Újra benyújtja a női kvótáról szóló javaslatát az SZDSZ. A távoltartási törvényen pedig szigorítanának. Ez utóbbit civil szervezetek már évek óta kérik.
Női kvóta: megint megpróbálják
Az elmúlt két évben több mint száz nő és gyerek lett családon belüli erőszak áldozata Magyarországon. Minden héten meghal valaki emiatt, minden ötödik nő él vagy élt együtt olyan partnerrel, aki verte, kínozta.
Több mint két éve fogadták a távoltartásról szóló törvényt, éppen azért, hogy megelőzzék az ilyen eseteket. Civil szervezetek már a törvény életbelépése előtt jelezték, hogy ebben a formában alkalmatlan az áldozatok védelmére.
Azok ugyanis, akik nem tesznek feljelentést bántalmazójuk ellen, nem kérhetik a távoltartást. Márpedig a bántalmazott nők nagy része nem mer, vagy nem tud feljelentést tenni. Ha rendőrt hívnak, neki sincs joga azonnali távoltartást elrendelni.
Ezen változtatna most az SZDSZ. Törvényjavaslatuk szerint a kiérkező rendőr azonnal kiemelhetné a bántalmazót a családból. – Ez minden sikeres eljárás alapja – mondja Wirth Judit, a Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen vezetője. Szerinte a javaslat mindenképpen előrelépés, de sok függ attól, hogy a rendőrök a gyakorlatban hogyan alkalmazzák majd.
Korábban civilek azt is kifogásolták, hogy a távoltartás legfeljebb harminc napra szólhat. Az új javaslat hosszabb távoltartást tenne lehetővé, és feljelentés nélkül is alkalmazhatóvá tenné.
Nem ez az egyetlen nőket érintő szabaddemokrata javaslat. Sándor Klára és Magyar Bálint újra benyújtják az úgynevezett női kvótáról szóló elképzelésüket. Ennek lényege, hogy a pártlistákon minden második képviselőjelölt legyen nő.
A javaslat egyszer már elbukott, annak ellenére, hogy Gyurcsány Ferenc és Orbán Viktor is igennel szavazott. Magyar Bálint szerint ez egyfajta szerepjáték volt, mert ahogy fogalmazott, „az Európai Unióban nem lehet nyíltan szembemenni egy ilyen javaslattal”. A legújabb uniós állásfoglalás kifejezetten támogatja a női kvóták bevezetését, ezért a képviselők újra megpróbálják. Már csak azért is, mert Magyarország az unióban az utolsó előtti helyen áll a nők parlamenti arányát tekintve.