Előrehozott választás? Van másik út is

Nyitva áll az út előttünk, hogy józan belátásra építve létrehozzunk egy kormányt, amelynek nem Magyarország egész rendszerét kell megváltoztatni, hanem fölvállalunk néhány meghatározó jelentőségű kérdést, amit nem lehet félresöpörni, mert nincs időnk - fejtette ki a Klubrádió Kontra című műsorában Horn Gábor szabaddemokrata ügyvivő. Magyar Kornélia és Pétervári Zsolt politológusok kétségeiket fejezték ki a vitában.

Orosz József: Ha az SZDSZ szakértői kormányt mond, azt sokan nem értik, vagy úgy értik: új kormány Gyurcsány Ferenc nélkül. Ám lehet úgy is értelmezni, hogy a szakértői kormány olyan kormány, amelyik távolabb van a politikától, ha létezhet egyáltalán kormány politikai pártok parlamenti támogatása nélkül. Ám ma a Fidesz egyértelműen megüzente, mit jelent nekik a szakértői kormány. Ahogy Navracsics Tibor fogalmazott: csakis addig hajlandó elfogadni az ilyen kabinetet, amíg sor kerülhet az előrehozott választásokra. Kérdés: vajon mit ért ebből az üzenetből az SZDSZ? Mit ért abból az üzenetből, amit Kiss Péter mond: nincs napirenden a miniszterelnök-csere. Mit ért abból az üzenetből, amit Gyurcsány Ferenc mond, hogy beszélni és tárgyalni kell, abban a helyzetben, amikor az SZDSZ egy idő előtti parlamenti voksolással gyakorlatilag kihullhat a törvényhozásból és akár meg is semmisülhet. Ez nyilván nem célja. A Kontra műsorában Horn Gábor szabad demokrata ügyvivő a vendégünk, aki egy nappal előbb ugyancsak a Kontrában azt mondta, valószínűleg őt még a politológusok is félreértik. És itt lesz az a két politológus is - Magyar Kornélia és Pétervári Zsolt -, akiket gyaníthatóan félreértett Horn Gábor, vagy ők nem értették meg az SZDSZ üzenetét.

Mindenekelőtt idézzük fel a Kontrában korábban elhangzottakat.

Kontra, szeptember 1.
Magyar Kornélia: A szakértői kormány tulajdonképpen egy jól eladható politikai termék. Én magam nem hiszek a szakértői kormány létezésében. Már csak azért sem, mert a politikai rendszerben, a politikai térben nem létezik tisztán szakértői szerep. Tehát a politikai rendszernek az az alapvető logikája, hogy hatalomra kerül a politikus vagy ellenzékben marad. És ebben egyébként semmilyen megrettentő és aljas szándék nincsen. Ezt tudomásul kell venni, ez az, ami mozgatja a politikai rendszert. Ez a szakértői kormány, mint termék tulajdonképpen ezt az illúziót kelti a szavazókban, hogy létezik a politikától, az érdekharcoktól mentes, kizárólag valamilyen objektív igazság szerint cselekvő testület. De a kormány mint olyan, az egy politikai testület, tehát azok, akik bekerülnek egy kormányba, azok, akik politizálnak, eredendően lehetnek akár szakértők vagy nem szakértők, politikusokká válnak. Tehát ebben az értelemben szerintem ez nem létezik. De lehet arról beszélni, hogy politikusok megpróbálnak valamit ennek ekképpen eladni, ezért a politikai térben kreálódik egy ilyen entitás, amit nem lehet figyelmen kívül hagyni. Tehát erről a jelenségről mindenféleképpen beszélnünk kell.

Pétervári Zsolt: Szakértői kormány nem létezik, hiszen az is pártalapú kell, hogy legyen, hiszen nyilvánvaló, hogy a meghatározott számú mandátumra szüksége van folyamatosan az országgyűlésben, tehát milyen szakértői kormány lenne ez? A Fidesz támogatná, és még néhány ellenzéki párt? Hogyan jöhetne ez létre? Tehát én azt hiszem, hogy a szakértői kormány az egy mítosz, leszámítva néhány tényleg kivételes politikai helyzetet sehol a világon nincs szakértői kormány. Mindenütt pártalapú kormányok vannak, és ilyen értelemben nem is kell foglalkoznunk azzal a felvetéssel, hogy mi lenne, ha volna egy szakértői kormány, még akkor sem, ha egyébként az SZDSZ lebegteti ezt a kérdést. Vagy előrehozott választás vagy új koalíció.

