat, abban bízva, hogy az egri kórház végre a 320 ezer Heves megyeié lesz, és nyugodt körülmények között, igazi gyógyító munka folyik majd.

A szocialista vezetésű megyei önkormányzat március 25-én hagyta jóvá azt a szerződést, amelynek alapján a következő húsz évben a HospInvest Zrt. működtetheti a Markhot Ferenc Kórházat. A vagyonkezelésre kiírt tenderen a HospInvest mellett a Debreceni Egyetem is pályázott, illetve ajánlatot nyújtott be az egri önkormányzat. A Fidesz mindvégig azzal vádolta a megye szocialista vezetését, hogy a HospInvestre szabták a pályázatot. Civil szervezetek és a kórházi érdekképviseletek is több alkalommal tiltakoztak a funkcionális privatizáció ellen.

A HospInvest Zrt., saját közlése szerint, augusztus közepén adta be a működési engedély iránti kérelmét a népegészségügyi szolgálathoz, ám a hatóság hiánypótlást rendelt el. Ebben a helyzetben a cég arra kérte a Heves megyei önkormányzatot, hogy 60 nappal hosszabbítsa meg az intézmény átvételére kapott, szeptember elsején lejáró határidőt, s a testület eleget tett a kérésnek. Időközben orvosok és ápolók éhségsztrájkot kezdtek a kórházban. Azt követelik, hogy a megye bontsa fel a vagyonkezelési szerződést.
(MTI)

 

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.