Rejtélyes bázis Budakeszi határában: kiket képeznek ki, és mire?
Az SZDSZ szövetkezzen a Fidesszel? - Bauer Tamás válasza Kőszeg Ferencnek
Nagy vitát váltott ki Kőszeg Ferenc cikke az SZDSZ helyzetéről, és az idáig vezető útért viselt felelősségről:
Kőszeg Ferenc: Sakk! Matt? Töprengések Magyar Bálintról és a húszéves SZDSZ-ről
(Az ÉS korábbi számaiban több reakció olvasható:
Litván Györgyné: Töprengések Kőszeg Ferenc töprengéseiről>>>>
Haraszti Miklós: Ne bántsd a Magyart!>>>>
Kardos András: Helyreigazítás>>>>
Németh Endre: Kőszeg Ferenc írásáról>>>>>)
Bauer Tamás válasza a legutóbbi Élet és Irodalom Agora rovatában jelent meg ("A jobbodal, a szocialisták és az SZDSZ"):
"...az MSZP-vel nem lehetetlen szerencsés helyzetben liberális reformokat megvalósítani, a Fidesz vezette magyar jobboldal viszont elvi alapon áll szemben mindennel, ami a liberálisok számára fontos.
Kőszeg most azt javasolja, hogy az SZDSZ a Fidesszel szövetkezzen az MSZP-kormány megbuktatására, előrehozott választások kiírására. Azokkal szövetkezzen az SZDSZ, akik korlátozták és korlátoznák a parlament szerepét, akik ellenzik a privatizációt és az állam széles körű gazdasági szerepvállalásának hívei, akik feladnák állam és egyház elválasztását, akik börtönbe csuknák a kábítószert kipróbáló fiatalokat, akik ellenzik a melegek emancipációját, akik hidegháborút folytattak és folytatnának Magyarország szomszédaival? Nem látok erre elfogadható indokot.
Fennmarad persze a kérdés: ha egyszer helyes volt koalícióra lépni az MSZP-vel, és tíz éven keresztül koalícióban kormányozni, ha ez összeegyeztethető volt a liberálisok értékrendjével, miért veszítette el mégis az SZDSZ támogatóinak többségét? Nem elég azzal foglalkozni, hogy az SZDSZ koalícióra lépett az MSZP-vel, hanem azt is meg kell vizsgálni: miként politizált a koalíción belül. Erre más alkalommal kerítek sort."
Bauer Tamás: A jobbodal, a szocialisták és az SZDSZ>>>
AZ MTI LAPSZEMLÉJE
Népszava: Horn Gábor lett az SZDSZ kampányfőnöke
Kampányfőnökké választotta Horn Gábort az SZDSZ - erősítette meg a hírt a Népszavának az ügyvivő.
A napilap ismertetése szerint Horn Gábor az okokat másban látja, mint ami erről a sajtóban megjelent. A Magyar Nemzet keddi számában ugyanis azt írta, hogy a párt ügyvivői testületén azért döntöttek így, mert a szabad demokraták már az előre hozott választásra készülnek.
Horn Gábor ezzel szemben világossá tette: nem az előre hozott választásokra, hanem szakértői kormány alakítására készülnek. Kampányfőnöki kinevezése pedig "formális meghosszabbítás", mert az SZDSZ alapszabálya szerint az újjáalakult ügyvivői testületnek be kell töltenie ezt a posztot. (MTI)
Népszava: utcai zavargók kiképzőbázisa épült Budakeszi határában?
Rejtélyes kiképzőbázist építettek Budakeszi határában, valószínűleg magánterületen - írta szerdán a Népszava.
Megfigyelőállomásokkal, autógumikból emelt golyófogó falakkal, átláthatatlan kerítéssel ellátott a kiképzőbázis, ahol nem tiltott műanyag golyós fegyverekkel gyakorlatoznak rendszeresen titokzatos ismeretlenek - állítja a lap, amely címoldalán a bázison készült fotóval is illusztrálja cikkét.
A környékbeliek nácik, gárdisták és utcai zavargók kiképzőbázisának tartják a nemrégiben kialakított "magánlőteret", amelyről egy nyugalmazott katonai szakértő azt mondta a Népszavának, hogy testi, illetve fegyveres közelharcra, valamint városi környezetben való támadásra és védekezésre készülhetnek fel a "harcosok". (MTI)
Világgazdaság: újra lesz orvoslátogatói díj
Nem vonják vissza a gyógyszercégek 12 százalékos forgalmi adóját, sőt, az Alkotmánybíróság által júniusban megsemmisített, évi 5 millió forintos orvoslátogatói díj visszaállítását kezdeményezi a szaktárca - nyilatkozta az egészségügyi miniszter a Világgazdaságnak.
