Nyári hőséget és több melegrekordot hozott szeptember első hétvégéje. A késői kánikula felpezsdítette az utószezont nagyobb tavainknál és a fővárosi strandokon is. A meleg miatt a szokásosnál több volt a karambol, a rosszullét és a tűzeset.
Melegrekordot hozott a szeptember
A hétvégén péntektől léptette életbe az országos tiszti főorvos a másodfokú hőségriadót: az előrejelzéseknek megfelelően nyári kánikulát, nappal országszerte harminc foknál melegebb időt hozott szeptember első hétvégéje. Több melegrekord is megdőlt. Az Országos Meteorológiai Szolgálat szerint Szegeden 1946-ban mérték a legmagasabb hőmérsékletet szeptember 6-án, akkor 36,5 Celsius-fokot, most szombaton viszont 36,7 fokot mutattak a hőmérők. A fővárosban huszonhat éves rekord dőlt meg.
A szeptemberben ritka hőséget kihasználta az ország: az utószezonhoz képest szokatlanul nagy volt a forgalom a Balatonnál, a Velencei-tónál és a Tisza-tónál.
- Telt házról ugyan nem beszélhetünk, de az tény, hogy rég volt olyan jó szeptemberi hétvégénk - mondta Horváth László, az agárdi Napsugár Strand üzemeltetője, aki azzal folytatta: - Tavaly ilyenkor lényegében üres volt a part, most viszont szombaton és vasárnap is csaknem nyolcszázan váltottak belépőjegyet.
A nyári szezonhoz hasonló forgalom volt a hétvégén a Tisza-tónál. Az abádszalóki strandon már nem kellett belépőjegyet fizetni, mivel az önkormányzat döntése értelmében a szeptember utószezonnak számít, s ekkor már nem kérnek pénzt a fürdőzőktől - tudtuk meg Szabó István alpolgármestertől. Több százan döntöttek a napozás, strandolás mellett.
Hasonló tapasztalatokról számoltak be a megkérdezett balatoni strandüzemeltetők, büfések is. Ágoston Ferenc, a balatonfüredi Esterházy és Kisfaludy strand üzemeltetési vezetője például úgy fogalmazott: évek óta nem volt akkora forgalom náluk szeptemberben, mint a mostani hétvégén. Mindkét strand kihasználtsága hatvan százalék feletti volt. Éppen ezért - tette hozzá Ágoston Ferenc - a korábbi évektől eltérően most kinyitották az összes parti büfét, illemhelyet, zuhanyozót, de a mentő-, valamint az elsősegély-szolgálatot is tovább működtették.
Keszthelyen is nyárias volt a forgalom, így jó döntésnek bizonyult egy héttel meghoszszabbítani a városi nagy strand nyitva tartását. Dévényi Ottó, a strand vezetője szerint a hétvége mindkét napján ezer-ezer belépőt adtak el. Mint mondta, ilyen jó utószezoni hétvégére évek óta nem volt példa. Nem panaszkodhattak a strand közelében lévő büfések sem: a víkendezők sorban álltak a fagylaltért, sörért, üdítőért, ebédidőben pedig alig akadt szabad asztal a pizzériákban.
Megteltek a nyitva tartó strandok a fővárosban is, ahol szombaton az eddigi 33,2 fokos csúcs után 34,3 fokot mértek. Vasárnap tovább melegedett az idő, s ugyancsak rekord meleg volt a hét utolsó napján. Kora délután Pestszentlőrincen 34,6 fokot mutattak a hőmérők; legutóbb 1928-ban volt ehhez hasonló meleg, akkor 33,1 fokot mértek szeptember 7-én. A nagy melegben sok budapesti keresett enyhülés a Palatinuson, amelynek medencéiből korábban már leengedték a vizet. A szezonzáró idején, számos fővárosi stranddal együtt augusztus 20-án bezárták az intézményt, ám most a hétvégi kánikulára készülve, újra látogatókat fogadott a Margit-szigeti fürdő.
A szeptemberi kánikulában - az Országos Mentőszolgálat tájékoztatása szerint - nőtt a rosszullétek, és a figyelmetlenségből adódó balesetek száma a hét végén. Dobson Tibor, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője pedig arról tájékoztatta tudósítónkat: a nagy meleg és szárazság miatt összesen félezer alkalommal kaptak riasztást szabadtéri tűzesetről.