"Állunk és várunk" - jobbára ez jellemzi azt a szabad demokratákon belüli csoportot, amelyik értelmezhetetlennek tartja a szakértői kormány gondolatát, és nem akarja egyetlen kérdéssé szűkíteni a szocialistákkal folytatandó tárgyalásokat.
Liberálisok, akik tárgyalni szeretnének
Úgy vélik, hogy kritikus nyilatkozataik arra adnának alapot, hogy az SZDSZ elnöke rájuk hárítsa a kormányfő elmozdításának kudarcát. Ugyanakkor szerintük egy nyitottabb tárgyalási pozíció lehetővé tette volna - még jóval 2010 előtt - a miniszterelnök "bársonyos" távozását, így viszont a szocialistáknak nincs más lehetőségük, mint az öszszezárás.
Fodor Gábor és a hozzá közel állók valóban arra koncentrálnak, hogy újjáépítsék a koalíciót - Gyurcsány Ferenc nélkül. Hitük szerint már csak egy kis távolság választja el őket ettől, s ha ennek megtétele - számos rangos MSZP-partnerrel karöltve - sikerülne, nem ragaszkodnának annyira a szakértői kabinethez sem. Kérdés azonban, hogy milyen fölállásban kötnének új együttműködést mind személyi, mind tartalmi értelemben. Ez utóbbihoz a 2006-os programot és a 2007-es kiegészítéseket fölmutatni kevés, hiszen a népszavazás óta alaposan változott a politikai környezet.
Értesüléseink szerint jelenleg Fodor valóban marasztalná Kóka Jánost a frakcióvezetői székben, ő azonban forrásaink szerint úgy véli: akkor vállalja továbbra is a tisztséget, ha a pártvezetés elképzeléseit támogatni tudja. A szabad demokrata elnök szeretné még képviselőcsoportja ülése előtt közölni az MSZP-s tárgyalódelegációval az ügyvivők álláspontját, hogy ne kelljen azt esetleg "fölvizeznie" a frakció finoman szólva is árnyaltabb véleményével.
Múlt vasárnap több, Kókához közel álló szabad demokrata politikus cserélt eszmét a lehetőségekről, s úgy vélték, hogy a Fodor-féle elképzelés könnyen idő előtti választáshoz vezethet, amelynek program nélkül nekimenni már csak azért is képtelenség, mert az a Fideszből sem kényszerít ki konkrét elképzeléseket, s egyben mindkét térfélen kiiktatja a programokról való vitát. Igenis, beszélni és tárgyalni kell tehát arról, hogy mik az SZDSZ tervei a kialakult helyzetben, például megalkudni egy költségvetési kiadási plafonról. A frakcióvezető koncepciója ismert, írása megjelent lapunkban (2001. szeptember 1.). Ezt elsősorban vitaalapnak tekinti, nem pedig a szabad demokraták kész tervezetének.