Hatvan nappal meghoszszabbította az egri Markhot Ferenc Megyei Kórház átvételének határidejét tegnap a Heves Megyei Közgyűlés. A Magyar Orvosi Kamara titkára - az egri kórház főorvosa - csütörtökön felvetette: etikai vétség miatt eljárást indíthatnak azok ellen az orvosok ellen, akik kívülről pályáznak a munkaszerződésüket alá nem írók helyére.
Heves hosszabbított a HospInvestnek
A Heves Megyei Közgyűlés tegnapi ülésén a közönség soraiból többen sípoltak, kiabáltak, ám ez nem akadályozta meg az önkormányzatot abban, hogy meghosszabbítsa a HospInvestnek a megyei kórház működtetésének átvételére adott határidőt. Sós Tamás, a testület szocialista elnöke elmondta: azért javasolják a hosszabbítást, mert a HospInvest rajta kívül álló okok miatt - így például azért, mert késik a munkaszerződések aláírása - nem képes átvenni az intézményt. A hosszabbításra az idén márciusban megkötött szerződés lehetőséget ad. Az elnök szerint egy kisebb csoport - akik magukat kórházvédőknek nevezik - befolyásolja az alkalmazottakat abban, hogy ne írják alá az új munkaszerződésüket. Sós Tamás szerint a kórházvédők lesznek felelősek, ha a munkaszerződés nélkül maradók elveszítik állásukat.
Hermann István, a közgyűlés polgári frakciójának titkára szerint a HospInvest nem tartja be a kórház átvételére vonatkozó, általa szerződésben vállalt határidőket. Így nem tudja átvenni a kórházat, és még az ÁNTSZ-től sem szerezte be a működéshez szükséges engedélyeket. Tatár László, a jobboldali frakció vezetője azt hangsúlyozta: Heves megye most még erkölcsi és anyagi veszteség nélkül visszaléphetne a szerződéstől. A frakcióvezető szerint egyelőre a betegeket is el tudják látni a feszült idegilegállapotban dolgozó orvosok és ápolók, ha azonban tovább tart a jelenlegi, bizonytalan helyzet, akkor ezt már nem lehet garantálni. Tatár László - szavainak nyomatékot adva - átadta a kórházi dolgozók egy csoportjának petícióját a közgyűlés elnökének.
A közgyűlés végül helyt adott annak az indítványnak, amelyben meghosszabbították a kórház átvételi határidejét. A testület elutasította a Fidesz javaslatát, hogy szeptember 1-jei hatállyal bontsanak szerződést a HospInvesttel.
Deák Gábor, a HospInvest Zrt. alelnöke érdeklődésünkre elmondta: a megyei önkormányzattal a kórház működtetésére megkötött szerződés lehetőséget ad arra, hogy az első 120 nap lejárta után újabb 120 nap haladékot kérjenek, ha külső okok akadályozzák az intézmény átvételét. Ők most csak 60 napos haladékot kértek.
A kórházvédők csütörtöki dolgozói nagygyűlésén Mánya Kristóf, az egri kórház gyermekgyógyász főorvosa, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) titkára bejelentette: mivel a kamara "védetté" nyilvánította az egri kórházat, az az orvos, aki a HospInvest Zrt. toborzására kívülről jelentkezik, etikai vétséget követ el. Aki így tesz, ne csodálkozzon, ha valamelyik kollégája emiatt etikai eljárást indít ellene.
Éger István, a MOK elnöke ezzel kapcsolatos kérdésünkre azt válaszolta: valóban van egy állásfoglalás, amelyben arra kérik az orvostársadalmat, hogy amíg az egri kórházban nem tisztázódik a helyzet, és ilyen feszült a légkör, legyenek szolidárisak, és ne pályázzanak a kiszolgáltatott helyzetben lévő kollégáik helyére. Ez az állásfoglalás - Éger István szerint - nem jelenti azt, hogy aki mégis pályázik, az ellen eljárást kezdeményezne a kamara. Ha azonban valamelyik orvos egy ilyen ügyet mégis etikai vétségnek tekint, és azzal a MOK etikai bizottságához fordul, ez szíve joga, az etikai bizottság pedig lefolytatja a vizsgálatot.