Nem asszisztálnak a liberálisok Gyurcsány Ferenc politikai túléléséhez, és nem támogatják új programját sem - közölte Fodor Gábor az SZDSZ üt ülése után. Kérdés, hogy e két nem mögött azonos-e az elszántság.
Nemet mondtak a liberálisok
Násztánc vagy lábtiprás?
Új helyzet állt elő a belpolitikában azt követően, hogy a szabad demokraták nemet mondtak a kisebbségi kormány cselekvési programjára, mondván, az leginkább Gyurcsány Ferenc túlélését szolgálja, nem az ország érdekét. Tény, hogy a miniszterelnök lényegében az általa múlt szerdán meghirdetett Megegyezés című program elfogadásához kötötte saját politikai jövőjét, amikor a Magyar Rádiónak azt nyilatkozta: lemond, ha nem lesz parlamenti többségük az adótörvényeknek és a költségvetésnek. Annak azonban nem sok esélyt adnak a szocialisták, hogy az SZDSZ megbuktassa Gyurcsányt. A cselekvési programot illetően pedig maradt szerintük mozgástér.
Az SZDSZ szűkebb vezetősége pénteken és szombaton a rácalmási Jankovich-kúriába kihelyezett ülésén vitatta meg a Gyurcsány-dolgozatot, illetve a liberális párt számára követendő stratégia irányvonalait. Az ügyvivői testület egységes döntést hozott, melyet Fodor Gábor pártelnök tolmácsolt. E szerint tartalmi és hitelességi problémák miatt elutasítják a miniszterelnök cselekvési tervét.
Kérdés, hogy a hitelességen van-e az erősebb hangsúly, vagy a tartalmakon. Az előbbi esetben Gyurcsány Ferencről szól a vita, az utóbbiban az egypárti kormány programjáról.
Ami a programot illeti: Fodor elmondta, nem tartják jónak, hogy Gyurcsány nem nyúlna hozzá a költségvetés kiadási oldalához, így nemhogy könnyebb, hanem nehezebb gazdasági helyzetet teremt. A szociálpolitikában szerintük meg kellene jelennie a rászorultsági elvnek, vagyis akinek nincs szüksége rá, azt ne támogassa az állam se családi pótlékkal, se más hasonló juttatással. A liberálisok megalapozatlannak tartják a kormányfő azon elképzelését is, hogy a gazdaság kifehérítéséből remélt pluszbevételekből pótolja az adócsökkentéssel kieső százmilliárdokat. Nehezményezik, hogy a miniszterelnök programja egy szót sem szól a romák helyzetéről, a környezettudatosságról, és különben is három évre szól, vagyis a kormányzati cikluson túlterjeszkedik.
Az egyes adónemek eltörlését, illetve csökkentését Fodor Gábor helyeselte, a Gyurcsány-dolgozat oktatási fejezetének viszont már csak néhány elemét mondta támogathatónak. Utóbbiról két nappal korábban Sándor Klára,az SZDSZ oktatási és tudományos bizottságának alelnöke még azt nyilatkozta: a kormányfő reformtervezetének ez a része összhangban van azzal, amit az SZDSZ a 2006-os koalíciós programban látni szeretett volna.
Miután az SZDSZ Gyurcsány Ferenc hitelességét kétségbe vonja, kérdés, tudna-e egyáltalán Gyurcsány olyat ígérni, amit el is hinnének neki. Fodor Gábor sajtótájékoztatóján az újságíróknak kiosztott - később azonban már nem hivatkozott és nem kommunikált - SZDSZ-álláspont szerint nem tudna: "a legnemesebb törekvésnek sincs hitele, ha nincs hitele annak, aki meghirdeti" - olvasható az összefoglalóban. Fodor azt azonban nem zárja ki, hogy a szocialisták tudnak számukra elfogadható javaslatokat tenni, de már csak a parlamentben lát teret az egyeztetésekre.
Az SZDSZ kimondva-kimondatlanul Gyurcsány Ferenc leváltására játszik. - Amióta Fodor a pártelnök, a miniszterelnök hiteltelenségéről beszél, miközben nem tör rá frontálisan Gyurcsány Ferencre - mondta egy liberális forrásunk. Hozzátette, hogy az SZDSZ-ben nem számolnak Medgyessy-forgatókönyvvel, vagyis nem gondolják, hogy újra egy kormányfő beáldozásával lehet helyreállítani az együttműködést az MSZP-vel.
