Elutasította az ítélőtábla a Magyar Rádió beadványát

A Fővárosi Ítélőtábla elutasította a Magyar Rádió Zrt. beadványát, amellyel a Nemzeti Hírközlési Hatóság digitális multiplexek üzemeltetésére kiírt pályázatának eredményét támadta meg – tudta meg a Népszabadság.

Mint ismeretes, a pályázatot az Antenna Hungária Zrt. nyerte, s a digitális multiplexek üzemeltetéséről szóló Hatósági Szerződést pénteken arta alá a cég és az NHH. A rádiós programcsomag üzemeltetésére a Magyar Rádió is pályázott. Úgy tudjuk, hogy a televíziós pályázatot is megtámadta egy a nyilvánosság előtt a kilétét fel nem fedő cég – amely azonban nem pályázott a tévés multiplexre. Az ő beadványukat is elutasította a testület. 

Mint korábban már lapunk megírta, augusztus 25.-én bíróságon támadta meg a rádiós digitális multiplexpályázat eredményét a vesztes Magyar Rádió Zrt. A közmédium szerint maga a kiírás és az általuk benyújtott anyag elbírálása "több tekintetben is jogilag megalapozott aggályokat vet fel". Ezért azt kérték a Fővárosi Ítélőtáblától, "semmisítse meg a Nemzeti Hírközlési Hatóság (NHH) döntését, melyben az Antenna Hungária Zrt.-t hirdette ki nyertesnek. Such György, a rádió elnöke lapunk kérdésére akkor csak annyit mondott: a közrádió részletes jogi és műszaki indoklást terjesztett a bíróság elé, amely több száz oldalt tett ki.

Az NHH július 25-én jelentette be, hogy az Antenna Hungária Zrt. szerzett jogot a földfelszíni terjesztésű digitális rádiós és televíziós multiplexek üzemeltetésére, azaz ez a cég sugározhatja a digitális programcsomagokat. A keresetnek a törvény szerint nem volt halasztó hatálya a folyamatra, így a múlt pénteken alá is írták a szerződést az AH Zrt.-vel.

Szakértők szerint egyébként már a digitális átállásról szóló törvény is - amely többek között a mostani pályázat lebonyolításáról is rendelkezik - komoly jogi aggályokat vet fel, ahogy a pályázati kiírás is. Ennek ékes bizonyítéka, hogy a jogászok között már arról is vita van, hogy mi ellen és mikor lehet fellebbezni a táblabíróságon. Egyes értelmezések szerint az eredményhirdetés maga a Hatósági Szerződés megkötése, s csak ezután lehet megtámadni, míg mások úgy tartják, hogy már az eredmény nyilvánosságra hozatala is olyan döntés, amit meg lehet támadni. Ezen álláspont képviselői azzal indokolnak, hogy szintén a törvény szerint, a nyertessen az NHH-nak tárgyalásokat kell folytatnia a szerződés aláírása előtt, tehát ennek értelmében az aláírás nem lehet maga az eredményhirdetés. Ez a jogvita csak a helyzet kuszaságát mutatja, valójában nem befolyásolja a digitális átállás folyamatát. Arra viszont rámutat, hogy a Magyar Rádiónak, vagy a tévés pályázaton alulmaradt pályázónak még mindig van lehetősége jogorvoslatot kérni a Fővárosi Ítélőtáblától. Noha, ennek sem lenne halasztó hatálya, csak akkor, ha a táblabíróság helyt adna a panaszoknak.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.