Tízezres tüntetés a republikánus kongresszus ellen - randalírozókkal

 Rohamrendőrök oszlatták fel a George Bush elnök politikája ellen tiltakozó, randalírozó tüntetők néhány száz fős csoportját hétfőn az egyesült államokbeli Republikánus Párt elnökjelölt-állító kongresszusa alatt és letartóztattak százharminc tüntetőt.


A tiltakozáson részt vevő békés tömegből kivált csoport kövekkel és üvegekkel dobálta meg a rendezvényt biztosító rendőröket, kirakatokat tört be és szemétkosarakat gyújtott fel. A rendfenntartók paprikaspray-t és könnygázt vetettek be ellenük.

A rendőrségi tájékoztatás szerint százharminc embert letartóztattak.

A hatóságok becslése szerint összesen mintegy nyolc-tízezren vettek részt a megmozduláson, amely a kormánypárt Minnesota állambeli St. Paulban zajló gyűlésével párhuzamosan folyt, a pártkongresszusnak helyet adó épület előtt.

A legtöbben az iraki háború befejezését követelték, de voltak, akik a bevándorlók jogainak szélesítését, és olyanok is, akik az Egyesült Államok etiópiai politikáját bírálták. Sok tüntető a leendő republikánus elnökjelölt, John McCain riválisát, Barack Obama demokrata párti jelöltet "reklámozó" pólót viselt.

Laura Bush és Cindy McCain a republikánus konvención

George Bush amerikai elnök és Dick Cheney alelnök távollétében a first lady, Laura Bush és a leendő elnökjelölt John McCain felesége, Cindy McCain játszotta a főszerepet a Republikánus Párt minnesotai jelöltállító konvenciójának hétfői csonka napján.

Az országos pártkongresszus hivatalosan megnyílt Minneapolis-St Paul ikerváros utóbbi felében; a Gustav hurrikán miatt lerövidített és a politikai beszédeket nélkülöző programban Laura Bush és Cindy McCain arra hívták fel a párt híveit, hogy áldozzanak időt és pénzt a hurrikán károsultjainak megsegítésére.

A first lady kifejtette: az Egyesült Államokban ma nem a politika, hanem a hurrikán elleni küzdelem a legfontosabb kérdés, amely azonban együttműködést teremthet a politikailag megosztott országban. "Ilyen események idején tudatosítjuk, hogy elsősorban mindannyian amerikaiak vagyunk, és közös amerikai ideáljaink mindig túllépnek a politikai pártokon" - fogalmazott.

Cindy McCain megismételte férje szavait: "ez az az idő, amikor levesszük republikánus sapkánkat és felvesszük amerikai sapkánkat". Arra kérte a megjelent küldötteket, hogy működjenek közre a rászorulók megsegítésében.

A konvenció nyitónapját beárnyékolta egy botrányos, a republikánusok szerint a liberális sajtó által felfújt ügy. A konzervatív értékrendjére büszke Sarah Palin, McCain alelnökjelöltje, aki ötgyerekes családanya, nyilatkozatot adott ki arról, hogy 17 éves kiskorú lánya, Bristol öthónapos terhes. Erre azért kényszerült, mert el akart oszlatni egy híresztelést, amely szerint legkisebb, négyhónapos Down-kóros fia, Trig valójában az unokája, a gyereket lánya szülte, s ezt eltitkolták. Palin azt is közölte, hogy Bristol megszüli gyerekét és házasságot köt az apával. A McCain-kampánystáb szintén cáfolta a CNN hírtelevízió által is felkapott pletykát.

John McCain stábja azzal támadta Barack Obamát, hogy a Gustav hurrikán idején, egy nemzeti katasztrófahelyzetben sem hagy fel a pártos kampányolással.

Obama egy szakszervezeti gyűlésen hétfőn Detroitban egy perc néma csendet kért a Mexikói-öbölnél lakókkal való együttérzés jegyében, segélyek adományozására hívta fel támogatóit és közölte, Chicagóból figyeli majd az eseményeket. McCain ezzel szemben felborította a jelöltállító pártkonvenció menetrendjét és csapot-papot maga mögött hagyva azonnal a veszélyeztetett déli térségbe utazott.

A Republikánus Párt vezetői hétfő estig nem közölték, hogy miképpen alakul a négynapos konvenció további programja, amely szerint McCain csütörtökön fogadja el a jelöltséget. A Fehér Ház jelezte, hogy Bush elnök - miután hétfőn nem tudott elutazni Minnesotába - talán egy másik nap lép a pódiumra.

 (MTI/Reuters)

 


 

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.