A gazdasági napilap szerdai számában megjelent cikk szerint az egészségbiztosítási alap idei gyógyszerköltségvetésében 35 milliárdos cégbefizetéssel számoltak a törvényhozók, ebből összesen 8-10 milliárd az orvoslátogatók után fizetendő díj összege.
Székely Tamás szakminiszter szerint az Alkotmánybíróság nem a díj kivetését tartotta alkotmányellenesnek, hanem azt mondta ki: arra az időszakra nem lehet díjat fizettetni, amikor nem dolgozik az orvoslátogató. A bírák úgy vélik, hogy a jogalkotók így ténylegesen meg nem szerzett jövedelmet is megadóztattak, s ez sérti az alaptörvényt.
A miniszter szándéka azonban csak a gyógyszertörvény módosításával válhat valóra, ám kérdés, a jelenlegi politikai hangulat kedvez-e az elgondolásnak - ismerteti a Világgazdaság. (MTI)
Napi Gazdaság: jövőre kötelező lehet a mérleg elektronikus benyújtása
A Pénzügyminisztérium (PM) tervei szerint január 1-től kötelező lesz a társaságok mérlegének elektronikus úton történő benyújtása - tudta meg a Napi Gazdaság.
A gazdasági napilap szerdai számában megjelent cikk szerint jelenleg erre csak ügyvédi aláírás után van lehetőség, a vonatkozó nyomtatvány kitöltésével. A céget más adóügyekben képviselő könyvelők így nem járhatnak el, és a más esetekben már bevált ügyfélkapu használatára sem ad lehetőséget az aktuális szabályozás.
A PM-ben a lap kérésére elmondták: szeretnék elérni, hogy a mérlegeket az ügyfélkapun keresztül lehessen benyújtani, de ezen még dolgoznak. (MTI)
Tolnai Népújság: 670 milliós felújítás a szekszárdi kórházban
Négy osztály negyven kórtermét alakították át 670 millió forintból európai színvonalúra a Tolna Megyei Önkormányzat fenntartásában lévő szekszárdi kórházban - számolt be a Tolnai Népújság szerdai számában.
A 100 millió forint önrész mellett címzett állami támogatásból másfél év alatt megvalósult beruházással mintegy ötezer négyzetméteren alakítottak ki 2, 3, 4 és 5 ágyas szobákat, emelt szintű, fürdőszobás kórtermeket, vizsgálókat, kezelőket, gyógytornatermet és személyzeti helyiségeket.
A műtőblokk átadása óta ez volt az első nagyobb korszerűsítés, de az igazgató reményei szerint a folyamat még folytatódhat, most egy korszerű sürgősségi osztály kialakítására is pályáznak. (MTI)
Kelet-Magyarország: adótartozás miatt vállalkozói igazolványokat vonnak vissza
Adótartozás miatt vállalkozói igazolványokat vonnak vissza az Észak-alföldi Régióhoz tartozó három megyében, Hajdú-Biharban, Jász-Nagykun-Szolnokban és Szabolcs-Szatmár-Beregben - írta szerdai számában a Kelet-Magyarország a térségi APEH-igazgatóságra hivatkozva.
A 12 hónapnál régebbi hátralékosok közül 818 egyéni vállalkozóval szemben kezdeményezték a vállalkozói igazolvány visszavonását az illetékes okmányirodáknál - közölte a napilap.
A szabolcsi újság cikke szerint augusztus végéig 26.357 végrehajtási eljárás indult 46 milliárd forintot meghaladó adótartozás behajtására a régióban.
A több mint 48 ezer inkasszó kiadása nyomán 9,3 milliárd forint folyt be, 11 ezer helyszíni eljárás eredményeként pedig hétmilliárd forint értékű ingóság, követelés, valamint munkabér-lefoglalás van érvényben.
A végrehajtási eljárások 2.924 ingatlant és 3.136 gépjárművet érintenek. (MTI)
Békés Megyei Hírlap: sok az eladó háziorvosi praxis Békésben
A falvakban korábban is csak lasszóval lehetett háziorvost fogni, de lassan a városokból is hiányoznak a doktorok; a megyében több üres praxis is gazdára vár - írta a Békés Megyei Hírlap szerdán.
Orosházán, Sarkadon, Tótkomlóson, Mezőhegyesen, Geszten, Gádoroson és Biharugrán hiába keresnek, néhol évek óta nem találnak saját háziorvost, így csak helyettesítéssel tudják megoldani az ellátást. A helyzet egy idő után tarthatatlan válik, hiszen a kisebb favakban az orvosok 24 órás ügyeletet látnak el, ami rendkívül megterhelő - olvasható a lapban.
Az újságnak Fazekas Özséb, a Magyar Orvosi Kamara Békés megyei elnöke elmondta: a közeljövőben sem várható javulás, sőt a helyzet rosszabbodni fog.
