Megmondtuk, veszélyes a koszovói döntés

Koszovó elismerésére reagálni kellett, de a válaszlépéseket sohasem terveztük véglegesnek - mondta lapunknak Szerbia új budapesti nagykövete, akinek februárban kellett volna elfoglalnia posztját, de a pristinai lépést követő magyar állásfoglalás miatt csak tíz napja érkezett meg hazánkba. Dejan Sahovics nem tagadja, hogy a dél-szerbiai tartomány egyoldalú elszakadásának magyar elismerése nagy csalódás volt, és különösen szerencsétlen, hogy Belgrád két másik szomszédjával közösen történt meg. Mintha egyszerre három haver ütne meg - írja le az érzést.

Magyarország azonban jó barát és jó szomszéd, Szerbia pedig nem felejti, Budapest mennyi segítséget nyújtott az európai integrációért folytatott küzdelemben. Az új belgrádi kormány legfontosabb célja az EU-csatlakozás felgyorsítása, így az unió minden tagállamában újra nagykövet képviseli az országot - függetlenül attól, hogy melyik oldalon álltak Koszovó februári elszakadását követően. Teljes diplomáciai kapacitásban dolgozunk a csatlakozási folyamat felgyorsításáért - összegezte a kormány külpolitikai törekvését Sahovics.

Belgrádban úgy vélik, az ország területi integritásának megőrzése nem ütközik az integrációs tervekkel: Koszovóért az ENSZ-ben folytatja a harcot Szerbia. A közgyűlés támogatásával jogi útra akarja terelni az ügyet, hogy végül a nemzetközi bíróság mondja ki a pristinai döntés törvénytelenségét.

Moszkva nem hozta nehéz helyzetbe Szerbiát, fő szövetségesét, amikor kedden elismerte Dél-Oszétiát és Abháziát? - tettük fel a kérdést. Sahovics a pontos fogalmazás kedvéért a szerb külügyminisztérium közleményéből olvassa fel az állásfoglalást: Belgrád aggodalommal figyeli a kaukázusi helyzetet, hiszen mindig a nemzetközi jog talaján állt, és elvetette országok területi integritásának megsértését. A szerb kormány figyelmeztetett, hogy Koszovó veszélyes precedens lehet. Bármennyire mondták Nyugaton, hogy a szerbiai tartomány egyedülálló eset, most kiderült, milyen destabilizációs ereje volt. Sahovics egy félmosollyal teszi hozzá: a jelenlegi nyilatkozatok retorikája felettébb ismerős - csak eddig a másik féltől hallották.

Szerbia az elmúlt hónapokban többször is a figyelem középpontjában találta magát. Legutóbb Radovan Karadzsics, egykori boszniai szerb elnök letartóztatása kapcsán került reflektorfénybe. Sahovicsot is megdöbbentette a háborús bűnökkel vádolt vezető elfogása, hiszen a Balkánon mindenki meg volt győződve: ő lesz utoljára rács mögött, már ha egyáltalán elkapják. Jövőbe mutató lépés volt a kiadatása, ami az új kormány a hágai törvényszékkel való együttműködés melletti eltökéltségét is bizonyítja - mondja a diplomata, aki a Milosevics-rezsim alatt kilépett a külügyminisztériumból, és előbb az ENSZ tisztviselőjeként válságövezetekben dolgozott, majd a szerb ellenzékhez köthető civil szervezetekkel működött együtt jogászként szülővárosában, Belgrádban.

Az új nagykövet szerint fontos a múlttal való szembenézés, de neki Budapesten a jövőért kell dolgoznia. Milosevics bukása óta (az elmúlt fél évet leszámítva) folyamatosan fejlődtek a szerb-magyar kapcsolatok. Szerbia kereskedelmi partnereinek sorában Magyarország a hetedik, a külföldi befektetések tekintetében hatodik helyen áll. A gazdasági együttműködés fejlesztése mellett a kulturális és személyes kapcsolatokat is erősíteni kell - közli Sahovics, aki az érkezése óta eltelt tíz napban a hazája felé irányuló magyar rokonszenvvel találkozott beszélgetései során.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.