Brit értesülés: Moszkva beveti az olajfegyvert?



Nincsen fennakadás az Oroszországból Lengyelországba irányuló nyersolajszállításokban - jelentette be pénteken a PERN SA olajcsővezeték üzemeltető cég, a PKN Orlen SA olajfinomító és a Grupa Lotos SA. A brit The Telegraph című lap szerint Oroszország korlátozhatja nyugatra irányuló olajszállításait már a következő napokban, válaszul az EU szankciófenyegetéseire és a NATO fekete-tengeri akcióira. A legnagyobb brit konzervatív napilap szerint Moszkvában olyan értesülések bukkantak fel, hogy orosz olajcégek utasítást kaptak a Kremltől a németországi és lengyelországi olajkivitel csökkentésének előkészítésére. A vezető olajtermelő cég, a Lukoil igazgatóit állítólag "készültségbe helyezték" a hétvégére. (MTI/DowJones)
Oroszország korlátozhatja nyugatra irányuló olajszállításait már a következő napokban, válaszul az EU szankciófenyegetéseire és a NATO fekete-tengeri akcióira - írta a pénteki The Daily Telegraph.

A legnagyobb brit konzervatív napilap szerint Moszkvában olyan értesülések bukkantak fel, hogy orosz olajcégek utasítást kaptak a Kremltől a németországi és lengyelországi olajkivitel csökkentésének előkészítésére. A vezető olajtermelő cég, a Lukoil igazgatóit állítólag "készültségbe helyezték" a hétvégére - áll a brit lap pénteki írásában.

A The Daily Telegraphnak egy név nélkül idézett, magas rangú üzleti forrás azt mondta: a cég vezetését utasították arra, hogy álljanak készen a szállítások leállítására akár már hétfőtől.

A lap kiemeli: egy ilyen akció egybeesne az EU hétfői rendkívüli csúcsértekezletével, amelyen az Oroszország elleni esetleges szankciók is napirendre kerülhetnek.

A globális olajellátási helyzet továbbra is feszes, annak ellenére, hogy Észak-Amerika, Európa és Japán gazdasága egyaránt lassul. Az orosz szállítások leállása e kényes időszakban még sokkal magasabbra, akár 150-200 dollárra is felhajthatja a hordónkénti olajárat - áll a The Daily Telegraphban.

Az amerikai és európai adósságpiaci kockázati felárak máris szélsőséges stresszhelyzeti szinteken járnak, és egy újabb olajár-kiugrás megrendítené a pénzpiacot. A Kreml nyilvánvalóan tudatában van annak, hogy milyen rendkívüli befolyása lenne, ha most csapna oda - fogalmaz a brit lap.

A világ harmadik legnagyobb, 580 milliárd dolláros devizatartalékának birtokában Oroszország hajlandónak tűnik még arra is, hogy kockára tegye megbízható nemzetközi partneri hírnevét geostratégiai ambíciói érdekében - írta a pénteki The Daily Telegraph.

A lap szerint a széleskörű várakozás inkább az, hogy Oroszország a gázellátást korlátozná, ha Európára akar nyomást gyakorolni. A földgázt nagyon nehéz más forrásokból helyettesíteni, ám a gázszállítások korlátozását az Egyesült Államok nem szenvedné meg.

Az olaj jobb fegyver arra, hogy csapást mérjenek vele a szélesebb értelemben vett nyugati világra: az olajárat globálisan jegyzik, és az amerikai gazdaság súlyos károkat szenvedne az azonnali átgyűrűző hatások révén, áll az elemzésben.

Oroszország az EU olajszükségletének 26 százalékát szállítja, az uniós földgázimportnak pedig a 29 százalékát adja. 

Igor Szecsin orosz miniszterelnök-helyettes úgy reagált, hogy Oroszország megbízható partner az energiahordozók szállításában, és provokációnak nevezte azokat a brit lapértesüléseket, amelyek szerint Moszkva hamarosan csökkenteni szándékozik nyugat-európai kőolaj-szállításait.

Orosz hírügynökségek kérdésére válaszolva Szecsin kijelentette: az állítás merő kitalálás és durva provokáció.

Megemlítette, hogy azok a vállalatok, amelyek a kőolajat Nyugat-Európának szállítják, többségükben nemzetközi cégek, amelyeknek részvényei az európai és amerikai piacokon forognak, szigorúan betartják a nemzetközi pénz- és árupiac szabályait, és teljesítik a nyugati fogyasztókkal és hitelezőkkel szemben vállalt kötelezettségeiket, már csak azért is, mert ennek elmulasztása súlyos következményekkel járna számukra.

Szecsin rámutatott, hogy még a Szovjetunió is pontosan teljesítette az energiahordozók európai szállítására vonatkozó szerződéseit a hidegháború idején is, függetlenül a politikai és egyéb körülményektől, Oroszország pedig felelős és megbízható partner, és hasonló elvekhez tartja magát - mondta.

Oroszország legnagyobb kőolajipari vállalata, a Lukoil és az állami tulajdonban lévő Rosneft is cáfolta, hogy utasítást kaptak a Kremltől a Barátság kőolajvezetéken történő németországi és lengyelországi olajszállítások csökkentésének előkészítésére, s mindkét cég szóvivője hangsúlyozta, hogy hiánytalanul folytatják a szállítást.

 

Lengyelországban pedig - amelyen áthalad a brit lapokban említett Barátság vezeték - a PERN SA olajcsővezeték üzemeltető cég, a PKN Orlen SA olajfinomító és a Grupa Lotos SA jelentette be: nincs fennakadás az Oroszországból érkező nyersolajszállításokban.

 

(MTI)

 

 

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.