Horn Gábor: legfeljebb "előbb jön a Fidesz"
"Navracsics úr helyében nem tréfálkoznék a Chartával"
"Navracsics úr helyében nem tréfálkoznék a Chartával. Nem minősíteném "égésnek". Sose írtam le róla, amit eléggé régóta gondolok: ahogy múlnak az évek, úgy veszti el a tartását. Talán azért, mert annyi ésszel, mint amennyi neki van, nem lehet egyenes gerinccel szolgálni egy minden méltóság és eszme nélkül való - bár kétség kívül terebélyes - lufipártot" - írta Andrassew Iván a Népszavában, "Égés" című publicisztikájában.
AZ MTI LAPSZEMLÉJE
Népszava: Horn Gábor szerint legfeljebb "előbb jön a Fidesz"
Mindegy, hogy rendes választás lesz-e 2010-ben, vagy előre hozott jövőre, "legfeljebb 7-8 hónappal előbb jön a Fidesz" - a Népszava információi szerint ezt mondta Horn Gábor SZDSZ-ügyvivő egy szerdai rendezvényen.
A napilap értesülései szerint többen is bírálták Fodor Gábort és az SZDSZ vezetésének az elmúlt hetekben folytatott politikáját azon a szerdai hajóúton, ahol a pártelnök hívei és támogatói előtt beszélt.
A Népszava úgy tudja, a hallgatóságból sokan kritizálták az SZDSZ merev elutasítását a Megegyezés című programmal és Gyurcsány Ferenc tárgyalási készségével szemben. Többen arra figyelmeztettek, hogy ezt az irányt folytatva elveszítik a még meglévő kevés szavazójuk támogatását is.
A lap értesülései szerint erre úgy válaszolt Horn Gábor: "akinek nem tetszik az SZDSZ politikája, az szavazzon nyugodtan az MSZP-re!".
Az ügyvivő az újság forrásai szerint megerősítette, hogy nem szavazzák meg a költségvetést, inkább "jöjjön az előre hozott választás", mert a jelenlegi lehetetlen helyzetnél "még az is jobb".
Az utóbbival kapcsolatos félelmekre, miszerint az alacsony támogatottságú párt várhatóan be sem jutna az Országgyűlésbe, Horn azt mondta: jövőre úgyis el kellene érnie az SZDSZ-nek 5 százalékot az európai parlamenti választáson, ezt az ezzel esetleg egybeeső előrehozott országgyűlési voksoláson is lehetne "hozni" - írta a napilap.(MTI)
Népszava: az MSZP kijátssza a Budapest-kártyát?
A Népszava értesülései szerint már az MSZP hétfői, a parlamenti évadot nyitó frakcióülésén felmerült, hogy a szocialisták kijátszhatnák a Budapest-kártyát, azaz nyomást gyakorolhatnának az SZDSZ-re azzal, ha kilátásba helyeznék a fővárosi közgyűlésben meglévő koalíciós együttműködés felrúgását.
A napilap csütörtöki számában megjelent írás szerint egy nem budapesti szocialista politikus emlékeztetett a zárt ülésen elhangzott felszólalásában arra, hogy egy ilyen lépéssel az SZDSZ-szel folytatott alkuban jelentős nyomást lehetne gyakorolni a liberális pártra.
Ez hatalmas fegyvertény az MSZP eszköztárában, hiszen a 66 tagú - plusz Demszky Gábor SZDSZ-es polgármester - fővárosi közgyűlésben a 10 fős liberális frakciónak csak a 24 fős szocialista képviselőcsoporttal van egyfős többsége, szemben a 33 fős ellenzéki - MDF-es, KDNP-s és fideszes - táborral.
A lap ugyanakkor emlékeztet arra, hogy a szakítás aligha lenne bölcs, hiszen egy ilyen döntés után az MSZP nem tudna megvalósítani számos, számára fontos strukturális változást, például az egészségügyi-ellátóreformot.(MTI)
Népszava: Fodor Gábor szerint nem fognak elzárkózni az értelmes felvetések elől
Elsősorban a szakértői kormányról és annak lehetséges programjáról készül tárgyalni csütörtökön az MSZP-vel az SZDSZ - állítja a Népszavának adott interjújában Fodor Gábor pártelnök, aki közölte azt is: ennek ellenére "semmilyen értelmes felvetés elől" nem zárkóznak el.
"Mi az ország gondjaira-bajaira a megoldást a szakértői kormány létrehozásában látjuk. Elsősorban erről szeretnék tárgyalni, de a szakértői kormány lehetséges programjáról ugyanúgy beszélni kell. Nem fogunk elzárkózni semmilyen értelmes felvetés elől" - fogalmazott Fodor Gábor a napilap csütörtöki számában megjelent interjúban.
