Az SZDSZ feltételekkel megszavazhatja a büdzsét

Horn Gábor és Gulyás József sem zárta ki, hogy az SZDSZ támogatja a jövő évi  költségvetést és az adótörvényeket, ha az eltér a kormány múlt héten nyilvánosságra hozott cselekvési programjától. A két szabad demokrata politikus hétfő reggeli televíziós műsorokban nyilatkozott  erről.

A cselekvési programról az SZDSZ-esek azt gondolják, hogy az az ország számára nem jó; alapvető társadalompolitikai kérdések  hiányoznak belőle - mondta Horn Gábor, az SZDSZ ügyvivője az MTV  Nap-kelte című műsorában.

Hozzátette: ettől még szeptember elejére egy egész más típusú  adócsomag is kerülhet a parlament elé, és lehet egy olyan  költségvetés is, amely nem erről szól.

Horn Gábor azt mondta, előbb látni kell az adótörvényeket és a  költségvetést, csak utána tudnak döntetni róla. Gulyás József, az SZDSZ országos tanácsának elnöke az ATV  Reggeli Jam című műsorában úgy vélekedett, "idő előtti lenne azt  mondani, hogy az SZDSZ semmilyen módon nem tud támogatni a kormány  által előkészített költségvetést".

Mint mondta, nem világos, hogy a Pénzügyminisztérium e program  alapján fogja-e kidolgozni a költségvetést.

Ha a múlt héten ismertetett cselekvési program alapján készül a  büdzsé, azt valószínűleg nem fogják támogatni, mert lemond a  kiadások felülvizsgálatáról, az állam szerepének újragondolásáról -  mondta Gulyás József.

Az adótörvényekkel kapcsolatban a szabad demokrata politikus  megjegyezte, nem tartja kizártnak, hogy lesznek benne olyan elemek,  amelyeket támogatni fognak.

A két politikus hasonlóan vélekedett a szakértői kormányról is.

Horn Gábor úgy vélte, "ebből a cselekvési programból az  következik (...), hogy sem adóügyben, sem költségvetésügyben az MSZP nem kívánja meglépni azokat a lépéseket, amiket meggyőződésünk szerint meg kell lépni".

Ha ez így van - folytatta -, akkor nincs más út mint a szakértői kormány, ha az sem működik, akkor pedig az előre hozott választás.
Az ügyvivő azt mondta, nem személyi kérdésről van szó, de hozzátette, hogy már a koalíció működésekor is volt hitelességi  problémája a kormánynak, és a koalíció felbomlása óta ez tovább  fokozódott.

"Számunkra nem Gyurcsány Ferenc itt a tét, az a tét, hogy ez az  ország elindul-e a fejlődés útján, lesz-e gazdasági növekedés,  lesz-e társadalmi átalakulás vagy marad minden így" - fogalmazott.

Gulyás József szerint ha Gyurcsány Ferenc lemondana, "felelősségteljesen kellene viszonyulni a szakértői kormán  gondolatához".
Szavai szerint az SZDSZ a programról döntött, de nem lehet  elvonatkoztatni a személytől, hiszen ez Gyurcsány Ferenc személyes  programja.

Egy új koalíció lehetőségét firtató kérdésre az országos tanács elnöke azt mondta, ezt nem tartja lehetséges forgatókönyvnek.
Fodor Gábor, az SZDSZ elnöke szombaton jelentette be, pártja nem támogatja a kormány cselekvési programját, mert az nem alkalmas  arra, hogy az ország előtt álló problémákat megoldja és az ország előtt álló feladatok megoldásában segítsen.

Gyurcsány Ferenc kormányfő a Népszabadság szerdai számában  fizetett mellékletként megjelent, Megegyezés című írásban fokozatos,  összesen 1.000-1.200 milliárd forintos adócsökkentési programra tett  javaslatot. Ez alapján már jövőre megemelnék a személyi jövedelemadó  alsó sávhatárát, csökkenne a munkáltatói járulék, eltörölnék a  vállalati különadót, viszont 16-ról 18 százalékra emelkedne a társasági adó.

A Magyar Demokrata Fórum szerint az SZDSZ-nek el kell döntenie, hogy Gyurcsány Ferenc személyével vagy a kormány elképzeléseivel vannak-e problémái. Erről Dávid Ibolya, az MDF elnöke írt mai közleményében.

Az ellenzéki pártelnök emlékeztetett arra: Fodor Gábor, az SZDSZ elnöke szombaton nemet mondott Gyurcsány Ferenc kormányfő legújabb elképzeléseire.

A szocialisták egykori koalíciós partnere, az SZDSZ a nyár elején arra kérte a kormányfőt, hogy készítsen el egy cselekvési tervet, amely függvénye a két párt további együttműködésének. Amikor ezzel elkészült a kormányfő, kiderült, hogy egyes szabad demokrata politikusok számára a miniszterelnök személye kizárja a megegyezés bármilyen formáját a két párt között, azaz, a liberálisok két hónappal ezelőtt olyat kértek a miniszterelnöktől, amiről már akkor tudták, nemet fognak mondani rá - írta Dávid Ibolya.

Véleménye szerint az SZDSZ ezzel újabb hónapokra megbénította a magyar politikát, amivel kárt okozott az országnak.

Dávid Ibolya szerint, bár a kormányfő "Megegyezés" című írásában lényegében megadta az SZDSZ-nek, amit Kóka János korábban "bekért", Fodor Gábor pártja ismét új álultimátumot adott, újabb hónapokra cselekvésképtelenné téve ezzel a teljes magyar politikai életet.

A közleményben a pártelnök felhívta a figyelmet, hogy pártja két kérdésre várja a választ: az SZDSZ elképzelhetőnek tartja-e, hogy Gyurcsány Ferenccel a jövőben bármilyen formában együttműködjön, akár kívülről, akár belülről támogatva a kormányt. Amennyiben nem, Gyurcsány Ferenc nélkül elképzelhetőnek tartja-e a kormány támogatását, esetleg az újabb MSZP-SZDSZ koalíció létrejöttét.

"A Szabad Demokratáknak el kell dönteniük: Gyurcsány Ferenc személyével vagy a kormány elképzeléseivel vannak-e problémái" - fogalmazott Dávid Ibolya.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.