A Fidesz közzétette a HospInvest adósságát
A cég leányvállalatai által működtetett gyöngyösi és hatvani kórházak együttes vesztesége 470 millió forint, miközben maga a mindössze 600 millió forintos törzstőkéjű HospInvest Zrt. csupán 12 millió forintos nyereséggel zárta az elmúlt évet - közölte Herman István.
Mindez azt jelenti, hogy bűvészmutatványra van szükség ahhoz, hogy ez a cég ne omoljon össze. Az egri kórházra csupán azért van szüksége, mert ez újabb hitelfelvételi lehetőséget teremt a társaság számára - mondta a politikus.
Herman István felidézte, hogy a HospInvest Zrt. 6 milliárd forint fejlesztést vállalt az intézmény vagyonkezelésére benyújtott, nyertes pályázatában.
Szerinte a társaság mérlegében szereplő számok azt mutatják: nemhogy 6 milliárd forint értékű fejlesztés, hanem például egy oxigénpumpa beszerzése is nehézséget okozhat majd, amennyiben a társaság átveszi a kórház működtetését.
Ugyanakkor a törvényi előírások ellenére a HospInvest a mai napig nem tette közzé, a teljes cégcsoportra, vagyis nem pusztán a HospInvest Zrt.-re vonatkozó konszolidált mérlegét - mondta Herman István.
A megyegyűlési Fidesz-frakció által közöltek csupán oly módon kiragadott adatok, hogy azok lejárassák a HospInvest Zrt. - reagált az elhangzottakra a társaság elnöke.
Egyben cáfolta, hogy nem tettek közzé konszolidált mérleget, amely szerint a cégcsoport pénzügyi helyzete stabil.
Mint mondta a nyilvános, mindenki számára elérhető adatok szerint a cégcsoport 1,6 milliárd forintos veszteséggel zárta a 2007-es évet. Ugyanakkor a veszteségek pótlása a tulajdonosok által a pénzügyi és számviteli szabályok szerint megtörtént, vagyis "a HospInvest tőkehelyzete jó".
Példaként említette, hogy csupán a cég jegyzett tőkéje 846 millió forint és a tőketartalék is 1,06 milliárd forint, illetve további forrásokkal is rendelkeznek - mondta Kollányi Gábor.
Deák Gábor, a cég alelnöke közleményében érthetetlennek tarja, hogy a HospInvestet egyfelől azzal vádolják, miszerint az általa működtetett kórházakban "a profit lefölözése" a célja, ezzel egy időben pedig azt vetik a szemére, hogy veszteséges, vagyis nem termel elég profitot.
Hozzátette, hogy a HospInvest Zrt. tőkeerős vállalkozás, amelynek törekvéseit az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) is elismerte, amikor 2007 októberében társtulajdonosként csatlakozott, és mintegy 4 millió euróval hozzájárult a HospInvest célkitűzéséhez.
A szocialista vezetésű megyei önkormányzat március 25-én hagyta jóvá azt a szerződést, amelynek alapján a következő 20 évben a HospInvest Zrt. működtetheti a Markhot Ferenc Kórházat. A vagyonkezelésre kiírt tenderen a HospInvest mellett a Debreceni Egyetem is pályázott, illetve ajánlatot nyújtott be az egri önkormányzat.
A Fidesz mindvégig azzal vádolta a megye szocialista vezetését, hogy a HospInvestre szabták a pályázatot. Civil szervezetek és a kórházi érdekképviseletek is több alkalommal tiltakoztak a funkcionális privatizáció ellen.
A HospInvest Zrt. augusztus közepén adta be a működési engedély iránti kérelmét a népegészségügyi szolgálathoz, ám a hatóság hiánypótlást rendelt el. Ebben a helyzetben a cég arra kérte a Heves megyei önkormányzatot, hogy 60 nappal hosszabbítsa meg az intézmény átvételére kapott, szeptember 1-én lejáró határidőt, a testület pedig eleget tett a kérésnek.
(MTI)