Gusztáv után már Hanna fenyeget
Egyelőre hét halálesettel hozzák összefüggésbe Gusztávot az Egyesült Államokban. Ez nagyságrendekkel kisebb, mint a három éve 1800 áldozatot követelő Katrina mérlege. De nyolcvanöt embert előzőleg a mostani hurrikán is megölt a karibi térségben. Az USA-ban jellemzően fa dőlt a szerencsételenül jártakra, autóbalesetet szenvedtek, vagy a kimenekítést nem élték túl. A tízmilliárd dollárosra becsült anyagi kár a kettes erősségű hurrikán esetében főleg leszakadt villanyvezetékeket, beszakadt háztetőket, megrongált autókat, hajókat jelent.
Amerika úgy véli: elkerülte a nagy veszélyt. Ray Nagin, a felerészben áram nélkül maradt louisianai „szellemváros”, New Orleans polgármestere úgy vélte: nem hiába kongatta meg idejében a vészharangokat. A megkímélt emberéleteket éppen az összahangolt, fegyelmezett kimenekítésnek tulajdonítják. Michael Chertoff belbiztonsági miniszter óva intette a Louisiana térségéből evakuált mintegy kétmillió embert, hogy idő előtt visszatérjen az otthonába. Az államban 1,4 millió háztartásban nincs elektromos áram. Egy további szempont a partmenti olajkutak helyzete. George W. Bush elnök szerint korai megmondani, hogy érdemi kár érte-e a fúróberendezéseket. Mindenesetre Gusztáv is megmutatta szerinte, a Kongresszusnak további mélytengeri fúrásokat kellene jóváhagynia.
Gusztáv elcsitult, már hurrikán-besorolását is elvesztette, de az érintett déli államokból továbbra is heves esőzéseket jelentenek. Hat államban is húsz centis magasságban gyülemlett fel a csapadék. A legújabb veszély női nevet visel. Az e sorok írásakor a Bahamáknál tartó Hanna várhatóan még kedden hurrikánná alakul, és közeledik az Egyesült Államok felé. Nem tartják veszélytelennek az Ike és Jozefina trópusi viharokat sem. Az atlanti hurrikánszezon november végéig tart.