Megalakult szombaton az erőszak, a gyűlölet és kirekesztés ellen létrehozott Magyar Demokratikus Charta. A melegfelvonuláson történtek miatt Gyurcsány Ferenc miniszterelnök meghirdette a Magyar Chartát, majd szeptember 6-án, szombaton megalakult a Magyar Demokratikus Charta. Csatlakozási szándékukat eddig úgy háromszázan jelezték, ám a Művészetek Palotájában ennél kevesebben voltak jelen.
Álmom az unalmas jogállam - mondja Fleck Zoltán jogszociológus
Ott volt viszont a kormányfő, aki azonban nem szólalt fel, és újságírók kérdéseire sem kívánt válaszolni. Úgy tudjuk, a szervezők most tudatosan nem kívántak nagyobb kört egybehívni.
Az alapítók között van - több ismert szocialista politikus és a párthoz kötődő közéleti személyiség mellett - Göncz Árpád egykori köztársasági elnök, Bauer Tamás volt, illetve Béki Gabriella és Eörsi Mátyás jelenlegi SZDSZ-es képviselő, a jogvédő Furmann Imre, az MDF korábbi alelnöke és egykori párttársa, Debreczeni József közíró, a kisgazda Mizsei Béla, valamint Horváth Aladár, a Roma Polgárjogi Alapítvány, illetve Kolompár Orbán, az Országos Cigány Kisebbségi Önkormányzat vezetője. A mozgalomhoz csatlakozott Kertész Ákos és Závada Pál író, továbbá Somló Tamás zenész is.
- A veszély nagyobb, mint tizennyolc éve bármikor: a radikális szélsőjobb egyenruhában masíroz, egyre több a fegyveres atrocitás, a másság kirekesztése, a tojásdobálás, sőt a kődobálás is - ezzel magyarázta szenvedélyes felszólalásában a "magyar demokratáknak, a demokrata magyaroknak" az egyik szervező, Vitányi Iván szocialista politikus, hogy miért kellett életre hívni a chartát. Arra hívta fel a figyelmet, hogy a nemzet értékeit és érdekeit sértő jelenségek ellen együttműködésre van szükség.
- A Magyar Gárda akciói termékeny talajra hullottak, mert sokan viszolyognak a cigányságtól - ez Mizsei Béla egykori kisgazda képviselő álláspontja. Szerinte a megoldás az, hogy a romákat "ki kell művelni, és a vezetőik regulázzák meg őket".
Ungváry Rudolf történész nem hiszi, hogy chartákkal és aláírásokkal túl sokat lehetne elérni. Az sem tetszik neki különösebben, hogy a miniszterelnök kezdeményez egy efféle mozgalmat, és zavarja, hogy olyanokkal van együtt, akik nem szövetségesei, de az még jobban zavarná, ha nem lehetne itt. Kijelentette: a sok rossz választás közül szerinte ma talán ez az egyik legkevésbé rossz, hiszen a magyar politikai élet a velejéig hazuggá vált, és együtt kell élni nyílt antiszemitákkal és nyilasokkal, akik persze magukat nem vallják annak.
Fleck Zoltán jogszociológus azt mondta: "Álmom az unalmas jogállam, amely a mindennapok része, és nem kell harcolni érte". Ám ha ez a jogállam gyenge - tette hozzá -, időről időre fel kell mutatni a toleranciát és az emberi méltóságot, és oda kell állni a jogállami intézmények mellé.
Az újfasizmus visszaszorításához vár segítséget a charta résztvevőitől Horváth Aladár, a Roma Polgárjogi Alapítvány elnöke, aki Mizsei kérésére "megregulázta magát", és igyekezett visszafogott lenni a magyar politikusokkal és értelmiséggel szemben. Szerinte a gettók kriminalizált világa felerősíti a faji ellentéteket. A jogvédő most azt üzeni mindenkinek: álljanak ki együtt, utasítsák el az erőszakot, mondják ki, hogy jogállamot akarnak.
A charta felhívása
"Ahol a kormányt akarják destabilizálni, a demokráciát akarják destabilizálni. Akik pedig "több mint kormányváltásról" beszélnek, előbb-utóbb korlátozzák a demokráciát, ellehetetlenítik a demokratikus intézményrendszert, kiközösítik politikai ellenfeleiket, és azon vannak, hogy jó ideig ne is legyen ismét kormányváltás." Bauer Tamás közgazdász, volt szabad demokrata politikus magyarázta így, hogy miért csatlakozott a chartához. Végezetül - nyilván egykori párttársainak üzenve - kijelentette: kizárt, hogy a demokrácia hívei a több mint kormányváltókkal akár csak taktikai szövetséget is kössenek.
A charta megalakítását a Fidesz a kezdetektől ellenezte, a kormányfő kezdeményezését az SZDSZ is fenntartásokkal fogadta, de pénteken Fodor Gábor civil kezdeményezésként üdvözölte. Szombaton bejelentették: a charta első nagyobb rendezvényét szeptember 20-ára szervezik. Vagyis: az MTV ostromának második évfordulóját követően alig néhány nappal kívánnak békés demonstrációt tartani.