Az erőszak ellen összefogó civil szervezetek szeretnék jelképesen visszafoglalni a szélsőjobbtól az Andrássy utat. Ugyanazon az útvonalon mennek majd, ahol július elején a melegek és a velük szolidaritást vállalók vonultak. A rendezvényre a pártok vezetőit is várják, de politikusok nem szólalhatnak fel.
Tarka magyar! - Civil szervezetek az Andrássy út "visszafoglalására" készülnek
A nyár eleji melegfelvonuláson történt szélsőjobboldali randalírozás után kezdett szerveződni az Összefogás az Erőszak Ellen nevű civil mozgalom, amelyhez eddig úgy harminc szervezet csatlakozott. Melegérdek-védők, nyugdíjas és roma egyesületek, környezetvédők, kulturális alapítványok mellett megtaláljuk a Bibó Társaságot, a Humanista Mozgalmat, a Nagy Imre Társaság budapesti szervezetét vagy például a Védegyletet.
Azzal, hogy ismeretlenek megfenyegették a Magyar Gárda betiltására irányuló per bíráját, a mozgalom elérkezettnek látta az időt, hogy bejelentse zászlóbontását, valamint azt, hogy "első nagyszabású, de korántsem egyetlen" lépésként tömegdemonstrációt szervez a fővárosban október 4-én. (A rendezvény október 2-ához, Mahatma Gandhi születésnapjához kötődik, amit az ENSZ az erőszakmentesség világnapjává nyilvánított.)
"Elég a kisebbségek elleni atrocitásokból!, Elég a lincshangulatból!, Elég volt a magyar identitás kisajátításából! Tarka magyar!" - a mozgalom közleménye ezeket a jelszavakat sorolja. Deák Gábor, a demonstráció egyik szervezője (a Magyarok a nácik ellen nevű kezdeményezés képviselője) elmondta, hogy a civil szervezetek szeretnék jelképesen visszafoglalni a belvárost a szélsőjobboldaltól. Az útvonal ezért pontosan az lesz, ahol júliusban a melegek és a velük szolidáris heterók is mentek - a Deák tértől az Andrássy úton át a Hősök teréig.
Gyurcsány Ferenc kormányfő a melegfelvonulás után közölte: a szélsőséges megnyilvánulások elleni jogos nemzeti önvédelem jegyében Magyar Chartát hoz létre, szeptember 6-ra pedig nagygyűlést hirdet. Szélsőjobboldali szervezetek ezt követően ugyanerre a napra lefoglalták a Hősök terét, hogy kormányellenes demonstrációt tartsanak. A miniszterelnök - feltehetően, hogy elkerülje a fölösleges konfrontációt - szeptember 20-ra módosította a nagygyűlés időpontját. A charta alakuló ülése viszont az eredeti bejelentésnek megfelelően szeptember 6-án lesz, csak még azt nem tudni, hogy hol.
Az elnevezés Magyar Demokratikus Chartára változik. A "demokratikus" szó beillesztése elvi jelentőségű, a kilencvenes évek elején alakult Demokratikus Chartára utal. (A charta-mozgalom a rendszerváltás után újjáéledő antiszemita, raszszista jelenségek ellen jött létre, és szerepet játszott abban, hogy 1994-ben koalícióra lépett az MSZP és az SZDSZ.)
Információnk szerint Gyurcsány szívesen vette volna, ha nyilvánosan is felsorakoznak mögé az Összefogás az Erőszak Ellen mozgalomban részt vevő civil szervezetek, a miniszterelnök ennek érdekében személyesen is tárgyalt képviselőikkel. A civilek ebbe nem mentek bele: igyekeznek elkerülni azt a látszatot, hogy intézményesen kötődnek a kormányhoz vagy bármely párthoz. Deák Gábor a háttérben folyó egyeztetésekről nem kívánt nyilatkozni. Csak annyit mondott: örömmel vennék, ha az október 4-i felvonulásra minél több ismert közéleti, egyházi személyiség mellett a pártok vezetői is eljönnének, de a szervezők megállapodtak arról, hogy a rendezvényen politikusok nem szólalhatnak fel.