A politikus a párt frakciójából érkező kritikákra úgy reagált: az SZDSZ, bár sokszor fegyelmezetlen párt képét mutatja, a legfontosabb kérdésekben eddig mindig egységesen döntött. Azt is elmondta: részéről megvan a bizalom ahhoz is, hogy Kóka János vigye tovább a képviselőcsoport vezetését.
A pártelnök a párton belüli kritikákról azt mondta, hogy a frakciótagok jogos kételyeket fogalmaznak meg, és természetes is, hogy van vita egy demokratikus pártban. "Az a dolgunk, hogy meggyőzzük egymást. Ez egy folyamat, amelyben semmi rendkívülit nem látok."
"Az SZDSZ olyan útra lépett, ami nagyfokú politikai bátorságot, kezdeményezőkészséget, újszerűséget igényel" - fogalmazott.
A pártelnök teljesen kizártnak tartja, hogy frakciójukból valaki kiszavaz majd a kulcsfontosságúnak tűnő költségvetési szavazásnál.
Közölte, nem fog olyan pártot vezetni, amelyik megpróbál "visszaoldalogni" a koalícióba. "Lehet együttműködés a két párt között, például egy szakértői kormány létrehozásában, s ellenzéki pártként nyilván lesznek olyan javaslatok is az Országgyűlésben, amit mérlegelés után támogatni tudunk" - mondta.(MTI)Magyar Hírlap: a szocialisták elkezdték szavazatvásárlási akcióikat
A szocialisták elkezdték szavazatvásárlási akcióikat - írta a csütörtöki Magyar Hírlap.
A napilap forrásai szerint erre utalhat az is, hogy a volt fideszes, jelenleg független képviselő, Lengyel Zoltán pénteken "nagy bejelentésre" készül. A Magyar Hírlap úgy tudja: valamelyik kisgazdapártot képviseli majd a parlamentben.
Az sem kizárt, hogy Lengyel Zoltán az adótörvényekről, illetve a költségvetésről szóló szavazáson is kiáll a kormány mellett. Mindezt cáfolták a politikushoz közel állók, s szerintük nincs köze egyetlen kisgazdapárthoz sem, és nem akarja támogatni a szocialistákat - írja a napilap, hozzátéve, hogy megkeresték Lengyel Zoltánt, de kérdéseikre nem kívánt válaszolni.
A lap szerint a képviselőt büntetőügyével "foghatják meg" a szocialisták. Lengyel Zoltánnak tavaly azért kellett elhagynia a Fidesz-frakciót, mert egy közúti ellenőrzés során szóváltásba keveredett a rendőrökkel, majd a vita tettlegességig fajult. A képviselő és a rendőrök feljelentették egymást, a képviselőt hivatalos személy elleni erőszakkal vádolják.
A Magyar Hírlap arról is ír, hogy Tóth Zoltán ugyancsak volt fideszes, jelenleg független képviselő szavazatára - vagy nem szavazására - ugyancsak számítanak az MSZP-ben. Értesüléseik szerint az MDF-ben két-három, az SZDSZ-ben akár nyolc-tíz olyan képviselő is lehet, akit kiszemeltek maguknak a szocialisták.
A Fidesz-KDNP-ben azt sem zárják ki, hogy közöttük is keresnek meggyőzhető politikusokat az MSZP-sek - olvasható a Magyar Hírlapban. (MTI)
Magyar Hírlap: sikeres a befogadó falu program
Sikeres a Máltai Szeretetszolgálat befogadó falu programja, amelynek keretében vidéki települések nagyvárosi hajléktalan családokat fogadnak be - ismerteti a csütörtöki Magyar Hírlap.
Bár rendszeresen pályáznak, a pénz kevés, s emiatt eddig csak két kisfalu élt a befogadással, mindkettő jól járt vele. A szeretetszolgálat által életre hívott programban Tarnadob és Erk, két heves megyei kisfalu letelepedési lehetőséget ajánlott fel hajléktalan családoknak. Többségük sikeresen beilleszkedett a közösségbe és megélhetést is találtak - írja a napilap.
Tarnadobra 15 család költözött eddig és minden második a végleges letelepedés mellett döntött, Erkre pedig szeptemberben költözik az ötödik család.
A családoknak a házakat a szeretetszolgálat vásárolja meg. A program finanszírozásához csak pályázati úton tudnak jutni, "ez pedig nem mindig egyszerű" - közölte a lappal Kohányi Miklós, a programot irányító nonprofit kft. vezetője.(MTI)