McCaint a hurrikán is szorongatja

A republikánusok az USA déli partjait fenyegető Gusztáv, a demokraták pedig Palin, McCain alelnökjelöltje miatt kénytelenek módosítani kampánystratégiájukat.


Ha „eső” lesz, nem lesz; ha nem lesz, lesz? – az időjárás legalábbis bezavar a republikánusok hétfői kezdéssel, St. Paul és Minneapolis ikervárosokba (Minnesota állam) meghirdetett elnökjelölő konvenciója előtt. A Gusztáv hurrikán, amely a karibi térségben már csaknem kilencven áldozatot szedett, helyenként óránkénti 250 km-es sebességgel közeledik az amerikai partok felé. Minnesota ettől ugyan igen messze esik, de a leendő elnökjelölt nem kockáztathatja, hogy önfeledt ünneplése Louisiana, Mississippi és Texas állam lakóinak szenvedéseivel osztozzon a tévéképernyőkön. (A három évvel ezelőtti Katrina alapos leckét adott kommunikációból.) Maga John McCain is ebben az értelemben nyilatkozott vasárnap, de a párt inkább arra összpontosít, hogy a lefújás helyett rögtönözve igyekszik majd a fejleményekhez igazodni.
   
Rögtönzésre kényszerülnek a demokraták is, mégpedig Sarah Palin, McCain pénteken bejelentett alelnökjelöltje miatt. Rá az arizonai szenátor legszűkebb tanácsadói körét leszámítva senki nem számított. Így a demokrata politikai reklámok, kampányhirdetések új sorozatát több lehetséges alelnökjelöltre is kihegyezték, de ezeket most dobhatják el. Amerika a nyarat lezáró hosszú hétvégén próbálta megemészteni Alaszka 44 éves kormányzónőjének kiválasztását. Felhozzák ellene, hogy alig húszhónapos tapasztalata van az érdemi politikában, előtte egy hétezres kisváros polgármestere volt. „Palin kormányzó tapasztalatának hiánya, különösen a nemzetbiztonságban és a külügyekben, azonnali kérdéseket vet fel azzal kapcsolatban, mennyire felkészült adott esetben az elnökség átvételére. Valójában ez az egyetlen szempont, amely alapján meg kell ítélni egy alelnökjelöltet – írta szombati vezércikkében The New York Times. Ráadásul ez a terület McCain egyik gyengéje is. Nem mintha a fiatal kora ellenére mereven konzervatív Palin jelölésével a liberális lap olvasóközönségét célozták volna be. A republikánusok számára az már rosszabb hír, hogy egyelőre a női szavazók sem lelkesednek az egykor városi szépségversenyt is nyert ötgyermekes családanyáért. Egyesek „különös arroganciának” nevezik, hogy McCain azt gondolta: ha már Hillary Clinton kiesett a másik oldalon, akkor Palin is megteszi a nőknek. Egy igen szövevényes ügyben, amelyben családja is érintett, vizsgálat folyik egyébként Palinnal szemben Alaszkában.
   
A republikánus konvenció nyitónapján George W. Bush és alelnöke, Dick Cheney is felszólal McCain mellett. Más kérdés, hogy ez mennyire jó az arizonai szenátornak, aki kínosan igyekszik távolságot tartani a Fehér Ház népszerűtlen lakójától. De legalább a nyitónapon túllesznek rajta. A The New York Times vasárnapi számában illetékesek titkos feljegyzéseire hivatkozva megírta, hogy Bush, aki másnap várhatóan nagy büszkeségeként adja elő a tavalyi iraki csapaterősítést, valójában nemcsak vitatható, de szakértői által igencsak vitatott döntést hozott. Kedden már népszerűbb republikánusok lépnek majd fel, köztük Rudy Giuliani, New York előző polgármestere. Legalábbis akkor, ha Gusztáv is úgy akarja.

Szőcs László,
Washington

 

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.