"Most már jobban tisztel minket a világ!", "Megmutattuk, hogy határozottan kiállunk az érdekeinkért!", "Az eddig térden álló Oroszország talpra állt". Nemcsak politikusok és csekély kivételtől eltekintve a sajtó, de az orosz társadalom jelentős része is így értékeli a helyzetet, miután Moszkva fegyveresen beavatkozott a grúz hadsereg dél-oszétiai hadműveletével szemben, majd hivatalosan is elismerte a dél-kaukázusi országtól elszakadást követelő Abháziát és Dél-Oszétiát.
"A Föld egyhatoda a miénk"
- Patriótaként végső soron támogatnom kell az orosz álláspontot, nem igaz? - kérdi a vállát megvonva Anna. A 27 éves hölgy egy divatlapnál dolgozik, horoszkópokról és "pasifogó praktikákról" ír. Jellegzetes képviselője a fellendülő Oroszország elégedett moszkvai fiatal generációjának. Bölcsészdiploma, kétezer dollár körüli fizetés. A Kreml-ellenes erőkben "szabadkőműves csoportokat" és "Nyugat-bérenceket" lát, akik az ország szétdarabolására törekednek. Furcsán keveredik a szovjetnosztalgia, "amikor még tisztelte a világ az országot" a Szovjetunió felbomlása feletti megkönnyebbüléssel, "hiszen a Szovjetunióban nem csinálhattam volna ilyen karriert". - Oroszország, demokratikus ország, ahol érvényesül a sajtószabadság - véli, majd később arról beszél, hogy a Szovjetunió a Nyugat áskálódása miatt szűnt meg, és ez sajnálatos.
A "mindenki ellenünk van" és a "földjeinkre fáj a Nyugat foga" általános vélemény, és természetesen nem az utóbbi napokban alakult ki. - Mindig is ez volt a cél, mert félt tőlünk a világ. Aztán a kilencvenes években megpróbálták szétlopni az országot, de Putyin ezt megállította - véli a pszichológiából doktorált Alekszandr. A 29 éves fiatalember ugyan most éppen munkanélküli, de saját helyzetével és az ország irányvonalával is elégedett. - A Föld egyhatoda a miénk, képesek vagyunk önmagunkban is megélni - mondja.
- Helyesen lépett fel Oroszország Szaakasvilivel szemben - véli a nyugati cégnél alkalmazásban álló Gyenyisz. A 27 éves fiatalember szerint "formálisan Medvegyev, a gyakorlatban persze Putyin" világos külpolitikát folytat. - Ukrajnával szemben is így kell fellépni, ha az Amerika-barát vezetés veszélyezteti az orosz érdekeket - magyarázza. Bár az országba beáramló külföldi tőke az eddigi fejlődés biztosítéka volt, Gyenyisz szerint erre Oroszország most már maga is képes, ha kivonulnának a nyugati befektetők. - A Szovjetunióban hasonlóan élnék, és talán jobban is, mert lenne lakásom, amire most háromezer dolláros fizetés mellett sem látok esélyt - vallja be, bízva abban, hogy megfelelő hitelrendszer alakul ki a közeljövőben.
Ami az ország politikai berendezkedését illeti, legyint. - Formálisan van szabad választás, de a gyakorlatban meglepő eredményeket ért el az Egységes Oroszország párt - vallja meg, de szerinte "Oroszországban a demokrácia ostobaság". - A cárizmus alatt jól megvoltunk, ma is csak kemény kézzel lehet rendbe tenni az országot - mondja, elismerve, hogy a mostani fejlődés csak Moszkvát és szigetszerűen néhány nagyvárost érint.
- Oroszország kísérletet hajtott végre csütörtökön egy esetleges ellenséges rakétavédelmi pajzsot áttörni képes RSZ-12M Topol rakétával - jelentette be az orosz hadászati rakétaerők parancsnoksága és a moszkvai védelmi minisztérium.
Az ország északnyugati részén fekvő pleszecki űrrepülőtérről indították a hadászati rakétaerők alakulatai a három fokozatú, szilárd hajtóanyagú, 10 ezer kilométeres hatótávolságú interkontinentális ballisztikus rakétát. A hivatalos közlések szerint a rakéta "nagy pontossággal" eltalálta a kamcsatkai Kura rakétalőtéren kijelölt célt.
E hivatalos bejelentések szerint rutinjellegű gyakorlatról van szó, hiszen a Topol típusú rakéták 1988 óta hadrendben vannak. Az utóbbi hónapokban Oroszország több kísérletet is végzett több robbanófejjel felszerelhető interkontinentális ballisztikus rakétákkal. Nyugati megfigyelők összefüggésbe hozzák a gyakori kísérleteket az Egyesült Államoknak azzal a tervével, hogy Közép-Európába (Csehországba és Lengyelországba) telepíti globális rakétavédelmi rendszerének egyes elemeit.
(MTI)