Fegyverembargó bevezetését sürgeti az orosz külügyminiszter Grúzia ellen. Szergej Lavrov tegnap elmondott beszéde szerint erre eddig van szükség, amíg egy új hatalom nem változtatja Grúziát "normális országgá". Az orosz külügyminiszter elmondta: Moszkva mindent megtesz annak érdekében, hogy felelősségre vonja a vétkeseket - tehát az augusztus 8-án Dél-Oszétiában megkezdett grúz hadműveletek értelmi szerzőit - és biztosítani fogja, hogy a jövőben hasonló akció ne fordulhasson elő.
Lavrov új kollektív biztonsági rendszert akar kialakítani
Az Egyesült Államokat - egyebek között Mikhail Szaakasvili rezsimjének és a grúz hadsereg modernizálásának támogatásáért - felelősségre vonó Lavrov szerint Európának és Oroszországnak új kollektív biztonsági rendszerre van szüksége, mert a hidegháborúban kialakult struktúrák - azaz a NATO - ennek nem felel meg.
- Olyan euroatlanti rendszerről van szó, amely Oroszországot is magába foglalja - jelentette ki a külügyminiszter, megjegyezve, hogy ennek fényében szükség van a Cseh- és Lengyelországba telepítendő amerikai rakétavédelmi rendszer tervének megvitatására is.
A grúziai kérdés megtárgyalására összeülő EU-csúcscsal egy időben az orosz külügyminisztérium hivatalos képviselője bejelentette: Moszkva hajlandó hozzájárulni, hogy a jövőben nemzetközi rendőri erő jelenjen meg az Oroszország által múlt héten elismert Dél-Oszétia és Abházia közelében lévő biztonsági zónában. Szergej Nyesztyerenko kijelentette, hogy az orosz békefenntartók nem kívánnak örökre a két területen maradni.
Moszkva nem teljesítette az orosz elnök és grúz kollégája által is aláírt hatpontos egyezménynek azt a pontját, amely szerint a feleknek az augusztus 6-i állásokba kell visszavonni erőiket. Az orosz álláspont szerint viszont ez lényegében megtörtént, csupán a grúz agresszió megismétlődésének megakadályozására szükséges csapatok maradtak a kialakított ütközőzónában. A Kreml úgy látja, egyelőre a grúz fél nem teljesítette a visszavonulást.