Kitüntették a londoni Markov-gyilkosság lehetséges tettesét

Többször kitüntették és bőkezű jutalmakban részesítették Bulgáriában azt a férfit, aki 1978-ban Londonban feltehetően meggyilkolta Georgi Markov bolgár ellenzéki írót - derül ki a Dnevnik című bolgár napilap csütörtöki beszámolójából.

Az újság hozzájutott Francesco Giullino, egy olasz származású dán férfi aktáihoz, amelyekből részleteket is közölnek a jövő héten. A feltételezett merénylő tevékenységével foglalkozó iratanyag jó része ugyanakkor még a gyilkosság évében eltűnt.

Az eset 1978-ban történt: a Londonba 1969-ben emigrált Georgi  Markov bolgár ellenzéki író, aki a BBC Világszolgálatánál, illetve a Szabad Európa Rádiónál dolgozott, 1978. szeptember 7-én a Waterloo  hídon várt a buszra, amikor - a rekonstruált események szerint - valaki egy esernyővel mintegy "véletlenül" megszúrta őt. Markov nem  is érzett mást, mint egy kis szúrást. Az ernyőből azonban egy mérgezett tűt lőttek Markov lábába. Az író este otthon belázasodott, majd négy nappal később meghalt anélkül, hogy a rendőrség kihallgathatta volna. A boncoláskor találták meg a rejtélyes halált okozó gombostűfejnyi méregkapszulát.

A Picadilli ügynöknévre hallgató Francesco Giullino volt az  egyetlen gyanúsítottja annak a vizsgálatnak, amelyet Bulgáriában a  kommunizmus bukását követően indítottak. A férfit 1993-ban bolgár kérésre Dániában kihallgatták, de amikor a bizonyítékok alapján szorult körülötte a hurok, megszökött, kihasználva a brit, a bolgár  és a dán igazságügyi szervek közötti információcsere lassúságát. Giullino Magyarországra utazott, ahol nyoma veszett.

A kommunista titkosszolgálatok archívumainak megnyitását  követően a Dnevnik című újság felfedezte, hogy Giullinót a bolgár hírszerzés képezte ki 1978 elején, majd négy alkalommal is Londonba küldte.

Ugyanebben az évben, szeptember végén, nem sokkal a gyilkosságot  követően kitüntették és jutalomüdülést is kapott. A lap szerint ügynöktevékenységéhez a hírszerzés legmagasabb szintjén járultak hozzá.

A férfi 1978 és a kommunizmus bukása közötti időszakban nem járt Nagy-Britanniában és nem volt különösebb megbízatása, ennek ellenére több mint 30 ezer dollárt, egy második kitüntetést, valamint három  jutalomüdülést kapott.

Picadilli ügynök 1979 után a dán főváros, Koppenhága diplomáciai negyedében vállalkozást indított és két gépkocsit vásárolt.

A Dnevnik szerint a bolgár titkosszolgálatok mintegy százezer dollárt fordítottak az ügynökre. Egy jelentésben Vladimir Todorov, a  bolgár titkosszolgálatok igazgatóhelyettese 1985-ben azt írta, hogy  Picadillit nem vetették be aktívan, de megőrizte ügynöki státusát.

 (MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.