Kontra, szeptember 2.
Orosz József: Ügyvivő úr! Mit jelent az Önök felfogásában a szakértői kormány? Bármilyen kormány, csak Gyurcsány ne legyen benne?
Horn Gábor: Nem, éppen tegnap hallgattam a műsorát, ha szabad ilyen titkot elárulnom, ahol két politológus fejtegette a véleményét, és azt gondolom, hogy rossz úton jártak, amikor a fejtegetésbe belementek, mert azt hiszem - lehet hogy mi mondjuk el rosszul -, de félreérthető volt az álláspontjuk. Mi azt gondoljuk, én személyesen is azt hiszem, hogy ennek az országnak az elkövetkező 1,5 évben szüksége lenne néhány olyan nagy dolog megvalósítására, amihez a napi pártpolitikai csatározások keretei között nincs mód. Ha megmarad ez a fajta kíméletlen és kezelhetetlen küzdelem a politkai erők között, amely most jellemzi a politikát, akkor azokat a lépéseket, amelyek szerintünk elkerülhetetlenek, nem fogjuk tudni meglépni. Amikor mi szakértői kormányról beszélünk, akkor arról beszélünk, hogy egy átmeneti időszakra egy a politikától egy picit messzebb álló, de a politika támogatását, a politika egy jelentős részének, többségének támogatását élvező kormányfő és kormánya képes lehet például a gazdasági versenyképesség érdekében néhány lépést megtenni. Képes lehet például hozzányúlni a nagy elosztórendszerekhez. Képes lehet például a szociális rendszerek átalakítására. Erről beszélünk mi, és nem másról.


Orosz József: Itt van tehát a telefonvonalban Horn Gábor szabad demokrata ügyvivő, Magyar Kornélia és Pétervári Zsolt politológusok. Ügyvivő úr! Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője mai nyilatkozata eligazította-e önöket ebben az értelmezési vitában, hogy mi is az ügyvivői - bocsánat, most éppen freudoltam -, a szakértői kormány. Az olyan, ami az előrehozott választásokig tart. Van ennek egy olyan értelmezése ön szerint, hogy szakértői kormány egyenlő egy fideszes többségű - hát nem tudok jobb terminológiát, talán nem is szakszerű - "bábkormánnyal"?


"Sokféle többség képzelhető el"

Horn Gábor: Nem így gondolom. Az mindenképpen egy érdekes, új elem a vitában, hogy a tegnapi Gyurcsány-nyilatkozatból, illetve mai Navracsics-nyilatkozatból kiderült, szakértői kormányról nemcsak az SZDSZ beszél, hanem Navracsics is egy sajátos elképzeléssel, és tegnap Gyurcsány is azt mondja, hogy ez egy realitás, egy elképzelhető lehetőség abban az összefüggésben, ahogy én ezt megpróbáltam jelezni. Tehát én továbbra is azt gondolom, hogy az, hogy meddig van egy ilyen kormány...
Orosz József: Az előrehozott választásokig.
Horn Gábor: ...mondja ezt Navracsics Tibor. De az, hogy milyen többség, és kikből áll az a többség, ami egy ilyen kormány mögött van, erről nem beszéltünk, mert természetesen sokféle többség képzelhető el. Elképzelhető az, hogy itt széles bázison működik ez a dolog, mert végre van a politikában egy olyan erő, amely néhány kérdésben föl tudja azt vállalni, hogy szakértőbbek, mint a jelenlegi politikusok. Én magamat - bármennyire hülyén hangzik - szakértőnek gondolom oktatáspolitikai kérdésekben.

Orosz József: Talán hülyén hangzik a kérdés, ám ha nem lenne politikus, attól máris jobb szakértő lenne?
Horn Gábor: Amikor politikusként részt vettem a kormány munkájában, akkor egy nagyon fontos szempontja volt a napi munkámnak, hogy az SZDSZ 2010-es választási eredményeiről gondolkozzak.

