Vitrayék nem értékelik az olimpiai szereplést

Vitray Tamás, a Nemzeti Sporttanács leköszönt elnöke semmilyen körülmények között nem kíván foglalkozni a magyar sportolók pekingi olimpiai szereplésének értékelésével.

Daróczi Dávid kormányszóvivő augusztus 24-én úgy nyilatkozott, hogy a kormány a Nemzeti Sporttanácstól kér értékelést a pekingi magyar szereplésről. Egyelőre nem lehet tudni, hogy ezt a feladatot egyáltalán elvégzi-e a testület, mert a Nemzeti Sporttanács élére hétfőn felkért Sárközy Tamás is úgy nyilatkozott, hogy nem kívánja értékelni a pekingi szereplést, mivel álláspontja szerint az a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) feladata. A tanácsot 2004-es megalakulása óta vezető Vitray Tamás sem értékel.

"Még június 19-én beadtam a lemondásomat a Nemzeti Sporttanács elnöki tisztségéről mind a köztartásági elnök, mind a miniszterelnök úrnak. Egyrészt azért tettem így, mert már 76 éves vagyok, másrészt nem vagyok teljesen egészséges" - válaszolta Vitray az MTI érdeklődésére.

"A lemondásomat Sólyom László július 24-i hatállyal el is fogadta. Mivel már nem vagyok funkcióban, semmilyen körülmények között nem kívánok foglalkozni az olimpiai értékeléssel" - tette hozzá a korábbi televíziós személyiség, aki a sporttörvény szerint társadalmi munkában látta el a testület vezetését, s ezért a tevékenységért díjazást nem kapott.

Vitray megerősítette korábbi nyilatkozatát, amely szerint a Nemzeti Sporttanács működésének éves költségvetése 6,5 millió forint. Ebből fedezik a tanács ügyvezetésével megbízott Komlósi Gábor és egy nyugdíjas, félállású titkárnő bérét, valamint az ülések megszervezésével és lebonyolításával járó egyéb költségeket.

"Az ügyvezető és a titkárnő a teljes adminisztrációt ellátta, ők készítették elő az üléseket, küldték szét a meghívókat és készítették el a jegyzőkönyveket. Ha ezeket a feladatokat figyelembe vesszük, egyáltalán nem nagy összeg, amit ezért kaptak" - jelentette ki Vitray, aki elmondta, hogy a Nemzeti Sporttanács évente tízszer ült össze, pedig a törvény csak évi négy tanácskozást írt elő.

Bár a leköszönő elnök korábban úgy nyilatkozott, hogy a tanácsnak az utóbbi időben nem sikerült határozatokat hoznia, mert az üléseken nem volt meg a szükséges részvételi létszám, a testület működésének átfogó értékelésétől azonban elzárkózott. "Erről nem kívánok nyilatkozni. Információt szolgáltatok, de véleményt nem alkotok" - zárta rövidre Vitray.

Csurka Gergely, a Magyar Olimpiai Bizottság szóvivője elmondta: a Nemzeti Sporttanácstól függetlenül a MOB saját maga készít elemzést és ezen kívül a sportszövetségek is megteszik ezt. A MOB elnöksége október 3-án tartja soron következő ülését, a közgyűlést pedig október 18-ra hívták össze. Mindkét tanácskozáson a pekingi ötkarikás játékok értékelése áll középpontban.

A MOB tájékoztatása szerint az olimpián részt vett sportágak szakszövetségeinek szeptember 17-ig kell benyújtaniuk az elnökségük által jóváhagyott, részletes, elemző jelentéseiket, amelyekben 12 kérdésre kell választ adniuk. Mindenek előtt a felkészülési programban kitűzött eredményességi célokat és azok teljesítését, valamint a versenyzők, csapatok teljesítményének értékelését, az eredményesség vagy a sikertelenség okainak őszinte, tárgyilagos feltárását várják el.

Az elnökség a jelentések összegzése mellett a csapatiroda tájékoztatóját is megtárgyalja, majd a közgyűlésen jóváhagyják a szereplés végső értékelését. "A MOB saját elemzésének és a szövetségek értékelésének szintézisét a MOB-elnökség terjeszti a közgyűlés elé jóváhagyásra" - tette hozzá Csurka Gergely. (MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.