Éhségsztrájk és mozaikos munkabeszüntetés

Éhségsztrájkba kezdett az egri kórház három szakorvosa és egy diplomás szakápoló: azt követelik, hogy bontsák föl a HospInvest Zrt.-vel a kórház működtetésére kötött szerződést. A cég pályázatonnyerte el az üzemeltetés jogát, ám a kórházat azóta sem tudta átvenni, mert a tisztiorvosi szolgálattól még nem kapták meg a szükséges engedélyeket.

A hétfőn megkezdett éhségsztrájk addig tart, amíg a megyei önkormányzat és a HospInvest Zrt. között megkötött működési szerződést fel nem bontják - közölte érdeklődésünkre Hegyaljai Judit, az Egészségügyi és Szociális Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének (EDDSZ) helyi vezetője.

Hozzátette: tegnap megalakult a sztrájkbizottságuk, és bejelentették: skandináv mintára úgynevezett mozaikos munkabeszüntetést szerveznek, ami annyit jelent, hogy egy-egy osztályon valaki mindig sztrájkol ugyan, de a többiek átveszik és el is látják az illető feladatait. Ez lassítja majd a betegellátást - ismerte el a szakszervezeti vezető. A mozaiksztrájkról - és az ez idő alatt nyújtandó minimumfeltételekről - ma kezdik meg az egyeztetést a kórházvezetéssel. Felkérték az EDDSZ vezetését, hogy egy országos szolidaritási sztrájk koordinálásával támogassa kezdeményezésüket.

Az éhségsztrájkoló orvosok egyike Pócs Alfréd ortopéd sebész, a Medicaritas nevű érdek-képviseleti szervezet helyi vezetője, aki tudósítónknak elmondta: hétfő reggel óta nem vesz magához ételt, s ezt addig folytatja, amíg bírja. Nem műt, jelenleg csak a szakrendelőben dolgozik. Arra, hogy az éhségsztrájk nem veszélyezteti-e az orvosi munkát, azt válaszolta: csak addig dolgozik, amíg a betegeket képes ellátni: "Lehet, hogy rendelés közben dőlök ki, az is elképzelhető, hogy én adom fel, de mindig lesz, aki beáll helyettem, és folytatja az akciót".

A sztrájkolók egészségi állapotát folyamatosan ellenőrzik. Az éhségsztrájk idején nem feltétlenül maradnak a munkahelyükön, hazamehetnek pihenni, hiszen vizeletvizsgálattal bizonyíthatják, hogy nem vettek magukhoz ételt - tette hozzá Pócs Alfréd.

- Sem a munkabeszüntetés, sem pedig az azzal való fenyegetés nem módja az egri Markhot Ferenc kórházban kialakult helyzet megoldásának - olvasható a Heves megyei önkormányzat szocialista frakciójának közleményében, amelyben azt is közölték: nem engednek a zsarolóknak, s ebben a közgyűlés valamennyi megválasztott képviselőjének támogatására számítanak. Tatár László, a közgyűlés Fidesz-frakciójának vezetője kérdésünkre válaszolva tegnap azt mondta: egyelőre tájékozódnak a sztrájk körülményeiről, s kedden teszik közzé állásfoglalásukat az ügyben.

Start október 1-jén

Deák Gábor, a HospInvest Zrt. alelnöke tegnap tudósítónknak elmondta: várhatóan szeptember 15-20-a körül fejeződik be a kórházi osztályok működésé-nek engedélyezése az ÁNTSZ-nél. Hétszázhetven kórházi dolgozó-val már megkötötték a munkaszerződést, ezen felül az ország különböző részeiből háromszázan jeleztékeddig, hogy szívesen dolgoznának az egri kórházban - közülük nagyjából kétszázat fognak felvenni, a munkaszerződésüket már előkészítették. Ha megkapják az ÁNTSZ engedélyét, úgy október elsejétől átveszik a kórházat. Ekkor annak a hatszáz-hétszáz dolgozónak, akik nem írták alá a munkaszerződést, megszűnik a közalkalmazotti státusza, s végkielégítéssel távozhat a megyei kórházból. (D. J.)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.