A szlovák kormány módosítaná a kereskedelmi törvényt vagy visszavásárolná az áremelésre készülő Szlovák Gázművek kisebbségi tulajdonrészét.
Robert Fico befűt a gázáremelő multiknak
Robert Fico szlovák kormányfő felszólította a Szlovák Gázművek (SPP) igazgatótanácsában többségben levő E.O.N Ruhrgas és a Gaz de France illetékeseit, hogy vonják vissza a kisfogyasztói gázárak októberi, 20 százalékra tervezett emelésére vonatkozó javaslatukat.
- Ha ezt nem teszik meg, akkor javasolni fogom a parlamentnek a kereskedelmi törvény módosítását aszerint, hogy a jövőben a tulajdonosi arányok határozzák meg az igazgatótanácsok összetételét. Hajlandóak vagyunk arra is, hogy a külföldi tulajdonosoktól visszavásároljuk a 49 százalékos részvénycsomagjukat 4,08 milliárd euróért, tehát ugyanazért az összegért, amelyet a magánosítás során az előző szlovák kormánynak fizettek - jelentette be a miniszterelnök, majd így folytatta: - A külföldi tulajdonosok megelégedhetnének a tavalyihoz hasonló, több mint 16 milliárd koronás (hozzávetőleg 120 milliárd forint) tiszta nyereséggel, s lemondhatnának arról a 250-280 milliárd koronás további haszonról, amelyhez a javasolt áremeléssel juthatnának. Nem engedjük meg, hogy a lakosság vásárlóerejét meghaladó mértékben drágítsanak. Miként azt sem, hogy a nem túl gazdag emberek télen egy szobában szorongjanak, mert a számukra megfizethetetlen energiaárak miatt kénytelenek lesznek más helyiségekben kikapcsolni a fűtőtesteket. Szlovákia az energiaellátás terén sem lehet bábállam - hangoztatta a kormányfő.
Dana Krsáková, a Szlovák Gázművek szóvivője elmondta, hogy a jelenlegi árszint a kőolaj világpiaci drágulása miatt tarthatatlan. Szlovákiában sem tavaly, sem az idén nem emelték az árakat, miközben a szomszédos országokban többször is megtették ezt. Minél későbbre halasztják a döntést, annál nagyobb egyszeri gázáremelésre lesz szükség - vélekedett a szóvivő.
Radovan Durana, az INESS gazdaságkutató intézet elemzője szerint a szlovák miniszterelnök csúsztatott, mert az általa említett nyereség 51 százalékát az állam kapta, miként a gáz árába beépített 3,92 milliárd koronás áfát is. - Ebből a bevételből enyhíthetné a valóban rászoruló kisfogyasztók anyagi terheit - mutatott rá a szakember.
Több politológus szerint Robert Fico valójában politikai tőkét igyekszik kovácsolni a multik elleni kemény fellépésével, egyúttal pedig minél kisebb áremelést szeretne kicsikarni. - Többi fenyegetését aligha lehet komolyan venni, hiszen a költségvetésben aligha akadnak milliárdok a kisebbségi tulajdonrész visszavásárlására. A kereskedelmi törvény visszamenőleges hatályú módosítása pedig nemzetközi perek sokaságát vonhatna maga után - nyilatkozta Lucia Zitnanská, az ellenzéki Szlovák Kereszténydemokrata Unió (SDKÚ) szakpolitikusa.
Lapunk megkeresésére a Szlovák Gázművek illetékesei közölték: addig nem nyilatkoznak, ameddig nem kapnak választ a szlovákiai Árszabályozó Hivataltól (URSO) arra, hogy jóváhagyják-e a javasolt gázáremelést.
A Szlovák Gázművek 49 százalékos kisebbségi tulajdonrészét Mikulás Dzurinda kormánya 2002-ben adta el a német és a francia cégnek, akik azonban az egyezség szerint az igazgatótanácsban többséget (4:3) szereztek. Robert Fico Szlovákia történetének legnagyobb rablásaként jellemezte ezt az ügyletet, mert szerinte elkótyavetyélték a gázműveket, ráadásul átengedték a menedzsment irányítását is.