Orosz József: Menjünk tovább ezen a gondolatmeneten, tehát hogy  Navracsics Tibor meg Gyurcsány Ferenc is szakértői kormányról beszél, Ön meg azt mondja, hogy egy szélesebb politikai megegyezéssel támogatható program mentén jöhet ez létre. A szabad demokraták nem sokkal ezelőtt válaszoltak Dávid Ibolya megkeresésére, hogy részt vesznek az ellenzéki pártok közötti egyeztetésen. El tudunk képzelni egy olyan vágóképet a televízióban, ügyvivő úr, hogy Fodor Gábor vagy Ön eme szélesebb politikai egyetértés talaján kezet fog Semjén Zsolttal, Orbán Viktorral, azzal a két pártvezetővel, akik a szociális népszavazással megállították és véglegesen kisiklatták az Önök reformjait? Tehát akkor az a kézfogás majd minek fog szólni a vágóképen?

Horn Gábor: Nem gondolom, hogy ennek realitása lenne.

Orosz József: Már minek? Hogy kezet fognak vagy hogy elmennek?

Horn Gábor: Kezet fogni természetesen szoktunk. Tehát ha találkozunk, akkor vagyunk annyira udvariasak, hogy kezet fogunk, de annak, hogy egy  akárcsak átmeneti Fidesz-SZDSZ kormány is létrejöjjön, ennek én a realitását minimálisnak tartom. Egyszerűen azért, mert olyan messze áll a két párt programja, elképzelése a világról, hogy ennek az összeegyeztetése lehetetlen.

Orosz József: De akkor miről tárgyalhatnak még? A parlament feloszlatásáról legfeljebb?

Horn Gábor: Nagyon sok mindenről lehet tárgyalni. Ugye, ha emlékszik rá, nyár elején mi is kezdeményeztünk az összes ellenzéki párttal, még Semjén Zsolt pártjával is egyeztetést. Szerintem ez normális.

Orosz József: Igen, ott meg is állapodtak emberjogi alaptézisekben, hogy mi a közös a KDNP-ben és az SZDSZ-ben.

Horn Gábor: Nem, ez egy félreértés volt. Abban állapodtunk meg, hogy van egy-két ügy - például a tibeti ügy -, amiben egyetértés van, és a többiben meg egyáltalán nincs. De még egyszer mondom: én nem látok arra lehetőséget sajnos, hogy mondjuk a Spanyolországban már megvalósult Moncloa-paktumhoz hasonló, vagy akáraz  Angliában a 70-es években létrejövő megállapodásra hasonlító megállapodásra Magyarországon most sor kerüljön.

Orosz József: Akkor tárgyalnak a 13. havi nyugdíj elvételéről, a szociális rendszer szűkítéséről, vagy miről?

Horn Gábor: Arról fogunk tudni tárgyalni... Meghívtak minket egy megbeszélésre a parlamenti pártok, mi erre elmegyünk, mint ahogy el fogunk menni Gyurcsány Ferenc meghívására is. Szerintem ez így normális.

Orosz József: Akkor biztos, hogy mindkét helyen nagyon hideg lesz majd az ásványvíz, de mi más konkrétumról tudnak tárgyalni a Fidesszel?

Horn Gábor: Egyáltalán nem biztos, van úgy, hogy meleg az ásványvíz.

Orosz József: Ja vagy úgy! Értem.

Magyar Kornélia! A hidegen vagy melegen felszolgált ásványvizen kívül, a Fidesz-KDNP vagy akár az MDF az előrehozott választásokon kívül mi mást tud felkínálni?

Szakértői kormány: politikai blöff? A vita 2. része>>>>>

Az SZDSZ csak Gyurcsánynál baloldalibb partnerek közül válogathat. A vita 3. része >>>>>

"Az SZDSZ-nek 2009-re így is úgy is készen kell állni a választásra" A vita 4. része >>>>>

(A Klubrádió Kontra című műsorában elhangzott beszélgetés szerkesztett szövege.)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.