MSZOSZ: "jó tárgyalási alap a miniszterelnök adócsökkentési terve"
MSZOSZ: jó tárgyalási alap a miniszterelnök adócsökkentési terve
- Jó tárgyalási alapnak nevezte Pataky Péter, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének (MSZOSZ) elnöke a miniszterelnök által szerdán ismertetett adócsökkentési terveket. Az elnök megjegyezte, hogy testületi álláspont még nem alakult ki a tervezettel kapcsolatban.
Az MSZOSZ elnöke úgy vélte, hogy a miniszterelnök által ismertetett tervezet számos olyan elemet tartalmaz, amelyeket az érdekvédelmi szervezet már korábban is javasolt. Hozzátette: az ország versenyképességének javítását szolgálnia kell a javaslatnak, de "össze kell kapcsolni a foglalkoztatás bővítésével".
Pataky Péter szerint a tervezet céljában ez is szerepel. Az elnök hangsúlyozta, hogy ehhez azonban olyan eszközrendszert kell felállítani, amely "a hangsúlyt a foglalkoztatás növekedésére helyezi".
- Ez egy óvatosabb, reálisabb megközelítés - mondta Pataky Péter a tervezetre utalva. Szerinte nem lesz egyszerű a tárgyalás sem a mértékekről, sem pedig az ütemezésről, de úgy látja, hogy 1-2 ponton létrejöhet konszenzus.
VOSZ-vélemény a miniszterelnök adócsökkentési terveiről
- A miniszterelnök adóelképzeléseivel nagyvonalakban egyet lehet érteni, mivel a magyar gazdaság számára fontos, hogy a működése hatékonyabbá váljon - mondta Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára az MTI-nek a miniszterelnök adócsökkentési terveiről. A főtitkár közölte: részleteiben még nem nagyon ismeri az elképzeléseket.
A főtitkár ugyanakkor Jelezte, hogy az adócsökkentési csomagot jobban ki kellene dolgozni, és meg kellene vitatni a bevezetés módját is. A VOSZ főtitkára szerint jó volna, ha az adócsökkentésre szánt mintegy 1.200 milliárd forint nem három-négy év alatt kerülne a gazdaság szereplőihez, hanem egy-két részletben, azaz még 2010-ig. Dávid Ferenc szerint ez az év határkőnek tekinthető, mivel az azt követő időszakra jelenleg még senki sem vállalhat garanciát.
Érdekes elképzelésnek nevezte a VOSZ főtitkára, hogy míg a 4 százalékos különadót el akarja törölni a kormány, addig a társasági adó mértékét 2 százalékponttal meg kívánják emelni. Meghirdetik az 5 százalékos járulékcsökkentést, de csak jövő év áprilisától, és csak 140 ezer forintig, emellett csupán 2010-re ígér a kormány ezen a területen újabb 2 százalékos mérséklést.
A főtitkár véleménye szerint furcsa, hogy a közkiadások csökkentését nem irányozza elő a tervezet, holott úgy véli: ezen a területen rengeteg pénzt lehetne megtakarítani, például az önkormányzatok, vagy az állami irányítású vállalatok működtetése során.
Kritikaként fogalmazta meg, hogy nem esik szó a tételes egészségügyi hozzájárulás megszüntetéséről, pedig ennek kivezetését a rendszerből ugyancsak megígérte korábban a kormány. Emellett az adócsökkentési tervek nem szólnak arról sem, hogy megadóztatják-e a jövőben a minimálbért, vagy egymillió ember még mindig nem fog adózni - vetette fel Dávid Ferenc. Hozzátette: kérdés továbbá az is, mi lesz az iparűzési adóval, illetve az értékalapú ingatlanadóval. A jövő évi pálya felrajzolása pedig jelentősen befolyásolja az őszi bértárgyalásokat - húzta alá Dávid Ferenc. Kiemelte: azzal a VOSZ-nál teljes mértékben egyetértenek, hogy segély helyett munkát kell adni mindazoknak, akik dolgozni tudnak.
- Az adótervek filozófiája reményt keltő, de az eddig bemutatott eszközrendszer még hézagos - vonta le a következtetést a VOSZ főtitkára.
(MTI)