Amint azt a kormányszóvivő bejelentette, a kormány elfogadta Gyenesei István sportért (is) felelős miniszter javaslatát, és a pekingi aranyérmes férfi pólósokat a csapatgyőzelmekre előirányzott fejenkénti 12 millió forint helyett az egyéni győzteseket megillető 20 millió forinttal jutalmazza.
Kormánykebel
Kérdezem: ugyan már, miért?
A vízilabdások intelligens emberek, fogják érteni, hogy nem tőlük sajnálom a pénzt. Pedig: tényleg, miért ez az emelés? Hát azért, indokol a szóvivő, mert a férfi pólósok sorozatban harmadszor nyertek olimpiát Pekingben. Így van. Csak éppen az előző két olimpiai bajnoki címről, ha jól emlékszem, már Peking előtt is tudni lehetett, pontosan nyolc, illetve négy esztendeje; lehetett volna vele kalkulálni.
Nota bene, épeszű ember már azt se érti, hogy a csapatarany miért ér kevesebbet az egyéni győzelemnél, vagy hogy egy nagy lebőgés után szerzett negyedik és ötödik hely miért fizet jobban, mondjuk, a Kovács-Janics páros aranyánál, továbbá, ha már a pólósok jutalmát megemelteti a miniszter, akkor a női kajakpárosét miért nem, hiszen például Janics Natasa is a harmadik olimpiai bajnokságát szerezte Pekingben.
Ha már, ugyebár.
Azért hozom ezt szóba, mert a miniszter s a kormány pontosan úgy tesz, mint a kínai császár, illetve a vele adekvát kínai pártfőtitkár: kegyet gyakorol; de maradjunk mi csak a szép emlékű Buda Pista bácsinknál, aki OTSH-elnökként szintén bőkezű tudott lenni, ha jókedve támadt. Ebben a gesztusban nemcsak az van benne, hogy a magyar kormány szereti a pólót, hanem annak elismerése is, hogy az egész korábbi jutalmazási szisztémája rossz volt és igazságtalan, megint összehoztak valamit, ami teljességgel használhatatlan, és amit most azzal kompenzálnának, hogy gyerekek, annyira jók voltatok, hogy itt van még nyolc milla.
Mármost, hogy ha Demján Sándor ad pénzt hirtelen felindulásból Cseh Lászlónak a három ezüstjéért, akkor azt a saját zsebéből teszi. Ám ha miniszter osztogat jólelkű nagybácsiként, felrúgva saját játékszabályait, akkor az semmiben sem különbözik attól, mint amikor szintén önkényesen vesz el pénzt a sporttól vagy bármitől. Arról nem is szólva, hogy ezzel az égvilágon semmivel se nő a népszerűsége.
A szóvivő egyébként hozzátette, hogy a 100 milliós többletkiadás fedezetét a kormány átcsoportosítással oldja meg. Várom a szóvivő részletes beszámolóját ennek az átcsoportosításnak a legapróbb részleteiről, honnan és mennyit vesznek el, mert ha egy kormány átcsoportosít, akkor annak valaki nagyon megfizeti az árát.
A szerző az Élet és Irodalom munkatársa