Az SZDSZ több opció lebegtetésével igyekszik nyomást gyakorolni a kormányra, illetve Gyurcsányra. Fodor Gábor az Indexnek adott hétvégi interjújában például úgy fogalmazott a cselekvési programról: "Ha elfogadható lett volna, tárgyalnánk róla, ha nem lesz elfogadható, megyünk tovább, és jöhet a szakértői kormány kérdése. Ha azzal sem tudunk előre jutni, csak akkor jöhet az előre hozott választás. Ez a cselekvési program nem elfogadható." Ettől függetlenül az SZDSZ aligha kezdeményezi a szakértői kormány felállítását, ezt még a párt vezetőségében sem tartják reálisnak. Ehhez ugyanis ötpárti konszenzus kellene.
A liberálisok ellenzéki szerepre rendezkednek be 2010-ig, a hétvégén véglegesített stratégiájuk is ebből indul ki, bár nem zárják ki az új kormányzati együttműködést sem a szocialistákkal - ahogy korábban is utaltak rá: új miniszterelnökkel és új programmal.
- Mi csak a kormányfő túlélési programjára mondtunk nemet, adó- és költségvetési javaslatokat ugyanis még nem láttunk - nyilatkozta lapunknak Horn Gábor szabad demokrata ügyvivő. Ha a javaslatok komoly megtakarítást és szociális átalakítást eredményeznének, akkor megfontolnánk azok támogatását - közölte.
Fidesz: Ez csapda!
A konfliktus így elvileg néhány SZDSZ-es módosító indítvány befogadásával is feloldható lenne, alighanem erre utalt Fodor Gábor is, amikor szombati tájékoztatóján úgy fogalmazott: az adójavaslatokat majd a parlamentben megvitatják.
A parlamenti megállapodásra a szocialisták is igyekeznek teret hagyni. Gyurcsány Ferenc a Népszavának adott interjújában jelezte, hogy "az SZDSZ-nek nem kell száz százalékban azonosulni, azt kell megérteniük, hogy a számukra is fontos pontokon arrafelé halad-e, amit ők is támogatni tudnak. (...) Liberális barátaimtól azt kérem, támogassák ezt a programot, mert ez az ország érdeke." Majd Lendvai Ildikó MSZP-frakcióvezető úgy reagált Fodorék elutasító döntésére: "érdeklődéssel várják az SZDSZ konkrét javaslatait az adóscsökkentés igényelt további forrásaira, az állami és szociális kiadások mérséklésére". Szerinte a miniszterelnök és az MSZP szándéka nem az volt, hogy a politikai és a gazdasági élet bármely szereplője azonnal és feltétel nélkül azonosuljon a kormány politikájának minden részletével, hanem az, hogy "teret adjon az értelmes vitának, felelős javaslatok születésének és ütköztetésének".
A kiadáscsökkentés és a szociális támogatások megnyirbálása terén kemény csatára lehet számítani, főleg azok után, hogy a miniszterelnök leszögezte: "mivel a közszféra kiadásainak háromnegyede bérre megy el, nincs realitása annak, hogy ebben a szférában kiadáscsökkentésre kerüljön sor, s annak sincs, hogy a szociális, jóléti kiadásokhoz nyúljon a kormány, bár szakértők tehetnek ilyen javaslatot. Ilyen kiadáscsökkentésnek jóval nagyobb lenne a társadalmi kára, mint a gazdasági haszna."
Egyelőre nehéz tehát megjósolni, hogy ki nyeri ezt a csatát. A szocialisták álláspontját Kiss Péter MSZP-alelnök úgy foglalta össze a hétvégén: továbbra sem zárják ki a megegyezés lehetőségét, mondván, "az MSZP visszavárja az SZDSZ-t a koalícióba, hogy együtt arathassák le az elmúlt két év programjának sikereit". A kancelláriaminiszter egyszersmind megerősítette, hogy nincs napirenden Gyurcsány Ferenc leváltása.