Goldenblog: nincs net verseny nélkül
Hogy ki, hogyan és milyen mélységben ad betekintést az életébe, gondolataiba, az csak tőle függ. A lehetőség adott, korlátot csupán magunk szabhatunk. Bejegyzéseink sora bővülő gyűjteményként az internet segítségével bárki számára elérhetővé válik. Az olvasó dönt: velünk tart vagy máshova klikkel, véleményt alkot vagy sem. Az idő múlásával a vissza-visszanézők és hozzászólók közösséggé verbuválódnak a virtuális térben.
A hvg.hu negyedik alkalommal hirdetett versenyt a magyar blogközösségnek. A bloggerek egyre népesebb tábora a lehető legkülönfélébb műfajban, stílusban és tartalommal töltik meg blogjaikat. Lehet egészen személyes, vagy egy-egy gondolat, téma mentén szerveződő, egyemberes, vagy egész alkotóközösség munkája. Mindegyik más és más. Mégis bizonyos stílusjegyek vagy tematikák mentén kategorizálhatóak. Az idei Goldenblogon tíz versenykategóriába sorolták e heterogén közösséget. A zsűrizésben részt vettek a tavalyi győztesek, a hvg.hu szerkesztői és persze a közönség. A verseny, a legjobbak kiválasztásán túl, nyilvánosságot adott az eddig csak a virtuális térben rejtőzködő tehetségeknek. A júniusban startolt több mint hétszáz blog augusztus közepén ért célba. Az eredményeket csütörtökön hirdették ki.
Az elmúlt években még a „kedves naplóm”-típusú önvallomások voltak túlsúlyban. Amint betekintést nyerünk a blogger életébe, a szürke hétköznapoktól a viharos korszakon át, szerelmi és családi drámák feszültségei közepette, már-már ismerősként térünk vissza az oldalra. Sajátos viszony alakul ki a sorok írójával, aki tán ragaszkodik az anonimitáshoz, „csak” a történetét adja, míg a bátrabbak egész fotóalbumukat is megosztják az olvasóval, nézővel. E sajátos műfaj sokáig dominált a blogok között, ám az utóbbi években egyfajta korszakváltásnak lehetünk szemtanúi. A paletta egyre bővül és színesedik: politika, közélet, tudomány kultúra, szórakozás, tanácsadás, gasztronómia, fotó és még sorolhatnánk....
"Művészeti berkekben régóta mondogatják: válságban a megnyitó, protokolláris lett, és főleg belterjes. Nem a művekről, de nem is a társasági életről szól, hanem a smúzolás terepévé vált. Nos, most itt egy blogger, aki rámutat minderre. Egyben vállalja is: ő maga bizony csak enni és inni jár a kortárs galériákba, kiállítóhelyekre. Ne higgyünk neki!” - írja a zsűri a Goldenblog honlapján a kulturális blogok nyerteséről, az Ingyenpiáról, mely sallangoktól mentesen, szakértelemmel és némi élccel kalauzol a kortárs mezőbe. Az ART and STYLE valami egészen különleges, lenyűgözően egyedi. Az ötlet egyszerű: emberünk meglát valakit, ha inspirálja, lefesti. Ő a kulturális blogok második helyezettje. Harmadik helyen a Könyvesblog („megmondjuk, hogy mit olvass és mit ne”). Top tízben a Hétköznapi helyesírás, ami mára szó szerint megroggyant helyesírási készségünk anomáliáira vadászik.
Az utóbbi időkben előretörőben vannak a mind jobban tematizált és specializálódott, megjelenésükben is profi szinten megalkotott blogok. A gyakran komoly közösséget és véleményformáló erőt is maguk mögött tudó blogok nem elhanyagolható médiatényezővé váltak.
A „mainstream” kategóriában azon blogok kelhettek versenyre, melyek nagy olvasottságú portálok, szervezetek égisze alatt vagy támogatásával működnek. E „profi” kategória tagjait az amatőröktől elválasztva zsűrizték. A kategóriában csak a közönség szava döntött. Így dőlhetett el, hogy mely „mainstream” blognak van a legnagyobb és legelhivatottabb olvasótábora. A közéleti és politikai kérdések legkülönfélébb interpretációját felvonultató kategóriában több indexes blogger is feltűnik, mint például Tóta W. és Tékozló Homár. Az élen azonban egy magát konzervatív, neokonzervatív, libertáriusnak aposztrofáló blog áll, a Konzervatórium. Aki felül tud emelkedni a honi politikai fel- és megosztás kényszerétől, az érti, miért.
Az egy-egy, sokakat foglakoztató téma köré szerveződő, folyamatosan új információkkal bővülő hírblogok élén érdekes módon egy Szerbiát bemutató blog nyert. Sőt, a Serbia Insajd az összetett versenyben is az élen végzett. "Ha valaki a délszláv ügyek specialistája, itt minden nap talál egy olyan témát, amit jó eséllyel még nem dolgoztak fel a hazai lapok. Néha könnyed bulvárhírek és visszaemlékezések, néha élő közvetítés, néha telitalálat jóslatok, máskor alaposan kidolgozott háttéranyagok, s mindez szellemesen előadva" – nyilatkozik a zsűri a Goldenblog honlapján. Különleges oldalra bukkanhatunk a kategória top tízes listáján. A Critical Biomass lenyűgöző szakértelemmel közvetíti a laikusok számára is kristálytisztán, érthetően a biológia legújabb híreit. És mindezt szórakoztatóan teszi.
„Anyámat a szádra ne vedd” Kárpátokkal korlátolt liberális minimum – az egymillió házmester országában – mutatkozik be oldalán a Kettős mérce, a hírblogok versenyének második helyezettje. A médiakritika sem maradhat ki a sorból. A hírblog kategória harmadik helyezettje, az Antagon üdítő arcátlansággal állítja célkeresztbe a honi sajtót. A fiatal újságíróbagázs kíméletlen őszinteséggel szembesít, leleplez, elemez, a sajtó ütőerén tartva kezüket.
„Nem érti? Nem érzi? Elbizonytalanodott? Tele van kínzó kérdésekkel? Szeretne érteni a focihoz? A Judapédia mostantól eligazítja.” E sorokat olvasva nem nehéz kitalálni, hogy zsidósággal foglalkozó oldalon járunk, de nem a szokványos hangvételben. A megfogalmazott kérdések – kultúra és hagyomány, identitás és történelem, antiszemitizmus - a régiek, csak a tálalás más. A Judapest provokatívan, merész önreflexióval, néhol bátor (ön)iróniával nyúl, az amúgy kényes témákhoz. Így méltán vívta ki a komplex kategória első helyét. „És neked... göndörödik már? Amióta a Judapestet olvasom sokkal göndörebb a hajam, köszönöm Judapest”
Az ismeretlen ismerős: Gus, a komplex kategória második helyezettje. „Melegen ajánlom” rovatát azért indította, hogy összegyűjtse azokat a szolgáltatókat, akik a minőségi munka mellett úgymond „melegbarátok”. Nem fintorognak és nem tesznek megjegyzéseket a tévészerelés vagy a hajvágás közepette. A coming out fontosságáról nem csupán „papol”, hanem saját történetével és tapasztalataival segíti a még rejtőzködőket. Gus tudósít élete eseményeiről, gondolatairól és érzéseiről, kommentál, összegyűjt és tanácsot ad. Mindezt bájos könnyedséggel. Melegen ajánlom.