Ki kell adni a Gripen ellentételezés adatait

Nyilvánosságra kell hoznia a Gripen ellentételezésként elfogadott teljesítési listát a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztériumnak (NFGM) a Fővárosi Ítélőtábla másodfokon meghozott jogerős ítélete szerint. A Fővárosi Ítélőtábla keddi döntésével a Fővárosi Bíróság első fokon meghozott döntését hagyta jóvá.

Gergely Zsófia, az Origo hírportál újságírója azért fordult bírósághoz, mert az NFGM jogelődje, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium megtagadta a Gripen ellentételezésével kapcsolatban kért adatokat. Magyarország 2001-ben kötött szerződést a Gripen Internationallal harci repülőgépek vásárlásáról, amelyhez ellentételezési megállapodás kapcsolódott. Az offset program szerint a 14 harci repülő bérleti díjának 32 százalékát hazai beruházásként, a fennmaradó részt pedig a svédországi magyar export növekedését elősegítő üzleti tevékenységgel, illetve hazai hadiipari kapacitások igénybevételével kellett a svéd félnek teljesítenie.

A Fővárosi Ítélőtábla keddi döntése megerősítette, hogy a Gripen ellentételezésével kapcsolatban kért lista közérdekű adat, mert közpénz felhasználásával kapcsolatos.

A tárgyaláson az elsőfokú döntést megfellebbező NGFM jogi képviselő hangsúlyozta, hogy korábbi megkeresésükre a Gripen cég üzleti titokra hivatkozva nem járult hozzá a kért adat közléséhez. Továbbá megítélésük szerint az ellentételezési folyamatot a kormány még nem zárta le, ezért döntéselőkészítésként kell értelmezni az eddigi elfogadott ellentétezést. A minisztérium jogi képviselője azzal érvelt, hogy a szaktárca keretében működő ellentételezési bizottság nem adatkezelő, hanem végrehajtó szervezet.

A Fővárosi Ítélőtábla szerint azonban az újságíró nem üzleti titkot kért, hanem annak felsorolását, hogy mire költötték a közpénzen beszerzett vadászgépek ellentézéseként vállalt összeget. Az ítélőtábla az ellentételezés elfogadását nem döntéselőkészítésnek, hanem döntésnek minősítette, amelyek alapján megvalósultak a beruházások.

A Gripen International a 14 harci repülőgépet 2006 márciusa és 2007 decembere között adta át Magyarországnak, a gépek tíz éves bérleti időszak után, maradványértéken kerülhetnek magyar tulajdonba. A 210 milliárd forint összértékű szerződés magában foglalja a Gripenekhez tartozó földi berendezéseket, valamint a pilóták és a műszaki személyzet kiképzését is.

Az offset szerződést időközben módosították, amely szerint az ellentételezés összege 114 milliárd forintról 191 milliárd forintra, a befektetési hányad értéke pedig 34 milliárd forintról 55 milliárd forintra nőtt. Az ellentételezési program futamideje az eredeti 12 évről 14 évre meghosszabbodott.

A Gripen International 2008. augusztus 15-én közölte, hogy a vállalt határidőnél korábban, a Gripen csoport már az idén teljesítette a 7,419 milliárd svéd korona (789 millió euró) értékű ellentételezést.

Az NFGM Kommunikációs Főosztálya az MTI-t a Fővárosi Ítélőtábla döntését követően, kedden arról tájékoztatta, hogy a minisztérium az írásos ítélet kézhezvételét követően ad tájékoztatást a további lépésekről. (MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.