Sokszor igyekeztünk orvost csábítani a tótkomlósi körzetbe, de eredménytelenül - nyilatkozta a város polgármestere. Sztakó József hozzátette: pedig lakást és felszerelt orvosi rendelőt is kínáltunk a jelentkezőknek.(MTI)
Népszava: nem akadályozhatja meg a Megyeri híd átadását a polgármesterek ellenállása
Szeptember 30-án vélhetően akkor is forgalomba helyezik a Megyeri hidat, ha a szigetmonostori, illetve az újpesti, a szentendrei vagy a budakalászi önkormányzat a hatósági engedélyek visszatartásával megpróbálja megakadályozni az átkelőhely átadását - írta szerdán a Népszava.
A lap ismertetése szerint megvan ugyanis a jogi lehetőség arra, hogy a települések által, a hozzájárulásuk fejében követelt fejlesztések elhalasztása esetén is átadhassák az építményt.
A szakértők szerint azért is megkapja a működési engedélyét a Megyeri híd, mert az átkelő rendeltetésszerű használatának nem feltétele a Szigetmonostornak ígért kis híd megépülése.
Abban az esetben, ha végül Szigetmonostor hozzájárulása nélkül adják át a hidat, csupán az történhet meg, hogy a település perre viszi a dolgot az engedélyt kiadó Nemzeti Közlekedési Hatósággal, amiért az jóváhagyja a Megyeri híd forgalomba helyezését. Egyesek szerint ezt a pert nem az önkormányzat nyerné meg - ismerteti a lap.
A többi érintett önkormányzatnak pedig, amelyek szintén valamilyen a területükön történő beruházás elvégzéséhez kötnék az engedélyezést, hozzáértők szerint nincs jogi alapjuk a hozzájárulásuk megtagadására - olvasható a Népszavában. (MTI)
Magyar Nemzet: gyanúsított lett a cigány önkormányzat elnöke
Gyanúsítottként hallgatták ki Kolompár Orbánt, az Országos Cigány Önkormányzat (OCÖ) vezetőjét - értesült a Magyar Nemzet.
A napilap szerdai számának címoldalán kezdődő cikk szerint Kolompár Orbán a vám és pénzügyőrség gyanúja szerint 13 millió forintnyi, munkahelyteremtésre szánt állami támogatást "lovasított meg".
A lap úgy tudja, hogy jogosulatlan gazdasági előny megszerzése miatt hallgatta ki gyanúsítottként Kolompár Orbánt, feleségét és egyik rokonát a Vám- és Pénzügyőrség Dél-alföldi Nyomozó Hivatala.
Szabó Ferenc Bács-Kiskun megyei főügyészhelyettes a lapnak megerősítette: K. Orbánt július 1-én hallgatták ki gyanúsítottként.
Az OCÖ elnöke által irányított kiskunmajsai illetőségű Roma Kisebbségi Érdekképviseleti Szervezet nem tud elszámolni több mint 13 millió forintnyi, munkahelyteremtésre felvett állami támogatással. A szervezet működése az Országos Foglalkoztatási Alapnak (OFA) szúrt szemet még tavaly, és ezért feljelentést tett a hatóságoknál. A nyomozó hivatal tavaly augusztusban rendelte el a nyomozást, amely sokáig ismeretlen tettes ellen folyt.
Kolompár Orbán a lapnak azt mondta: meggyanúsításáról az eljárás végéig nem nyilatkozik. Arra a kérdésre, felvetődött-e, hogy lemondjon elnöki posztjáról a történtek miatt, úgy válaszolt: természetesen nem, mivel az OFA-val kölcsönösen perelik egymást és várják, miként dönt ügyükben a bíróság. (MTI)
Magyar Hírlap: megállj a hadisírok rablóinak
A harácsolás megakadályozása a célja annak a javaslatnak, amelyben a Hadtörténeti Intézet és Múzeum a régészeti törvény megváltoztatását szorgalmazza - írta a szerdai Magyar Hírlap.
A lap ismertetése szerint sokan üzleti célból gyűjtenek második világháborús leleteket.
"Nemzeti érdek az illegális fémkeresőzés visszaszorítása. Minden olyan tárggyal, amelyet a földből üzleti vagy saját gyűjtési céllal kiszednek, a múltunk egy darabját rabolják el" - hangsúlyozta a Magyar Hírlapnak Holló József, a Hadtörténeti Intézet és Múzeum Igazgatója.
Az intézet vezetője a közelmúltban kezdeményezte a régészeti törvény megváltoztatását, a jelenlegi törvény ugyanis nem védi az 1711 után földbe került tárgyakat, s ezt a lehetőséget sokan üzleti céllal használják ki.
A javaslat célja nem az, hogy megtiltsák a fémkeresőzést, hanem hogy rendezett keretek közé szorítsák: a jövőben csak azok kapnának engedélyt a terepen található hadtörténeti emlékek kutatására, akik előtte a múzeumnál jelentkeztek és vállalják, hogy leleteiket bemutatják, s ha kell átadják. (MTI)