Moszkva nem tart európai szankcióktól Abházia és Dél-Oszétia egyoldalú elismeréséért
Moszkvában arra sem számítanak komolyan, hogy az EU és Oroszország viszonyát meghatározó együttműködési szerződésről jövő hónapban meginduló tárgyalások halasztást szenvednének, jóllehet ez egyszer már megtörtént, Lengyelország és Litvánia vétója miatt.
A szankciók ellen elsősorban a Nyugatra áramló orosz földgáz szól, amely az EU felhasználásának negyedét adja. - Ugyanakkor mi is függünk attól, hogy ki veszi meg a földgázt. Épp ez a kölcsönös függés a stabilitás garanciája - jelentette ki a CNN-nek adott pénteki interjújában Vlagyimir Putyin. Az orosz kormányfő a Vesztyi orosz hírtelevíziónak vasárnap adott interjújában pedig megjegyezte: a dél-oszétiai és abháziai helyzetet illetően az igazság Oroszország oldalán áll, és az európai politikusok nyilatkozataival szemben semmi gyakorlati jele nincs annak, hogy emiatt a viszony valóban elhidegülne Moszkva és Brüsszel között.
A kórházba szállítása után életét vesztő Mogamed Jevdojevvel állítólag az Oroszországhoz tartozó Ingusétia elnökének testőrsége végzett a magaszi repülőtéren, ahová Murat Zjazikov elnök ugyanazzal a repülőgéppel érkezett, mint az őt rendszeresen kritizáló áldozat - jelentette az Echo Moszkvi rádió. Az ingushetiya.ru-nak júniusban be kellett zárnia, miután a moszkvai bíróság úgy találta, hogy a portál szélsőséges politikai nézeteket támogató információkat közöl. (Az Egyesült Államokban bejegyzett szájt azonban felújította működését, a vasárnapi haláleset után azonban leállt.) Augusztusban a főszerkesztő, Roza Malszagova menedékjogot kért Franciaországban.
A Csecsenfölddel szomszédos, a belügyi erők által folytatott, hivatalosan a terrorizmus elleni küzdelem miatt meglehetősen feszült Ingusétia hatóságainak jelentése szerint Jevdojevet le akarták tartóztatni, ám az autóhoz érve dulakodni kezdett, fegyverért nyúlt, amely véletlenül elsült.
Tudósítónktól