Eltűnik a Dresdner Bank

Több mint 135 év után el fog tűni a Dresdner Bank márkanév, Németország második legnagyobb kereskedelmi pénzintézete várhatóan Commerzbank néven fog futni – derült ki Frankfurtban hétfőn, miután Martin Blessing, a Commerzbank főnöke ismertette az elmúlt évtized legnagyobb német banki fúziójának nevezett „üzleti frigy” részleteit.

A Dresdner Bank főrészvényese, az Allianz biztosítási konszern vasárnap döntött arról, hogy 9,8 milliárd euróért eladja veszteséges leányvállalatát a Commerzbanknak. Az összeolvadást két részletben, 2009 végéig bonyolítják le, a Commerzbank az idén csak a Dresdner hatvan százalékát veszi át. A fúzió részeként áll az Allianz mintegy 30 százalékos részesedést szerez az 1872-ben alapított Dresdnerben, ennek elődjének, a Kaskelnek a gyökerei 1771-ig nyúlnak vissza.

A Commerzbankot május óta irányító Blessing szerint a fúzióval ötmilliárd eurót takarítanak meg. Az összevonások nyomán 700 fiókot bezárnak, jelenleg a Dresdner közel 1080, a Commerzbank 820 kirendeltséget tart fenn. Szakértők szerint az ügyfelek kifejezetten jól járnak, ugyanis jobb és olcsóbb szolgáltatásban részesülnek. A „megizmosodott” Commerzbank a Deutsche Banknak, illetve az itteni lakossági-vállalati piacot uraló takarékpénztáraknak is hadat üzen, az erőteljes marketing-kampány várhatóan a banki termékek árcsökkenéséhez vezethet.

Az év banki ügyletének nagy vesztesei a munkavállalók. A racionalizálás jegyében összesen 9 ezer állást, ebből 6500 németországi munkahelyet szüntetnek meg. A leépítések az adminisztrációt és a beruházási ágazatot érintik, a londoni székhelyű Dresdner Kleinwortnél a munkahelyek fele fog megszűnni. Blessing azt ígérte, hogy 2011 végéig nem mondanak fel senkinek, létszámstoppal, korkedvezményes nyugdíjazással, illetve az önkéntes távozás „megvásárlásával” akarják rendezni a személyzeti kérdéseket. A ver.di szolgáltatóipari szakszervezetnek mindez nem elég, konkrét megállapodásokat sürgetnek, s ezekért készek sztrájkolni is.

 A szakszervezetek mind az Allianz, mind a Commerzbank felügyelőbizottságában az ügylet ellen szavaztak, illetve a Dresdnerre szintén pályázó Chinese Development Bankot favorizálták. Tették ezt abban a reményben, hogy a kínaiak nem ilyen drasztikus létszámcsökkentéssel mutatkoznának be a német bankvilágban.

 Míg a tőzsde szkeptikusan, a Commerzbank papírjainak esésével reagált a felvásárlásra, német politikusok üdvözölték a fúziót. Peer Steinbrück (SPD) szövetségi pénzügyminiszter a német bankszektor nemzetközi versenyképességét is erősíti az üzleti házasság.

 A müncheni székhelyű Allianz 2001-ben közel 24 milliárd euróért vásárolta meg a Dresdner Bankot, amely azóta - két év kivételével - folyamatosan veszteséget termelt. Különösen a befektetési ágazat volt veszteséges. Az új Commerzbank kilencfős igazgatótanácsába csak egy Dresdneres, Herbert Walter elnök-vezérigazgató kerül be, de ő is „csak” értékesítési-, és marketingfőnök lesz.

 A bankárcsaládból származó, 45 éves Blessing karrierjét a Dresdnernél alapozta meg. Innen igazolta át 2001-ben a Commerzbank akkori főnöke, Klaus-Peter Müller. Blessing száz napja volt hivatalban, amikor tető alá hozta a Dresdner átvételét. Sokak szerint a Dresdner „lenyelése” előremenekülés volt, a Commerzbankra is többen fenték a fogukat.

Berlin

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.